Informacje

18.07.2016 21:28 konfilkt na Ursynowie

Nie chcą bazarku pod oknami.
"Są inne lokalizacje"

SERWISY:

Mieszkańcy ul. Polaka nie chcą targowiska pod oknami. Kupcy nie odpuszczają i wkrótce wręczą burmistrzowi dzielnicy petycję, w której wybraną przez nich lokalizację poparło 5 tys. osób.

Konflikt o tymczasowe miejsce dla "Bazarku na Dołku" trwa od dwóch lat. Targowisko musi być przeniesione na czas budowy Południowej Obwodnicy Warszawy. Kupcy chcą placu w pobliżu aktualnej lokalizacji - wzdłuż KEN, dokładnie przed blokami przy ul. Polaka.

Jednak na taką lokalizację nie zgadzają się mieszkańcy, którzy obawiają się hałasu i brudu. Założyli nawet "Obywatelski Komitet Obrony Terenów Zielonych". W poniedziałek odbyło się kolejne spotkanie w tej sprawie.

100 stoisk

Urząd dzielnicy rozpatruje właśnie wniosek o wydanie warunków zabudowy dla targowiska usytuowanego przy skrzyżowaniu Al. KEN i ul. Płaskowickiej. Teren miałby zająć 2 300 m2. Inwestor przewiduje 45 miejsc parkingowych i 100 zadaszonych stoisk.

- Kupcy twierdzą, że to najlepsza lokalizacja. Znajduje się w okolicy metra, wzdłuż ruchliwej al. KEN, gdzie spaceruje najwięcej osób. Obok są restauracje i inne sieci handlowe - tłumaczy Piotr Karczewski, prezes stowarzyszenia kupców.

I dodaje, że przez trzy weekendy przedstawiciele stowarzyszenia zbierali podpisy pod petycją o przeniesienie bazarku na pętle przy Polaka. - Wsparło nas 5 tys. osób, widziałem jak kolejki ustawiały się obok osób, które zbierały podpisy. To dowód na to, że wybrana przez nas lokalizacja jest atrakcyjna. Z łatwością dojadą tu osoby mieszkające w innych częściach Warszawy - tłumaczy.

"Są inne lokalizacje"

Innego zdania są sąsiedzi planowanej inwestycji. W opinii mieszkańców ul. Polaka proponowana przez kupców lokalizacja "przytłoczy przestrzeń" i oszpeci okolicę. Członkowie komitetu mówią również o zniszczeniu terenów zielonych, nadmiernym hałasie czy braku miejsc parkingowych.

W sprawie przyszłości terenu przy ul. Polaka w poniedziałek dyskutowało kilkudziesięciu mieszkańców.

- Absolutnie nie popieramy proponowanej przez kupców lokalizacji. Chcemy mieć spokój. Jesteśmy przygotowani na prace związane z budową obwodnicy, ale do tego doszłyby dostawy o godz. 4 rano i kilka tysięcy osób pod naszymi oknami, które będą chciały zrobić zakupy - mówi Danuta Turkiewicz z komitetu.

Mieszkańców wspiera lokalne stowarzyszenie "Nasz Ursynów". - Popieramy istnienie "Bazarku na Dołku" w czasie budowy Południowej Obwodnicy Warszawy, ale jesteśmy przekonani, że są inne miejsca, w których bazarek mógłby funkcjonować bez negatywnych konsekwencji - mówi Piotr Skubiszewski, prezes stowarzyszenia.

Zapowiada jednocześnie, że mieszkańcy i stowarzyszenie będą walczyć do końca. - Jeżeli dzielnica wyda decyzję o warunkach zabudowy, to odwołamy się do samorządowego kolegium odwoławczego. Uważamy, że bazarek powinien zostać przeniesiony w inne miejsce. Od wielu miesięcy prosimy burmistrza o spotkanie w tej sprawie, bezskutecznie - przekonuje Skubiszewski.

Dzielnica nie jest stroną

Urząd dzielnicy wcześniej wydał decyzję o warunkach zabudowy dla tymczasowego targowiska u zbiegu ul. Pileckiego i Płaskowickiej przy Arenie Ursynów. Kupcy poprosili o to miejsce "na wszelki wypadek". Wolą ulicę Polaka, dlatego teraz chcą się starać o tę bardziej atrakcyjną dla nich lokalizację.

Z kolei burmistrz Ursynowa Robert Kempa w rozmowie z tvnwarszawa.pl zaznacza, że dzielnica jest otwarta na rozmowy z mieszkańcami, ale nie z politykami.

- Zarząd Dzielnicy Ursynów jest tylko organem prowadzącym postępowanie na złożony wniosek. Stanowisko dzielnicy nie stanowi elementu niezbędnego przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy, ponieważ postępowanie jest prowadzone w oparciu o obowiązujące przepisy prawa - kwituje Kempa.

Lokalizacja na 4 lata

Południowa Obwodnica Warszawy ma być powstawać w latach 2017-2020. Po budowie tunelu trasy ekspresowej teren Ursynowa ma być przywrócony do stanu dzisiejszego. Oznaczałoby to powrót "Bazarku na Dołku" na aktualne miejsce wzdłuż ulicy Płaskowickiej.

kz/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mieszkaniec z Polaka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2016 05:24 ~mieszkanie…

  Takie bazarki niech sobie będą, ale dlaczego od razu pakować ten cały bród i smród w samo centrum Ursynowa. Niezłą wizytówkę niektórzy by chcieli sobie zrobić.
  A może nie. Może po prostu mieszkają w drugim końcu i jest im wygodne podjechać, kupić co mają kupić i zostawić ten syf lokalnym mieszkańcom.

  Jestem zdecydowanie za wyniesieniem tego bajzlu z tak reprezentatywnej części ursynowa Te lokalizacje można spożytkować o wiele lepiej. Coraz więcej betonu coraz mniej drzew w ostatnich latach.

  Parki, place zabaw, place na zwierzaków, dzieciaków czy emerytów budować a nie zaśmiecać teren.

  Fajnie, że niektórzy lubią bazarek. Ja też lubie... pójść, kupić, zapomnieć... Ale są osoby które na ten bród patrzą 7 dni w tygodniu.

 • samuraj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2016 14:06 ~samuraj

  Ja im dam powrót bazarku. Rozniesiemy i bazarek i dzielnicę,

 • misiu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2016 10:02 ~misiu  Agata~Agata

  Chodzę na ten bazarek od ponad 20 lat ! Uwielbiam to miejsce i nie rozumiem, dlaczego mieszkańcy Polaka robią na złość handlarzom. Ja bym bardzo chętnie przyjęła bazarek pod swojego okna :)
  zoran~zoran

  Przyjęłabyś bo tylko tam chodzisz. Jakbyś go miała pod oknem to zapewniam Cię że zmieniłabyś zdanie.
  Boom~Boom


  Mieszkam obok i cenię sobie ten bazarek. Inna sprawa to jego obecny wygląd który jest zrozumiały - nie mogą robić żadnych trwałych inwestycji ze względu na budowę ekspresówki i konieczność wyprowadzki. Ale po zakończeniu budowy S2 jest szansa na budowę bazarku z prawdziwego zdarzenia i ostateczne uporządkowanie kwestii śmieci, toalet, etc. A miejsce przyciąga olbrzymią liczbę mieszkańców. Jak chcecie to sobie kupujcie warzywa i owoce w sklepach czy galeriach handlowych - ja wolę na bazarku.

  Następny co wierzy w warzywa z bazarku. Zupełnie za darmo podzielę się z tobą pewną cenną informacją:
  Otóż sprzedawcy na bazarkach twierdzą, że przywożą warzywa ze wsi ze swojej własnej uprawy i że to "ekologiczne i niepryskane" i "dziś rano zerwane/wykopane". Ci sami sprzedawcy lecą rano lub dzień wcześniej do hurtowni typu Jeronimo Martins (grupa kapitałowa sieci Biedronka) lub innych i kupują chińskie, greckie, hiszpańskie czy włoskie warzywa, a później sprzedają frajerom drożej niż Biedronka. Nawet ciężko mówić o wspieraniu krajowej przedsiębiorczości, bo większość kas fiskalnych nie posiada i wszystko idzie bez podatków.

  Dla przykładu powiem Ci że jaj innych niż fermowe na tym bazarku nie znajdziesz. Nawet na bazarach w małych mieścinach jest problem żeby takie znaleźć.

 • dziad parchaty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2016 15:10 ~dziad parchaty

  pol~pol

  Typowo polskie.
  Chcę bazarek,ale nie obok mnie.
  Niech inni mają gorzej.
  Ja zapraszam kupców do mnie na Kazury od strony Pileckiego/Płaskowickiej.

  A kim Ty jesteś, że zapraszasz kogoś na nie swój teren?!

 • pol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2016 13:58 ~pol

  Typowo polskie.
  Chcę bazarek,ale nie obok mnie.
  Niech inni mają gorzej.
  Ja zapraszam kupców do mnie na Kazury od strony Pileckiego/Płaskowickiej.

 • waszka g

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2016 13:39 ~waszka g

  Brat z Wagów~Brat z Wagów

  Ja mieszkałem na przeciwko tego bazarku. Faktycznie w weekendy były tłumy. Faktycznie drobny handel i bazarki są potrzebne ale... ten bazarek w porównaniu z innymi to porażka. Bród smród.. ceny z kosmosu ! Mieszkańcy Ursynowa mają ceny wyższe w sklepach o 20 - 30 proc. Opłacało mi się robić zakupy w LeClerk z Żoliborza z dostawą do domu bo było taniej! Ceny na tym bazarku są wyższe niż w sklepach !
  Nie zapomnę kiedy cukier który wtedy był dosyć drogi i kosztował powyżej 3 zł tam kosztował 5 ! Być może kiedyś to był fajny bazarek moja rodzina zawsze tam kupowała ale teraz to tylko wspomnienie dawnej jakości...  ja tez mieszkam niedaleko... i w 100 procentach sie zgadzam. z bazarkiem ta gielda ma coraz mniej wspolnego....a wszystkich zwolennikow wolnego rynku i wolnosci gospodarczej zachecam zeby zorganizowali u siebie pod blokiem podobny bazerek a dopiero pozniej decydowali o innych. bo byc za, jak to komus powiewa to kazdy moze. A Kupcy jak zawsze cwaniaczą. Proponuję im zacząc od sprzątania po sobie. Wszystkich obrońców tego samozwanczego tworu zapraszam w sobote po zakończoncym handlu zobaczyć jak pięknie smieci walają sie po całym placu i okolicy. Syfiarze i nic więcej.i Mała to przyjemność słuchać od 4 rano polską łacinę...bo oczywiscie nie mozna inaczej przywiezc i rozladowac towaru - tylko musi byc glosno, trzeba rzucac skrzyniami i ku...ami tak zeby pobudzic wszystkich dookola...

 • docent

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2016 13:31 ~docent

  Założę się, że po wybudowaniu POW, mieszkańcy ul. Polaka nie dopuszczą do powrotu pętli autobusowej pod swoje okna.

 • JKM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2016 13:15 ~JKM

  "Południowa Obwodnica Warszawy ma być powstawać w latach 2017-2020."

  Redaktor miał skończyć szkołę, ale zapatrzył się w internet oraz smartfona i zapomniał o nauce.

  A co do bazarku: hałas w weekendy od 4 rano, potem smród spalin samochodów i zniszczone trawniki, bo "trzeba gdzieś zaparkować", a popołudniu brud, który zostanie sprzątnięty w poniedziałek rano. Też nie zgadzam się na wybraną przez kupców lokalizację.

 • Jolka81

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2016 12:42 ~Jolka81

  "dzielnica jest otwarta na rozmowy z mieszkańcami, ale nie z politykami." co za buc z tego Burmistrza. Gdyby nie ci politycy, to byś nas już dawno sprzedał.

 • mrówkołak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2016 12:24 ~mrówkołak


  Albercik~Albercik

  Najlepsze miejsce na bazarek jest przed Ratuszem Ursynów ogromny plac,parking na ogromną liczbę samochodów,stacja metra.
  Boom~Boom


  Parking jest zamykany w weekendy dzięki burmistrzowi.


  Ten parking, frajerzy, jest dla interesantów załatwiających sprawy w urzędzie Ursynów. Oni muszą mieć możliwość zaparkowania, a miejsca na bazarek poszukajcie sobie gdzie indziej.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »