Informacje

22.07.2013 14:53 prokuratura odmówiła śledztwa

Nie będzie śledztwa ws. przetargu na śmieci

SERWISY:

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie przetargu na zbieranie i zagospodarowanie odpadów w Warszawie - poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie Dariusz Ślepokura.

Według prokuratury brak w tej sprawie znamion czynu zabronionego. - W świetle ujawnionych danych, brak jest możliwości przypisywania komukolwiek bezprawnych zachowań, zmierzających do udaremnienia przedmiotowego postępowania przetargowego - poinformował Ślepokura.

Wcześniej prokuratura w ramach postępowania sprawdzającego przeanalizowała dokumentację przetargową uzyskaną z urzędu miasta i Krajowej Izby Odwoławczej.- Analiza postępowania przetargowego (...) nie pozwala na przyjęcie tezy, iż funkcjonariusze publiczni działający w imieniu Miasta Stołecznego Warszawy, swoim zachowaniem przekroczyli uprawnienia lub nie dopełnili obowiązku i jednocześnie działali na szkodę interesu publicznego, a także na przyjęcie, że swoim zachowaniem doprowadzili do udaremnienia przedmiotowego przetargu publicznego - poinformował rzecznik.

Zawiadomienie w tej sprawie złożył przewodniczący klubu radnych PiS w Radzie Warszawy, b. wiceszef CBA Maciej Wąsik.

Wąsik chciał, by prokuratura sprawdziła, czy prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, lub inni urzędnicy ratusza nie dopełnili obowiązków w związku z przygotowaniami do wejścia w życie ustawy śmieciowej oraz organizacji przetargu na odbiór i zagospodarowanie śmieci. Według radnego miała w nim być faworyzowana jedna firma - Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania.

Przetarg do poprawy

Na początku czerwca Krajowa Izba Odwoławcza nakazała miastu zmianę specyfikacji warunków przetargu na odbiór i zagospodarowanie śmieci w Warszawie. Według KIO specyfikacja ta premiowała jednego z ewentualnych wykonawców - MPO. W związku z tym prezydent Warszawy poinformowała, że na jej prośbę do dymisji podał się wiceprezydent Jarosław Kochaniak.Zdaniem Prokuratury Okręgowej w Warszawie stwierdzenie nieprawidłowości przez KIO nie oznacza jeszcze automatycznie możliwości przypisania przekroczenia uprawnień funkcjonariuszom publicznym miasta. Samo przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków, bez możliwości powiązania takiego stanu rzeczy z działaniem na szkodę interesu publicznego mogłoby powodować co najwyżej odpowiedzialność dyscyplinarną i służbową - wyjaśnił Ślepokura.

Prokuratura przypomniała, że KIO nakazała jedynie zmodyfikować i zmienić zapisy dokumentacji przetargowej, a nie unieważnić przetarg. Postępowanie w tym zakresie jest w dalszym ciągu kontynuowane, a Izba oddaliła nawet część zarzutów odwoławczych, pozostawiając w tym zakresie zapisy specyfikacji istotnych warunków zamówienia - zwracają uwagę śledczy.

Nowy system ruszy w stolicy najwcześniej na początku 2014 r. Ustawa śmieciowa nakłada na gminy obowiązek przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi. Samorządy dostały 18-miesięczny okres przejściowy na wprowadzenie przepisów i od 1 lipca przejmą obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiwaniem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych.

PAP/bf//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Romu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2013 18:00 ~Romu

  P.Z.P. -Prawo Zamówień Publicznych, jest ale tak jakby go nie było... FIKCJA by obywatele spali spokojniej że ich podatki są wydawane zgodnie z prawem...

  KIO jest tak ""ułożoną"" firmą do zarabiania pieniędzy, że jedne sprawy weryfikuje a innych ""wielki brat"" nie pozwala...

  prokuratura wybiera sobie sprawy, które będzie rozpatrywać a które nie ... paranoja, jakie to suwerenne państwo... uwierzcie mi podobne rzeczy dzieją się w generalnej i tym urzędzie od konsumentów...

 • Romu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2013 17:50 ~Romu

  ręka rękę myje... państwo w państwie...

  współpracuję z urzędami państwowymi i widzę konszachty, kombinatorstwo, niekompetencję urzędników, kumoterstwo z podwykonawcami... złooodzieje... za nasze podatki....

 • Tajemniczy szpieg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2013 10:43 ~Tajemniczy szpieg

  Druga Białoruś się nam tworzy.

 • Marian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2013 18:16 ~Marian

  Donek zadzwonił gdzie trzeba i sprawa załatwiona. W ogóle mnie to nie dziwi że pełowska prokuratora nic nie robi pełowskim aferzystom.

 • Tutejsi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2013 17:32 ~Tutejsi

  " Konflikt dwóchg WAŁTOŚCI ",wspomniany przez Bufetową, to, niestety, konflikt władz Warszawy z jej mieszkańcami. One są bez wartości, a my znamy swoją wartość.

 • dsa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2013 16:35 ~dsa

  Ale kpina, Kowalskiego by zamknęli na 20 lat...

 • lesiosta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2013 16:07 ~lesiosta

  No Tak !najpierw wygrywamy przetarg a potem się martwimy gdzie śmieci składować lub odzyskiwać !Przecież jest to chore jak można przystąpić do przetargu i podać cenę za pojemnik opróżniony nie wiedząc ile będzie nas kosztowała utylizacja lub odzysk.To tak jakbym licytował obraz a potem zastanawiał się skąd wezmę na niego pieniądze. Brawo KIO !!!!!!!!!!

 • git

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2013 16:06 ~git

  Było do przewidzenia... Tak to tylko w POlsce

 • ika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2013 15:16 ~ika

  prokuratura powinien zainteresowac sie NIK skoro jest tak skorumpowana jak PO. Może komisja śledcza to zaraz zmiękna im...... w preokuraturze i zaczną sypac mocodawców typu tusk i inni zdrajcy.jak byłaby opozycja to zaraz pasożyty z prokuratury wszczeliby śledztwo. Won taka prokuraturo do rodziny do izraela.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »