Informacje

13.11.2011 21:42 "traktowani jak zwykli przestępcy"

"Nie było nas na zadymach". Policja: zaatakowali Polaków

SERWISY:

To nieprawda, że niemieccy antyfaszyści w Święto Niepodległości na ulicach Warszawy prowokowali zamieszki - przekonują członkowie Porozumienia 11 Listopada. - Jak to możliwe, że osoby, które od trzech godzin są uwięzione w celi, mogą zdewastować centrum miasta? - pytał Niemiec Martin Schmidt. Policja przyznaje, że Niemcy zatrzymani przez policję zostali już o godz. 12.00, ale wcześniej "zaatakowali Polaków świętujących odzyskanie niepodległości".

Jak tłumaczył Schmidt, niemiecka grupa była obserwowana już od przekroczenia polskiej granicy, a zatrzymana została zanim rozpoczęły się zamieszki na ulicach stolicy.

- Zostaliśmy zatrzymani o godz. 12. Eskalacja rozpoczęła się o godz. 15, ale ci o których mówimy "Niemcy" po prostu siedzieli w więzieniu. (...) - Jak to jest możliwe, że osoby, które od trzech godzin są uwięzione w celi, mogą zdewastować centrum miasta - mówił.

150 Niemców w Warszawie

W piątek, podczas Dnia Niepodległości, na ulicach Warszawy doszło do starć z policją, w wyniku których zatrzymano 95 obcokrajowców. Schmidt szacuje, że do Warszawy przyjechało ok. 150 Niemców.

Niektórzy z nich ok. południa wdali się w przepychanki z policją na rogu ul. Nowy Świat i ul. Świętokrzyskiej, a następnie zabarykadowali się w kawiarni Nowy Wspaniały Świat związanej z "Krytyką Polityczną". Oni sami przekonują, że skryli się tam przypadkowo.

Schmidt uważa ponadto, że mówienie iż to Niemcy sprowokowali zamieszki to "celowa dezinformacja przez środowiska faszystowskie". - Chcielibyśmy podkreślić, że nie jesteśmy przeciwko Świętu Niepodległości, ale jesteśmy przeciw neofaszystom i marszom neofaszystowskim - dodał.

"To ONR I Młodzież Wszechpolska"

Również Maciej Sławiński z Porozumienia 11 Listopada podkreślał, że grupy Niemców nie miały żadnej fizycznej możliwości brania udziału w zamieszkach. Stwierdził natomiast, że w zamieszkach udział brali uczestnicy "Marszu Niepodległości", czyli ONR i Młodzież Wszechopolska. - Uczestnicy tej manifestacji w okolicach godz. 14 starli się z policją na Placu Konstytucji. W tym czasie osoby z Niemiec, którym zarzuca się prowokowanie zamieszek, od dwóch godzin były zatrzymane przez policję - dodał.

Następnie przekazał, że zarówno ONR, jak i MW mobilizowały tysiące kibiców, by zakłóciły piątkowe uroczystości. - Ta akcja była wymierzona w niemieckich antyfaszystów. Ta grupa mała sprowokować ich do działań. Właśnie na to czekała policja, na mały incydent, dzięki któremu udało się skryminalizować cały ruch - ocenił Sławiński.

"Byli traktowani jak zwykli przestępcy"

Przedstawiciel Porozumienia 11 Listopada stwierdził, że jego członkowie przez policję byli traktowani "jak zwykli przestępcy".

- Byli przewożeni na komisariaty, przetrzymywani 48 godzin. Chciałbym podkreślić, że te osoby w większości zostały zwolnione albo bez przedstawienia zarzutów albo przedstawiono im zarzuty popełnienia wykroczenia - udziału w zbiegowisku.

Policja: zaatakowali Polaków

Rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Sokołowski, komentował te słowa w "Faktach po Faktach" w TVN24. Potwierdził, że 87 obywateli Niemiec zostało zatrzymanych już ok. godz. 12.00 w okolicy Nowego Światu.

- Mieliśmy do czynienia z grupą osób, która nagle zaatakowała ludzi świętujących odzyskanie niepodległości. Wtedy nastąpiło podprowadzenie pododdziałów policji i zatrzymania. Część z tych obcokrajowców próbowała jeszcze schronić się na terenie jednego z lokali na Nowym Świecie. Tam później policjanci znaleźli pałki, kastety, gaz łzawiący. Teraz nikt się do nich oczywiście nie przyznaje - powiedział Sokołowski. - Zatrzymaliśmy ich zanim jeszcze doszło do incydentu na pl. Konstytucji. Nie mogło ich tam być, bo przebywali w jednostce policji. Na pl. Konstytucji mieliśmy do czynienia z polskim chuligaństwem - sprecyzował.

Sokołowski nie chciał odpowiedzieć na pytanie, kto zaprosił do Polski niemieckich antyfaszystów. - Nie ma to dla nas znaczenia, nas kwestie polityczne nie interesują - uciął.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

tvn24.pl/nsz/bgr//ola

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • dziwne

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 22:57 ~dziwne

  i tak oto media robią z bandytów bohaterów, ci ludzie na bank nie przyjechali do Polski na zakupy, niebawem tez poznamy niewinna twarz brevika...

 • Szemot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 18:54 ~Szemot

  @~Mr.M
  Nie wiem czy zdajesz sobie sprawe ale z Niemiec nie byli tylko antyfaszyści ale także członkowie obozów skrajnej prawicy zaproszeni przez ONR. Lecz nie byli tak liczni jak antyfaszyści. Wiec upewnij się najpierw po czyjej stronie był ten Niemiec

 • terlu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 15:31 ~terlu

  Co ci niemcy robili w Warszawie? Na czyje zaproszenie przyjechali?

 • Kubek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 15:13 ~Kubek

  http://vod.gazetapolska.pl/680-nie-bedzie-niemiec-plul-nam-w-twarz

  Proszę bardzo - to ci niemcy co siedzą w więzieniach ?

 • zakamuflowana_opcja_niemiecka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 14:54 ~zakamuflow…

  Ogladałem tą konferencje. Pan Szmidt, to wyjatkowo pewny siebie i bezczelny typ, klasyczny "antyfaszysta" i anarchista. Dla niego istnieje tylko jedna racja,jego racja, każdy inny pogląd to faszyzm. Na konferencji klimatycznej też będą rozrabiać, bo na tym też się znaja jak nikt inny. Powinno się go mieć na oku, to ideowy następca morderców z bandy Baader-Mainhoff, to niewątpliwie jego idole.

 • Mr.M

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 12:35 ~Mr.M

  Są filmy w sieci z zamieszek na których widać zamaskowanych osobników mówiących po niemiecku i są to filmy grubo po godzinie 12:00 nakręcone, więc przestań pan łżeć panie Schmidt !

 • Kubek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 12:32 ~Kubek

  Jak to możliwe że niemcy siedzieli w więzieniu i nie brali udziału w zamieszkach skoro 92 z nich zatrzymano ?

 • magri

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 11:56 ~magri

  sam byłem świadkiem jak pili piwska na wilczej pod żabką a potem razem z bandą polskich drechów chcieli bić się z nią bić.

  i to nie prawda że wyłapali wszystkich na nowym świecie, ta sytuacja miała miejsce ok godz. 16stej

  Tutaj wielki szacun dla warszawskiej( i nie tylko) policji moim skromnym zdaniem jak najbardziej stanęli na wysokości zadania!

 • m

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 11:43 ~m

  Jeszcze może powinniśmy ich przeprosić. Przecież oni są grzeczni, nic nie zrobili. Wielkie rzeczy, że jeden z nich opluł Polski mundur a Nowym Światem matki z dziećmi musiały przed nimi uciekać. Temu po prawej też się nos skrzywił bo go jakiś zły faszystowski Polak napadł. Zepsuliśmy grzecznej wycieczce z Niemiec Dzień Niepodległości POLSKI. Ale sądy zauważyły, że ta grzeczna wycieczka nic złego nie zrobiła i dlatego ich wszystkich wypuszczono z aresztu. Kupmy im bilety do domu i wypłaćmy odszkodowania jako rekompensatę.

 • keram

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 11:36 ~keram

  jak się patrzy na te trzy twarze na zdjeciu to sie chce wymiotowa! Oi nic nie robili nikogo nie zapraszali i są święci!!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »