Informacje

25.03.2014 21:05 program w powiecie wołomińskim

"Nie chcemy wpuścić do szkół żadnej ideologii typu gender"

SERWISY:


Minister edukacji poprosiła mazowieckiego kuratora o zbadanie zasad, na podstawie których dyrektorzy szkół z powiatu wołomińskiego podpisują deklaracje przystąpienia do programu "Szkoła Przyjazna Rodzinie".

Certyfikaty "Szkoły przyjaznej rodzinie" trafiły we wtorek do ok. 20 placówek z powiatu wołomińskiego, które zobowiązały się do propagowania wartości rodzinnych. Akcja ma objąć także inne regiony kraju.

"Jak w konstytucji"

Certyfikaty przyznaje Fundacja Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny. Może o nie starać się każda placówka, która zobowiąże się do realizowania określonych programów.

Nie ma ograniczenia co do rodzaju szkoły; dotychczas do programu zgłosiło się nawet jedno przedszkole.

- Certyfikat to zobowiązanie, które bierze na siebie dyrektor, że w szkole realizowane będą programy uwzględniające odmienność płci oraz szanujące rodzinę i małżeństwo rozumiane tak, jak jest to określone w konstytucji - czyli związek kobiety i mężczyzny - tłumaczy inicjator akcji, starosta wołomiński i działacz PiS Piotr Uściński.

- Nie chcemy wpuścić do szkół żadnych ideologii typu gender - takich, które chcą zburzyć tradycyjny model rodziny złożonej z ojca, matki i dzieci - dodał starosta.

Zaznaczył też, że chodzi o ograniczenie aktywności przedstawicieli organizacji pozarządowych, "którzy pod przykrywką edukacji na temat HIV omawiają z uczniami sposoby uprawiania seksu".

Kontrola kuratorium

Rzecznik Kuratorium Oświaty w Warszawie Andrzej Kulmatycki tłumaczy, że o tym, co realizuje szkoła ponadstandardowo, tzn. poza podstawą programową, decyduje dyrektor w konsultacji z radą rodziców.

- Kuratorium kontroluje realizację podstawowego programu nauczania, jednak w żaden sposób nie opiniuje tzw. programów, które są oferowane szkołom przez inne podmioty i instytucje - powiedział PAP Kulmatycki.

We wtorek po południu rzecznik MEN Joanna Dębek poinformowała, że minister edukacji zwróciła się do kuratora o zbadanie zasad przyznawania certyfikatów. Według informacji MEN szkoły, które będą otrzymywały certyfikaty, muszą korzystać z odpłatnych programów prorodzinnych rekomendowanych przez centrum, uczestniczyć w kosztach przeprowadzenia programu i w ciągu jednego roku szkolnego zrealizować przynajmniej trzy odpłatne warsztaty dla uczniów, rodziców uczniów i nauczycieli.

Skąd pieniądze?

"Kurator ma wyjaśnić, z jakich pieniędzy szkoła ma to wszystko finansować? Czy dyrektorzy, podpisując deklaracje przystąpienia do programu, wiedzieli, jaki konkretnie program zaproponują uczniom? Czy rodzice zostali zapoznani z jego zasadami?" - czytamy w komunikacie.

MEN chce także wiedzieć, na jakich zasadach ma w tym projekcie uczestniczyć samorząd.

Jedną z placówek, które odbiorą certyfikaty, jest Zespół Szkół w Zielonce - gospodarz wtorkowej uroczystości. Dyrektorka Anna Nowińska-Mróz powiedziała PAP, że zabiegała o certyfikat dla szkoły, ponieważ zależało jej "żeby większą uwagę skupiać na tym, by uczniowie widzieli nie tylko wartości konsumpcyjne, ale też rodzinne".

"Wartości rodzinne umykają"

Zdaniem dyrektorki "teraz młodzi ludzie mają tyle propozycji, że wartości rodzinne zupełnie umykają". Nowińska-Mróz podkreśliła, że decyzję o przystąpieniu do programu rada pedagogiczna w szkole przyjęła prawie jednogłośnie.

- Spodziewam się, że fakt, że placówka ma certyfikat "Szkoły przyjaznej rodzinie" przełoży się na decyzje rodziców i przy wyborze szkoły zdecydują się na taką, która jest bezpieczna i godna zaufania - dodała Nowińska-Mróz.

Szkoła, która otrzyma certyfikat, uzyska dostęp do platformy uruchomionej na stronie internetowej akcji, na której mają znaleźć się materiały przeznaczone dla uczniów oraz propozycje szkoleń dla nauczycieli i rodziców.

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ateista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2014 13:48 ~Ateista

  Tom~Tom

  Nie wiedziałem, że tylu jest zainteresowanych w reaktywacji stalinowskich szkół TPD.

  Co masz przeciwko stalinowskim szkołom TPD ? Chodziłem do takiej w dzieciństwie i na pewno szkody mi to nie przyniosło. A że nie było tam religii ? Ze wszech miar słusznie.

 • Tom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2014 10:54 ~Tom

  Nie wiedziałem, że tylu jest zainteresowanych w reaktywacji stalinowskich szkół TPD.

 • Celinka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2014 09:53 ~Celinka

  abeceef~abeceef

  Jeszcze tylko tego brakuje żeby jacyś idioci mieszali dzieciom w głowach że się tak wyrażę "genderami".

  Pseudonauka, pseudonaukowców.

  Każdy mózg ma płeć jeszcze przed narodzinami.

  Jedyne czego by się przydało uczyć to tolerancji i szacunku dla innych.

  ty jednak jesteś przykładem że nie każdy ma mózg

 • wera

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2014 09:24 ~wera

  dobre zdjęcie dodali to tego artykułu, dziewczynki pracują a chłopiec się obija, tak, gender jest złe bo by nauczyło dziewczynki, że chłopiec też ma rączki do pracy :)

 • werka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2014 09:21 ~werka

  zamiast równouprawnienia będą dzieci uczyć całowania księży po rękach i dawania na tacę :) katechezy w szkołach, rekolekcje zamiast lekcji, wolne z ue=wagi na procesje kościelne np w ramach rocznicy smoleńskiej .... oczywiście, że nauka o równouprawnieniu tylko by dzieciom w głowach poprzewracała i kto by księżom majtki prał, jakby się baby z plebanii zbuntowały

 • abeceef

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2014 01:29 ~abeceef

  Jeszcze tylko tego brakuje żeby jacyś idioci mieszali dzieciom w głowach że się tak wyrażę "genderami".

  Pseudonauka, pseudonaukowców.

  Każdy mózg ma płeć jeszcze przed narodzinami.

  Jedyne czego by się przydało uczyć to tolerancji i szacunku dla innych.

 • michal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2014 23:41 ~michal

  no to Pani Anna Mróz straciła teraz w moich oczach :/

 • tornado em

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2014 23:31 ~tornado em

  weź się lepiej w garść...... bo zaraz padniesz z nadmiaru tych emocji. Wyluzuj i nie s*raj jadem- ok? ;-)

 • tak myślałem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2014 23:03 ~tak myślałem

  inne propozycje ?

 • ojciecdyrektor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2014 22:07 ~ojciecdyrektor

  Bogu na kolanach dziękuję, że jestem 100% ateistą, pedałem i nie mam dzieci, na których męki musiałbym patrzeć w tych koszmarnych katolickich szkołach, w zdewociałym kraju opanowanym przez prawicowych oszołomów, kiboli i rasistów
  Niech dalej uczą, że dzieci się biorą z kapusty, a penis"jest zakończeniem tułowia męskiego" - to cytat z katolickiego podręcznika do wychowania w rodzinie.
  I wszystkie szkoły niech mają imię JP II, ewentualnie kilka niech będzie im.posłanki Pawłowicz, słynącej z niesłychanej mądrości
  i obrony wartości chrześcijańskich.
  Szacun dla rodziców, którzy próbują chronić swoje dzieci przed tym bagnem i religijną histerią, na szczęście znam takich.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »