Informacje

13.04.2012 07:47 Protest mieszkańców

Nie chcą smrodu z restauracji.
Robi się z nich antysemitów

SERWISY:

- Przez smród z restauracji nie da się tu żyć - skarżą się mieszkańcy luksusowego apartamentowca przy Grzybowskiej. Chcąc pozbyć się uciążliwego sąsiada zorganizowali protest i... narazili się na oskarżenia o antysemityzm, bo restauracja jest żydowska. Sprawę komplikuje jednak to, że wśród protestujących też są Żydzi.

Mieszkańcy Grzybowskiej 4 żalą się, że nieprzyjemny zapach przenika cały budynek - od pierwszego piętra po siedemnaste. - Śmierdzi. Nie da się tego wytrzymać – opowiadają i wskazują winnego - działającą na parterze restaurację Rambam.

Problem wentylacji

- Lokal nie ma właściwej instalacji wentylacyjnej. Wentylacja, która jest w restauracji, jest nielegalnie podłączona do wentylacji budynku, dlatego smród rozprowadza się po szybach windowych, klatkach i tak trafia do mieszkań – mówi Monika Kwiatkowska, mieszkanka apartamentowca.

Informacje, o tym, że lokal nie ma odpowiedniej wentylacji dla lokalu gastronomicznego,  potwierdza Dom Development SA, który sprzedaje wciąż dostępne w budynku mieszkania. Lokal, w którym znajduje się restauracja kupiła od niego firma Sandra. – Klient został poinformowany, że jego lokal nie jest przystosowany do prowadzenia restauracji – mówi Radosław Bieliński z Dom Development SA. Mimo to, nie przeszkodziło to firmie Sandra wynająć lokalu restauracji Rambam.

Restaurator jest jednak przekonany, że mieszkańcy się na niego uwzięli - W restauracji istnieją trzy rodzaje wentylacji. Będzie zamontowana czwarta, która kosztować mnie będzie mnóstwo pieniędzy. Mógłbym zamontować tańszą, podłączyć ją do komina, ale na to nie zgadza się wspólnota – denerwuje się David Sosntzky, który prowadzi Ramabam. Protesty wiąże z tym, że do lokalu zaczęli przychodzić ortodoksyjni Żydzi i oskarża mieszkańców bloku o antysemityzm.

Żyd antysemita?

Według proetstujących, to oskarżenia absurdalne: - Przecież wśród lokatorów też są Żydzi - zwracają uwagę i jako nieformalnego rzecznika, wystawiają Lejba Fogelmana: - To nie jest kwestia rasizmu. Tu po prostu śmierdzi - ocenia znany prawnik i dopytuje: - Jak pan jedzie pijany i pana zatrzymają, a pan jest Żydem, to to też jest antysemityzm? Tego typu oświadczenia są ohydne. Ta restauracja jest źle zbudowana i zanieczyszcza powietrze. Mówiąc potocznie - cuchnie.

Restaurator nie ma szans mu odpowiedzieć. Protest zorganizowano w święto Paschy: - Nie będę mógł wystąpić przed kamerą - zastrzega dzień wcześniej w telefonicznej rozmowie.

Uwaga na żydowskie święta

Z tego samego powodu nie mamy szans stwierdzić, czy w budynku rzeczwiście śmierdzi. Reaturacja jest tego dnia zamknięta. Czy lokatorzy celowo wybrali taki termin na protest? - Oczywiście, że nie!  Możecie przyjść i sprawdzić to kiedy restauracja będzie działać - zapewniają mieszkańcy Grzybowskiej i tłumaczą, że 12 kwietnia wybrali dlatego, że tego dnia w restauracji miała pojawić się Powiatowa Inspekcja Nadzoru Budowlanego.

Urzędnicy przyszli i "pocałowali klamkę": - To tak jakby w Boże Narodzenie kontrolować lokal prowadzony przez katolików. Pisaliśmy urzędnikom, że lokal będzie zamknięty, a jednak kolejny raz przychodzą, gdy kontrola jest niemożliwa – irytują się mieszkańcy.

To duży problem, ponieważ gdy kuchnia w restauracji nie pracuje, smród z budynku znika. Dlaczego więc urzędnicy wybierają daty inspekcji tak, by lokal nie mógł być skontrolowany?

- Zapewne wystraszyli się oskarżenia o antysemityzm - podejrzewa Fogelman

Urzędniczka z PINB nie znalazła lepszego wytłumaczenia: - Dla mnie lokal powinien być otwarty – oceniła. Dopytana o to co będzie robić, gdy restauracja jest zamknięta, a zapachu nie ma, mówi – Chciałabym sprawdzić.

Urzędniczka jak obiecała, tak zrobiła i ruszała na 17. piętro. A tam? Smrodu nie stwierdzono. Pani zrobiła zdjęcie korytarzowi i zapowiedziała kolejną wizytę. Kiedy? Tego nie określilła. Oby po 14 kwietnia, bo wtedy kończy się pascha.

Bartosz Andrejuk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • krzysiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2014 16:07 ~krzysiek

  Witam, to samo zjawisko występuje we Wrocławiu na osiedlu mieszczańskim.... koreańska knajpa zanieczyszcza totalnie powietrze na zewnątrz budynku, wewnątrz budynku (na klatkach schodowych i w mieszkaniu)... żyć się przez to nie da..

 • nicki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2013 10:14 ~nicki

  Tak samo jak na Mickiewicza 27, gdzie ulokował się kebab i zasmradza życie wszystkim mieszkańcom...

 • j6a

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2012 11:14 ~j6a

  Ciekawe jak lokal (restauracja) otrzymała pozwolenie z Sanepidu... Powinna mieć zatwierdzony przez sanepid projekt technologiczny :) a następnie lokal winien zostać odebrany ze sprawdzeniem zgodności wykonania z projektem :)
  Naprawdę ciekawe....

 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2012 19:49 ~Adam

  A więc podobnie jak Francja zaczynamy mieć problem wielokulturowy.Ciekawe czy w krajach islamskich też się z nami tak cackają

 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.05.2012 02:37 ~Adam

  Bez żadnej złośliwości i ironii jestem pełny uznania dla umiejętności wypowiedzi przed kamerą lokatorów tego budynku. Szczególnie Pani Monika zyskała u mnie wielkie uznanie. Brawo

 • maniek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2012 10:52 ~maniek


  Agu~Agu

  Bo antysemita nie jest ten, kto nie lubi Zydow, tylko ten, ktorego Zydzi nie lubia:-)))
  Bufa~Bufa


  ciekawe kiedy to do ludzi dotrze...

  swietnie powiedziane :)

 • icoteraz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2012 10:47 ~icoteraz

  a jesli ja nietoleruje zydow to dlaczego jestescie tacy nietolerancyjni ze mi tego odmawiacie? zaprzeczacie idei tolerancji

 • cola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2012 14:46 ~cola

  no to zycze powodzenia drodzy lokatorzy

 • Lana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.04.2012 04:26 ~Lana

  anaLIZA~anaLIZA

  Już przez wzgląd na to że oceniasz ludzi po nicku, nie jesteś dla mnie partnerką do dyskusji. Nie zniżę się do poziomu rynsztoka. Udowodniłaś mi tylko, że głupiego to i encyklopedia nie przekona...


  To fakt, głupiego nawet encyklopedia nie przekona, czego jesteś najlepszym przykładem. Poziom rynsztoka prezentujesz od początku dyskusji, zapewne stąd brak porozumienia (za wysokie progi) Kończę jałową dyskusje by zaoszczędzić Ci dalszej kompromitacji, z każdym kolejnym postem obnażasz w końcu swoje intelektualne braki i niesłychaną impernynencję...

 • Igor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2012 11:33 ~Igor

  Głośno z ambony wołają - Goje róbcie dzieci.!
  Po co ! Już nieślubnych książątek cała chmara leci.
  Po co ! By dzieci Polaków dalej w nędzy żyły.?
  I na tych co kradną i judzą wciąż ciężko robiły?

  Gdzie jesteś Polaku ? Ty ,co z twoim ludem.
  Na Polskę pracowałeś z tak wielkim trudem.
  Gdzie jesteś Polko biedna ? Gdzie jesteście wy ,
  Którzy wiecie, że za swą gościnność dla samozwańczych tułaczy
  Polska przez Masonerie i kolaborantów zeszła już na psy.

  Toż gdy nadejdzie ten jeden zmierzch i świt
  Uwolnić Polskę i Ziemię ,czy wystarczy kura zew ?
  aby z trutni i fanatyków religijnych polała się krew.
  Gdy na Ziemi zamilkną szuj słowa - aj! waj ! ,aj! waj !
  Wtedy tylko dla Ziemian , spełni się ich urojony raj.

  Napisał Polak
  "Żydzi należą tak do państwa którego są obywatelami, jak tasiemiec jest obywatelem pacjenta".

  HASBARA

  Jak donosi telawiwski dziennik "Yediot Ahronot" Syjonistyczne władze Izraela pozyskały ponad tysiac internautów i blogerów spoza kraju których zadaniem, na rozmaitych forach internetowych, jest ochoczo, napastliwie i wytrwale przekonywać osoby krytykujące politykę Izraela do izraelskich racji.
  Blogerzy ci należą albo do żydowskiej diaspory w poszczególnych krajach Europy, albo są świeżymi imigrantami z tych krajów w Izraelu. Największy nacisk położono na Internet rosyjskojęzyczny, który ma patrolować aż 350 agentów. Forami anglofońskimi "opiekuje" się 250 osób, hiszpańskojęzycznymi - 150. Dodatkowo 100 osób Izrael rzuca na front francuski, a 50 - na niemiecki

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »