Informacje

10.02.2015 18:05 spór o działkę

Nie będzie ważnego wiaduktu?
Blokuje go kościelna fundacja

SERWISY:

Kierowcy mieli jeździć dwoma wiaduktami - będzie tylko jeden. Rozbudowę skrzyżowania Marsa i Żołnierskiej wstrzymał spór o działkę Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Miasto zaoferowało 600 tysięcy złotych. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", instytut chce sześć razy więcej.

Drogowcy planowali wybudować wiadukty, które połączą ulicę Marsa z ulicą Żołnierską - jeden w kierunku Zielonki i drugi w kierunku węzła Marsa. Inwestycja miała rozładować korki, szczególnie na dojeździe z podwarszawskich miejscowości - Zielonki i Ząbek.

Okazuje jednak się, że do dyspozycji oddany zostanie tylko wiadukt w kierunku Zielonki. Ten w drugą stronę na razie nie powstanie.

W rejestrze zabytków

Powód? Miasto wciąż nie dogadało się z właścicielem terenu na rogu Marsa i Żołnierskiej, gdzie miałby stanąć filar przeprawy. Działka należy do Instytutu Prymasa Tysiąclecia, którego główna siedziba znajduje się w Częstochowie. W Rembertowie mieści się fundacja.

- Potrzebujemy około 500 metrów kwadratowych terenu, a cała działka ma 4 tysiące  - potwierdza Małgorzata Gajewska, rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych.

Jak tłumaczy, teren wraz ze znajdującym się na nim budynkiem wpisany jest do rejestru zabytków i nie może zostać objęty ustawą, która pozwala na wywłaszczenie pod budowę drogi. - Właściciel sam musi wystąpić do ministra kultury i dziedzictwa narodowego o wypisanie danej części gruntu z rejestru zabytków. Dopiero wtedy może zostać przejęty przez miasto - tłumaczy Gajewska.

Brak porozumienia

Rozmowy, chociaż trudne, cały czas trwają. Jak pisze gazeta, instytut przekonuje, że utrzymanie obecnego stanu terenu, ma "wymiar patriotyczny".

- W grudniu odbyło się spotkanie. Zgodziliśmy się na część warunków, które przedstawił instytut, między innymi na wymianę okien, wybudowanie przezroczystych ekranów akustycznych, zjazdu z ul. Marsa oraz monitorowanie, czy inwestycja nie powoduje pękania budynku - wymienia Gajewska.

Jak dodaje, powstał też ogólny zarys porozumienia, który przesłano do instytutu. - Do tej pory nie otrzymaliśmy żadnej informacji zwrotnej.

Chcą sześć razy więcej

- Jest to bardzo ważna inwestycja i mamy nadzieję, że uda nam się dojść do kompromisu - mówi Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza, który zaoferował odszkodowanie za grunt w wysokości 600 tysięcy złotych. Jak informuje "Gazeta Stołeczna", instytut chce kwoty sześć razy wyższej - blisko 4 mln złotych.

Nie udało nam się porozmawiać z fundacją. Do Rembertowa pojechał także dziennikarz "Stołecznej". - Proszę się nie spodziewać, że udzielę panu informacji. To nie jest pańska sprawa - usłyszał na wejściu.

Zapowiadany przez drogowców na ten rok przetarg na przebudowę ulicy Żołnierskiej i Marsa zostanie ogłoszony. Wiadukt wypadł z inwestycji. - Przejazd zostanie przebudowany, ale na poziomie gruntu - wyjaśnia rzeczniczka.

Jak zapewnia, w przyszłości będzie możliwość dobudowania wiaduktu.

su/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • lol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2015 19:04 ~lol

  Chciwość i pazerność;/ Dwa wyjścia dać batmanom 4 bańki i tydzień później zrobić kontrolę finansową i przywalić 3 bańki kary dla przykładu, choć to raczej takie putinowskie. Albo zbudować przejazd naziemny w taki sposób, żeby ten śmieszny "zabytek" zaczął się rozpadać za pare miesięcy i wtedy baaaaaaaaaardzo pieczołowicie kontrolować żeby "zabytek" był w dobrym stanie technicznym oczywiście za pieniądze organizacji

 • kościół powszechny 2015

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2015 20:14 ~kościół…

  PYCHA
  CHCIWOŚĆ
  ...
  NIEUMIARKOWANIE W JEDZENIU I PICIU
  GNIEW
  LENISTWO

  kto opanował Kościół?

 • kościół powszechny 2015

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2015 20:10 ~kościół…

  PYCHA
  CHCIWOŚĆ
  NIECZYSTOŚĆ
  ZAZDROŚĆ
  NIEUMIARKOWANIE W JEDZENIU I PICIU
  GNIEW
  LENISTWO

 • kradz2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2015 09:56 ~kradz2

  Tylko jakiś ogień święty wypali tę czarną zarazę!

 • ZB49

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2015 15:46 ~ZB49

  Co na to "spec ustawa"????????
  Trzeba zabrać grunt jak każdemu, kto ma na projektowanej trasie.
  Po pieniądze do sądu, może dostaną za kilka lat..

 • Aga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2015 15:00 ~Aga

  A może w dobie mody na strajki, protesty i blokady - zablokować wyjazd z tej zabytkowej posesji. Ciekawe jak długo mogą tam siedzieć bez wychodzenia.

 • zawodowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2015 14:37 ~zawodowy

  Przecierz to normalne wśród kleru żebysię nachapać jak najwięcej . Życie w ubustwie przecierz ich nie dotyczy. A ciemny lud i tak będzie ich całował po łapkach

 • louzack

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2015 14:22 ~louzack

  Ależ trzeba być nieogarniętym aby w fazie projektowania nie sprawdzić co z gruntami na których chce się budować! Pusty śmiech ogarnia...

 • kocur

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2015 14:20 ~kocur

  Kościół zawsze był pazerny.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2015 14:08 ~warszawiak

  WYWŁASZCYĆ! Dosyć się klechy nakradły!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »