Informacje

18.06.2014 16:29 dyskusja o aborcji z dyrektorem szpitala św. Rodziny

"Nie chcę, żeby mój szpital
dla przykładu zabijał"

SERWISY:

Dyrektor lecznicy przy ulicy Madalińskiego uważa, że zmuszanie każdego szpitala położniczego do wykonywania aborcji jest "niepraktyczne i dyskryminujące". – Nie chcę, żeby szpital w którym niesiemy pomoc, stał się szpitalem, gdzie dla przykładu raz w roku mamy kogoś zabić – powiedział w rozmowie z reporterką TVN24 profesor Bogdan Chazan.

W lecznicy św. Rodziny kontrola za kontrolą. Mają one związek z dyrektorem placówki, który miał odmówić aborcji powołując się na klauzulę sumienia.

Narodowy Fundusz Zdrowia już skontrolował szpital. – Wyniki przesyłano dzisiaj do szpitala na Madalińskiego, a jego władze mają siedem dni na odniesienie się do nich i odesłanie. Później NFZ odniesie się do ewentualnych uwag i przygotuje wystąpienie pokontrolne – informuje Andrzej Troszyński z mazowieckiego oddziału NFZ.

W rozmowie z reporterką TVN24 dyrektor Chazan stwierdził, że ze spokojem oczekuje na wyniki. – Szpital działa we właściwy sposób. Dokumentacja jest prowadzona prawidłowo, nie spodziewam się niekorzystnych dla mnie wyników kontroli – stwierdził profesor.

"Naszym zadaniem jest odbieranie porodów"

Profesor Chazan odniósł się również do kwestii dotyczącej aborcji. Według jego danych rocznie w Polsce wykonuje się ich prawie 700 w prawie 400 różnych szpitalach. W samej stolicy taką możliwość daje 10 placówek.

- Egzekwowanie, że każdy szpital musi wykonać aborcję, a każdy lekarz choćby dla wprawy musi wykonać jedną aborcję rocznie, jest niepraktyczne i dyskryminujące. Moim zdaniem przepisy prawa w tym zakresie powinny zostać zmienione – ocenił profesor.

Dopytywany dlaczego w jego szpitalu nie odmówiono aborcji stwierdził: - naszym podstawowym zadaniem jest odbieranie porodów. W ubiegłym roku było ich ponad 4500 - powiedział

– Nie chcę, żeby szpital w którym niesiemy pomoc, stał się szpitalem, gdzie dla przykładu raz w roku mamy kogoś zabić – podsumował dyrektor Chazan.

Odmówił aborcji

Prof. Bogdan Chazan, dyrektor szpitala św. Rodziny w Warszawie, powołując się na konflikt sumienia, odmówił kobiecie z Warszawy wykonania aborcji w 25. tygodniu ciąży. Dziecko - według diagnozy - z powodu licznych wad głowy, twarzy i mózgu, umrze zaraz po narodzeniu.

Dyrektor nie wskazał kobiecie innego szpitala, w którym mogłaby wykonać zabieg, ale zaoferował opiekę podczas ciąży, porodu i po porodzie oraz poinformował o możliwości skorzystania z hospicjum dla dzieci.

Sprawę pierwszy opisał tygodnik "Wprost".

Prezydent stolicy: nie badam poglądów

Wniosek o odwołanie profesora ze stanowiska dyrektora złożył już 30 maja szef stołecznego SLD Sebastian Wierzbicki. Sojusz zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez dyrektora.

W ubiegły czwartek Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że wstrzymuje się ze wszystkimi decyzjami dotyczącymi dyrektora placówki, póki nie otrzyma wyników kontroli. Władze miasta zapowiedziały również, że najprawdopodobniej w tym tygodniu poznamy wnioski pokontrolne i dowiemy się, czy profesor Chazan zachowa swoje stanowisko w szpitalu św. Rodziny. W środę były jednak jeszcze nieznane.

Placówkę prześwietlają także na zlecenie Ministerstwa Zdrowia rzecznik odpowiedzialności zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej oraz konsultant krajowy. Postępowanie wyjaśniającego tego pierwszego odbywa się w oparciu o kodeks postępowania karnego i może potrwać nawet kilka miesięcy. Na razie czeka na udostępnienie dokumentów ze szpitala. Sprawą zajmuje się także Rzecznik Praw Pacjenta.

Deklaracja wiary

Chazan jest jedną z ok. 3 tysięcy osób związanych ze służbą zdrowia, które podpisały deklarację wiary, gdzie zapisano m.in. pierwszeństwo prawa bożego nad prawem ludzkim oraz potrzebę "przeciwstawiania się narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji".

Podpisując ją, lekarze i studenci medycyny deklarują, że nie będą wykonywać zabiegów sprzecznych z ich światopoglądem. Inicjatorką deklaracji była dr Wanda Półtawska, lekarka i przyjaciółka papieża Jana Pawła II.

ran//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • HANKA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2014 10:50 ~HANKA

  Panstwo polskie pozwala na DEKLARACJE WIARY i nawiedzenie w duchu swietym personelu medycznego, przez co personel ten staje sie dla pacjenta NIEPRZEWIDYWALNY i wywoluje stany lekowe przed ich katolickim oszolomstwem.

  Dosc tego!!!!!! Chce zyc w PANSTWIE SWIECKIM, a NIE WYZNANIOWYM !!!!!

 • anonim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2014 12:10 ~anonim

  Dzinnikarka się skompromitowała...nawet nie wie w czyim imieniu zadaje pytania?

 • WYNOCHA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2014 21:48 ~WYNOCHA

  Twoj szpital to bedzie gdy go sobie wybudujesz.
  Wynos sie Chazan ze szpitala swiadczacego uslugi dla NFZ.
  Radze ci Chazan: zaloz - z innymi nawiedzonymi w duchu swietym - wioske amiszow katolickich.

 • Urszula Nowak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2014 19:28 ~Urszula Nowak

  Czekam na informację o dymisji Pana Profesora. Dziwię się że nadal kieruje placówką. A stwierdzenie " mój szpital" tylko pokazuje jak pewnie ten Pan się czuje. Powinien zostać osądzony za złamanie prawa. Może prowadzić sobie prywatną praktykę, bo póki co to za moje i innych osób podatki urządza sobie prywatę.

 • irin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2014 15:11 ~irin

  Antyzwolennik~Antyzwolennik

  Gościu to nie jest twój prywatny szpital.

  a skad Ty wiesz, ze to dziecko z In Vitra. Robiles ten zabieg?

 • irin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2014 15:09 ~irin

  Antyzwolennik~Antyzwolennik

  Gościu to nie jest twój prywatny szpital.

  a skad Ty wiesz, ze to dziecko z In Vitra. Robiles ten zabieg?

 • irin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2014 15:04 ~irin

  Jaki to Pana szpital! Mowi Pan tak, jakby Pan sobie go wybudowal, i byl w nim zeglarzem, sterem, okretem. to jest szpital publiczny, i musi Pan dzialac w imieniu prawa, a jak sie Panu nie podoba, to podac sie do dymisji.

 • piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2014 10:39 ~piotr

  Leszek_60~Leszek_60

  Panie Kazan -jaki Pana szpital?????
  Wybuduj własny i wtedy rób co chcesz!!!!!
  Szpital publiczny powinien działać zgodnie z prawem jakie obowiazuje w Polsce.

  i działa, w Polsce nie ma prawa narzucającego lekarzowi zabijać, za to jest prawo mówiące o ratowaniu życia co szpital robi wypełniając prawo

 • ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2014 22:35 ~ewa

  To nie jest pana szpital, pan tam tylko pracuje.

 • Alicja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2014 20:19 ~Alicja

  pawel~pawel

  Trzeba żeby NFZ skorygował i obciął kontrakt dla tego szpitala.
  Ciekawe co wtedy by zaczął mówić.


  Pewnie a matki mają rodzić na ulicy. Porodówek jest wiele w Wawie ale szpitali gdzie ratuje się maleństwa dużo mniej. Poczytajcie się jakim sprzętem dysponuje ta placówka, ile i jak wczesnych wcześniaków uratowała, ile bardzo zagrożonych ciąż doprowadziła do szczęśliwego rozwiązania. Ja nie miałabym mojej kochanej trójki łobuziaków gdyby nie ten szpital, a w dwóch przypadkach nie prof. Chazan.
  Uprzedzając - wszystko na NFZ, za nic nie musiałam tam płacić.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »