Informacje

23.04.2017 20:11 ustawa metropolitalna

"Nie było ani jednego wolontariusza". Ratusz podsumowuje konsultacje PiS

SERWISY:

Stołeczny ratusz krytycznie odniósł się do konsultacji projektu ustawy metropolitalnej autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Według ratusza w konsultacjach, których termin zakończenia mija w niedzielę, pojawiły się błędy metodologiczne i niespójne informacje.

Szef klubu PiS w Radzie Warszawy Cezary Jurkiewicz podkreślił, że najistotniejsze jest, że był dialog z mieszkańcami, odpowiedzi zostaną zebrane, a ankiety będą opracowane przez zewnętrzną firmę.

Innego zdania jest stołeczny ratusz. "Eksperci nie pozostawiali złudzeń, że strona http://www.konsultacjemetropolia.pl ma charakter informacyjno-propagandowy i zawiera interpretację projektowanych rozwiązań, a nie ich rzetelny opis. Początkowo na stronie nie umieszczono samego projektu ustawy. W zamian można było się zapoznać z obietnicami partii politycznej, które nie miały odzwierciedlenia w zapisach ustawy" - czytamy w komunikacie.

Schemat odpowiedzi

"Zastosowana w 'konsultacjach' ankieta zawierała przez długi czas jedynie pytania zamknięte, narzucające jeden schemat odpowiedzi. Taka forma konsultacji nie pozwalała na zgłaszanie krytycznych wobec projektu uwag (30 marca autorzy strony pod pytaniami umieścili pola, w których ankietowali mogli wpisywać swoje uwagi – nie dotyczyło to jednak osób, które już wypełniły i wysłały już swoje ankiety)" - dodano.

Zdaniem ratusza pytania w konsultacjach zostały sformułowane w taki sposób, aby respondent opowiedział się w efekcie za projektem ustawy. Jako przykład podano pytanie: "Utworzenie Metropolii Warszawskiej oznacza dodatkowe środki z budżetu państwa na realizację jej zadań. Czy twoim zdaniem przyniesie to korzyści mieszkańcom tego obszaru?"

Według miasta jedna osoba mogła wysłać wiele ankiet, korzystając z różnych komputerów lub przeglądarek internetowych.

Szukali wolontariuszy

W komunikacie podkreślono również, że wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski próbował 30 marca spotkać się z wolontariuszami odpowiedzialnymi za konsultacje.

"Odwiedziliśmy kilka punktów konsultacyjnych, w których mieliśmy spotkać osoby, które odpowiedziałyby w końcu na pytania, które zadaliśmy m.in. wojewodzie mazowieckiemu czy posłowi Jackowi Sasinowi dokładnie 2 miesiące temu. Niestety nie spotkaliśmy nikogo - ani na peronie, ani w otoczeniu samych stacji, bo tam, zgodnie z informacją ze strony internetowej prowadzonej przez PiS, powinniśmy znaleźć te informacje" - podkreślono w komunikacie.

Według ratusza z mapy, na której zaznaczone były miejsca planowanych spotkań, od czasu otwarcia inauguracji strony zniknęło wiele miejsc, w których konsultacje miały być przeprowadzane. Ratusz twierdzi również, że w przypadku niektórych miejsc na stronie internetowej konsultacji oznaczono, że się odbyły, mimo że - jak zaznacza - nie spotkano tam ani jednego wolontariusza.

Stołeczny ratusz krytykuje również konsultacje z organizacjami pozarządowymi. Przytacza m.in. wypowiedź Moniki Chrzczonowicz ze stowarzyszenia "Klon/Jawor" według której "wszystkie zasady prowadzenia dobrych konsultacji społecznych zostały w tym przypadku złamane". Chrzczonowicz dodała, że organizacje pozarządowe nie zostały zaproszone do konsultacji, a jedynie pozwolono im się do nich zgłosić, a sama formuła konsultacji była dla organizacji pozarządowych niejasna.

W komunikacie ratusz przypomniał również, że kolejne samorządy ogłaszają referenda w sprawie przyłączenia do metropolii warszawskiej. "Do tej pory zostało potwierdzonych 13 nowych inicjatyw referendalnych w gminach metropolii. To są miejsca, w których wypowiedzą się sami mieszkańcy: 14 maja Nieporęt, 28 maja Konstancin Jeziorna, pozostałe prawdopodobnie 4 czerwca: Brwinów, Wieliszew, Piaseczno, Michałowice, Milanówek, Józefów, Błonie, Pruszków, Stare Babice, Podkowa Leśna, Ożarów Mazowiecki" - zaznaczono.

Ale dialog był

Szef klubu PiS w Radzie Warszawy Cezary Jurkiewicz w rozmowie z PAP podkreślił, że konsultacje odbywały się w każdej dzielnicy Warszawy i w gminach podwarszawskich. - Najistotniejsze jest to, że weszliśmy w dialog z mieszkańcami, pytaliśmy ich i to ma być zdanie ludzi, istotną sprawą jest to, że chcemy w wyniku zebranych ankiet dowiedzieć się, jakie jest zdanie mieszkańców, bo to jest najbardziej cenne - powiedział.

- Jeżeli chodzi o wojnę informacyjną prowadzoną przez ratusz, to niech ratusz się zajmie kwestią reprywatyzacji solidnie - dodał Jurkiewicz.

Radny PiS ocenił, że konsultacje miały trudny początek pod względem polityki informacyjnej. - Natomiast w 100 procentach spełniliśmy to, co powinniśmy, czyli udaliśmy się do mieszkańców, do naszych sąsiadów, pytaliśmy się, jak to wygląda, zbierzemy odpowiedzi i te ankiety będą opracowane przez zewnętrzną firmę, nie przez nas, nie będziemy manipulować tymi wynikami - podkreślił Jurkiewicz.

- Wiem od moich kolegów, że odpowiedzi były bardzo różne, często bardzo negatywne, ale trzeba to przyjąć z pokorą i jeżeli sytuacja jest taka, że mieszkańcy tego nie chcą, nigdy nie zrobimy nic wbrew woli ludzi, po to były te konsultacje - zaznaczył radny PiS.

Wielka Warszawa

Pod koniec stycznia do Sejmu trafił projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który zakłada, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic.

Przeciwko projektowi ustawy w sprawie metropolii warszawskiej protestowali politycy opozycji, w tym PO, Nowoczesnej i PSL. W gminie Legionowo zorganizowano również referendum, w którym 94,27 proc. mieszkańców, którzy wzięli w nim udział, opowiedziało się przeciwko przyłączeniu Legionowa do metropolii warszawskiej.

Kolejne podwarszawskie gminy zdecydowały się iść w ślady Legionowa i organizują referenda w sprawie projektowanej przez PiS metropolii warszawskiej. W maju i czerwcu głosowania odbędą się w Błoniu, Babicach Starych, Nieporęcie, Konstancinie-Jeziornej, Wieliszewie i Michałowicach.

W piątek poseł PiS Jacek Sasin zapowiedział, że w przyszłym tygodniu konsultacje zostaną podsumowane. "Wynik tych konsultacji będzie dla nas drogowskazem, co dalej robić. Nie wykluczamy żadnych opcji. Być może projekt, który został złożony będzie bardzo mocno przepracowany, a być może w ogóle będzie musiał być wycofany i będziemy musieli tę dyskusję zacząć niejako od nowa" - powiedział Sasin.

PAP/kz/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • oland

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2017 16:52 ~oland


  zbijan1~zbijan1

  takie ankiety często robi się w Rosji-mają podobną strukturę fałszu i naprowadzania na jedynie słuszne odpowiedzi
  Moskwa~Moskwa

  Dlatego PO jeździło do Moskwy na szkolenia

  Czyżbyś na takim szkoleniu był?

 • Moskwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2017 12:02 ~Moskwa

  zbijan1~zbijan1

  takie ankiety często robi się w Rosji-mają podobną strukturę fałszu i naprowadzania na jedynie słuszne odpowiedzi

  Dlatego PO jeździło do Moskwy na szkolenia

 • POlak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2017 10:31 ~POlak

  Jak widzęd tego szerokonosego debila wszech wiedzącego to mi sie scyzoryk sam otwiera. Te jeziorany to marzyciel o wielkiej metropolii pisokatolskiej a ostanie mu się ino ściernisko !!!!

 • maniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2017 09:22 ~maniak

  Nawigator~Nawigator

  Proponuję dodać do konsultacji jeszcze jedno pytanie:

  "Jeśli PIS wprowadzi na siłę swoją idiotyczną propozycję, wszyscy będziemy mieli przerąbane.

  Czy popierasz takie rozwiązanie?"

  Dokładnie,dezinformacja,podsuwanie pelikanom odpowiedzi to typowe dla PiS,tylko zaczyna brakować z tych 18% pelikanów już.

 • zbijan1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2017 09:05 ~zbijan1

  takie ankiety często robi się w Rosji-mają podobną strukturę fałszu i naprowadzania na jedynie słuszne odpowiedzi

 • Gggggggg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2017 08:52 ~Gggggggg

  Wojna o stołki i wplywy a ciemny naród daje się w to wkręcić.

 • takaPrawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2017 07:32 ~takaPrawda

  PiS czerwona zaraza kłamie jak z nut

 • Rurex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2017 07:26 ~Rurex

  ramzz~ramzz

  PYTANIE OD PIS

  Kto jest twoim bohaterem i dlaczego Lenin?  Dlaczego Lech Kaczyński???

 • polo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2017 07:10 ~polo

  Marzy się Pisowi władza absolutna - niedoczekanie.

 • ramzz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2017 22:43 ~ramzz

  PYTANIE OD PIS

  Kto jest twoim bohaterem i dlaczego Lenin?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »