Informacje

08.02.2015 07:52 godzą się na mniejszy obiekt

Nie chcą molocha na Kabatach.
Inwestor nie składa broni

SERWISY:

Mieszkańcy Kabat sprzeciwiają się rozbudowie supermarketu Tesco do rozmiarów bliskich Galerii Mokotów. Obawiają się hałasu. Inwestor, choć uwzględnia część postulatów, nadal stara się o zgodę na budowę handlowego molocha tuż obok Lasu Kabackiego.

Inwestor Galerii Kabaty u zbiegu al. KEN i Wąwozowej nie składa broni. We wrześniu ubiegłego roku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska odmówił zgody na rozbudowę centrum, zarzucając braki w dokumentacji i niedostosowanie się do norm hałasu. Inwestor zmodyfikował plany. W środę złożył dokumenty (tzw. kartę inwestycji, która poprzedza raport środowiskowy) w Biurze Ochrony Środowiska.

Główna zmiana to zlokalizowanie strefy dostaw, która powoduje największy hałas, pod ziemią - na poziomie -1 i -2.

"Jest to kolejna zmiana po proponowanych przez nas wcześniej zabezpieczeniach sąsiadujących budynków przed ewentualnym hałasem ze strefy dostaw, m.in. specjalnym dachem, czy też sprowadzeniem tzw. małej strefy dostaw na parking podziemny" – napisał inwestor na swojej stronie internetowej.

Boją się wentylatorów

Mieszkańcy doceniają starania inwestora. – Myślę, że to dobry ruch z jego strony – komentuje Maciej Antosiuk ze stowarzyszenia Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa. - To nie jest tak, że chcemy zablokować budowę galerii, przede wszystkim zależy nam, by inwestor zaczął liczyć się ze zdaniem mieszkańców - zapewnia.

Nowa karta inwestycji nie rozwiewa jednak wszystkich wątpliwości. Inwestor nadal nie określił jak zabezpieczy mieszkańców przed hałasem, który powodują ogromne urządzenia klimatyzacyjno-chłodnicze.

– Tych urządzeń miałoby być na dachu budynku około 130, według planu znajdą się one na wysokości okien i balkonów okolicznych bloków, proszę sobie wyobrazić jaki hałas będzie generowany latem, gdy ludzie otwierają okna – tłumaczy Ryszard Rak, prezes spółdzielni SAM-81, która zarządza pięcioma blokami w bezpośredniej okolicy inwestycji.

Większy ruch i problem z parkowaniem?

W nowym projekcie nie zmieniono też wielkości obiektu. Galeria nadal miałaby mieć od strony al. KEN niemal 30 metrów wysokości i kaskadowo zmniejszać się w kierunku Lasu Kabackiego do 10 metrów. Powierzchnia użytkowa planowanej galerii to 60 tys. mkw. Zdaniem mieszkańców tak duży obiekt jest w tej części Warszawy zbędny. – W okolic dominuje zabudowa czteropiętrowa, taki budynek jaki planuje inwestor, kompletnie nie pasowałby do reszty – mówi Antosiuk.

Poza hałasem i wielkością nowej galerii mieszkańcy boją się intensywnego ruchu w okolicach nowego centrum handlowego.

– Kabaty to bardzo spokojna okolica. Gdyby tak duży obiekt powstał, byłby najbardziej wysuniętą na południe galerią w Warszawie. Zapewne mieszkańcy Konstancina czy Góry Kalwarii właśnie tutaj przyjeżdżaliby na zakupy. Okoliczne ulice mogłyby nie wytrzymać takiego ruchu – dodaje Antosiuk.

Władze spółdzielni wskazują też na problem z parkowaniem. Obecnie sporo osób wykorzystuje parking przy Tesco jako swoisty P+R – zostawiają tu swoje auta zanim przesiadają się do metra.

– Obawiam się, że jeśli Galeria Kabaty zastosuje reguły, które stosuje Galeria Mokotów – czyli darmowe parkowanie tylko na określony czas dla klientów – wtedy zapewne wszystkie okoliczne uliczki będą zapchane przez kierowców chcących przesiąść się do metra – wskazuje Ryszard Rak.

Chcą zmiany planu

Równolegle spółdzielnia walczy w sądzie o zmiany uchwalonego w 2008 roku planu zagospodarowania przestrzennego. Mieszkańcy chcieliby m.in.: obniżenia maksymalnej wysokości budynków do 15 metrów, schowania urządzeń klimatyzacyjnych wewnątrz budynku czy zakazu budowy parkingu naziemnego. – Ten plan uchwalany bardzo późno w nocy jest po prostu niekorzystny dla mieszkańców – tłumaczy Rak.

Pierwszą batalię przegrali. Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił ich skargę. Teraz spółdzielnia chce złożyć skargę kasacyjną do wyższej instancji.

Galeria owszem, ale nie taka

Mimo wszystkich uwag, spółdzielnia i stowarzyszenie nie chcą całkowitego wstrzymania rozbudowy centrum (dziś to supermarket i 25 sklepów). – Ale nie do aż tak monstrualnych rozmiarów. Gdyby inwestor uwzględnił nasze postulaty i zbudował obiekt o połowę mniejszy niż planuje, wtedy bylibyśmy zadowoleni – podsumowuje Antosiuk.

Zdanie Antosiuka podziela też spółdzielnia. – Tak duży obiekt, tak blisko bloków, w takim kształcie jaki proponuje inwestor, skutkowałby też poważnym spadkiem wartości mieszkań, które ludzie kupowali biorąc olbrzymie kredyty. Zamiast spokojnej okolicy, powstanie tam strefa przemysłowa – twierdzi Rak.

Według naszych informacji, nowy raport środowiskowy ma zostać wysłany do RDOŚ w przeciągu dwóch miesięcy. Wtedy urzędnicy poddadzą go kolejnej analizie i ocenią, czy jest zgodny z wszystkimi wymogami.

O sprawie chcieliśmy porozmawiać z inwestorem. Mimo usilnych starań, nie udało nam się z nim skontaktować.

Jakub Baliński

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Zwolenniczka kabackiego Tesco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2016 22:06 ~Zwolennicz…

  Mam ponad 50 lat, więc ominie mnie zarzut,że jestem galerianką. Oprócz wieku ma teź drugą wadę - wychowałam się w dużym mieście a mieszkam na wsi, dokładnie obok Tesco- Kabaty. Mili sąsiedzi walczcie o jak najlepsze parametry obiektu, ale przestańcie opowiadać bzdury, że zasmrodzą, że Wilanów itp. Jeśli nie odpowiadają wam warunki życia w mieście, z doskonałym dojazdem, z infrastrukturą kulturalną i handlową, to czekają place pod Warszawą. Przeprowadźcie się tam , a nam ludziom miasta daj ie żyć tak, jak żyje się w dużych miastach na całym świecie.
  Tesco na Kabatach ma doskonały dojazd i sądzę, że niemałe pieniądze odda na inne kabackie inwestycje.

 • LNM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2015 17:16 ~LNM

  zasmrodzą z kominów garażowych spalinami całe Kabaty. To galeria nie dla mieszkańców, ale żeby zagraniczny kapitał zarobił

 • Nika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2015 17:51 ~Nika

  Pat~Pat

  Ja również jestem za rozbudową Tesco do formatu Galerii Kabaty a to że grupka mieszkańców sąsiadów Tesco chciało dołączyć do elity mieszkaniowej na Kabatach kupując tańsze mieszkania muszą teraz ponieść tego koszty, jeżeli komuś to nie pasuje niech się wyprowadzi bo Galeria KABATY musi powstać !!!

  Nie mogę słuchać takich nastoletnich galerianek! Skąd bierzesz, elitarna osóbko takie wyssane z palca informacje że mieszkania przy Tesco były tańsze? Bzdura

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2015 10:44 ~gość

  Po co na Kabatach nowa galeria hanlowa? Lepiej tam postawic kaplicę i nazwać ja opatrzności to da się od rządu wuciągnąc kilanaście milionów kasy

 • Magg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2015 02:05 ~Magg

  llll~llll

  w miasteczku Wilanów ma powstać centrum handlowe więc po co na kabatach do których nie ma dojazdu????

  Dwie galerie to nie jedna.. ale faktycznie jak powstanie nasza GW to nie mieliby tak daleko. Dobrze, że u nas inwestorzy dogadywali sie z ludźmi i pozmieniali wstępne plany.. Dojazd mamy całkiem dobry, otwierają się coraz to nowe miejsca, wilanów idzie na przód :)

 • Neuron

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2015 08:41 ~Neuron

  Po cholerę te galerie? Nie maja gdzie tego stawiać? Kilometr dalej stoi opustoszała galeria Ursynów przy metrze Natolin, kolejne galerie to KEN Center obok Imielina i galeria obok metra Stokłosy. W cywilizowanych krajach stawia sie skór molochy gdzieś pod miastem, a tu chcą postawić kolejny zbyteczny szajs ludziom pod oknami. Absurd...

 • gosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2015 06:43 ~gosc

  Taaaa napewno sie inwestor ugnie bo kilku oszolomow mu chce biznes zablokowac , ludzie o czym wy mowicie. Nic go nie powstrzyma, zadne wasze prosby i grozby. Inwestor chce stworzyc pozory przystosowania i tyle w tym temacie. Galeria powstanie czy to sie komus podoba czy nie. Ludzie misza miec gdzie robic zakupy nawet z Kabat a nie jezdzic na drugi koniec miasta. Opanujcie sie. Ta grupa opazycyjna to moze kosciolek by chciala i sanktuarium zeby pielgrzymki przyjezdzaly i las kabacki zasmiecaly wtedy zaden by sie nie odezwal co. Banda oszolomow kilka osob wypowiada sie za caly rejon. Petycje prosze napisac zebrac podpisy wiekszosci mieszkancow jesli bedzie to 75% wtedy mozecie podyskutowac z inwesrtorem o wielkosci zabudowy, a tak mozecie go cmooknac. Milego dnia.

 • Tubylec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2015 00:23 ~Tubylec


  Tubylec~Tubylec

  Metro działa od 1995 roku a pierwsze budynki zostały zasiedlone wcześniej. Może więc najpierw troche ogłady i sprawdzenie ogólnie dostępnych informacji, a później wypisywanie bzdur na forum.
  dpg~dpg

  No jednak w 1995, gdy się wychodziło ze stacji Kabaty, dominującym widokiem były rozlegle pola. W 1999, gdy otwierali HIT, było już sporo bloków, ale równie dużo było jeszcze w budowie. Trudno przypuszczać, by wśród protestujących były tylko te osoby, które sprowadziły się na Kabaty przed rozpoczęciem budowy centrum handlowego.

  Pola to były po lewej stronie patrząc w stronę lasu; cała prawa strona na południe od obecnej Wąwozowej to był plac budowy, począwszy od 1992 roku.

 • llll

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2015 21:23 ~llll

  w miasteczku Wilanów ma powstać centrum handlowe więc po co na kabatach do których nie ma dojazdu????

 • Rysiek51

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2015 20:10 ~Rysiek51


  Adam~Adam
  Ja mieszkam od 1994 roku (jeden z pierwszych tzw. nowych domów). I dobrze pamiętam, że najpierw było osiedle a później Hit - propagand Tesco kulą w płot.
  docent~docent

  Które dokładnie osiedle masz na myśli? Bo jak patrzę na galerię zdjęć z 1999 roku na ursynow.org.pl oraz na film promocyjny pt. "Ursynów 1999", to tam w około prawie wszędzie trwała budowa.

  gratulacje dla "wiedzy" ze zdjęć w internecie.. teraz wiemy kto wypowiada sie w tej sprawie

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »