Informacje

14.10.2011 12:14 nie ma znamion przestepstwa

Nie będzie śledztwa
za "Jihad Legia"

SERWISY:

Śródmiejska prokuratura rejonowa odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie transparentu kibiców "Jihad Legia". Według śledczych nie było znamion przestępstwa, a kibice nie byli świadomi, co oznacza użyty przez nich zwrot.

Jak powiedział Dariusz Ślepokura z warszawskiej prokuratury okręgowej, przeprowadzone na początku października postępowanie wyjaśniające nie dało podstaw do wszczęcia śledztwa z art. 256 kodeksu karnego, mówiącego o propagowaniu faszyzmu lub totalitaryzmu.

- Prokuratory prowadzący postępowanie nie doszukał się znamion czynu zabronionego. Ponadto opinia profesora Katedry Arabistyki i Islamistyki Uniwersytetu Warszawskiego wykazała, że kibice nie mieli świadomości, co do znaczenia użytego na transparcencie sformułowania - wyjasnia Ślepokura.

Jak dodał, w opinii profesora, kibicom bardziej zależało na medialnym rozgłosie niż na nawoływaniu do nienawiści.

Mecz obserwował delegat UEFA. Nie przerwał go i nie nakazał zdjęcia transparentu. Wiadomo już jednak, że działacze UEFA zajmą się tą sprawą 17 listopada. Przepisy UEFA zabraniają podczas meczów incydentów "obraźliwych, prowokacyjnych i o charakterze politycznym". Legii grozi za to kara finansowa, a nawet rozgrywanie meczów bez udziału kibiców.

Na meczu z Hapoelem

Wspomniany transparent wywiesili na "Żylecie" kibice Legii podczas meczu z izraelskim Hapoelem Tel-Awiw.

W kulturze islamu dżihad oznacza dokładanie starań i podejmowanie trudów w celu wzmocnienia wiary i islamu. Termin ten często jest jednak tłumaczony jako "święta wojna". Do dżihadu nawiązuje też kilka organizacji o charakterze militarno-terrorystycznym - m.in. Palestyński Islamski Dżihad. Nazwa ta była też wykorzystywana przez libańską grupę Hezbollah.

bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ktoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2011 14:08 ~ktoś

  hołota...

 • greg199

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2011 13:40 ~greg199

  Oj to nie dobrze to wywoła zgorszenie wśród zdrajców mieszkających w Polsce bo w Izraelu to chyba się tylko z nas śmieją, że jesteśmy tacy głupi i jak obrażają Polaków to jest cisza a w nie swojej sprawie to jesteśmy pierwsi do głosowania

 • GNT

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2011 13:34 ~GNT

  @AUTO: GW nie bez powodu zwykło się nazywać Gazetą Koszerną. Poza tym przecież komunizm "nie jest wcale taki zły", co innego "przesiąknięty nienawiścią " faszyzm..

 • WE

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2011 11:38 ~WE

  Tylko (L)egia!!!

 • Obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2011 10:38 ~Obserwator

  Nie ma znaczenia czy oni wiedzieli co oznacza czy nie. Jest to jawne nawoływanie antyreligijne! Jako katoliczka twierdzę, że zostały naruszone uczucia religijne innych wyznań np. muzułmanów, judaistów i katolików.

 • AUTO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2011 10:16 ~AUTO

  Od początku było wiadomo, że taki będzie wyrok. Nie miało miejsca złamanie prawa więc już samo rozdmuchanie tego tematu przez tolerancyjną tylko dla niektórych gazetę wyborczą było zwykłą farsą. Jak ktoś chce zobaczyć jak wygląda prawdziwy stadionowy antysemityzm to zapraszam na derby Łodzi. Oprawa Legii była świetna bo wywołała emocje, ale nie przekroczyła granic dobrego smaku. Znamienne jest, że nikt nie wspomina, że fani Hapoelu mieli ze soba transparenty z sierpem i młotem (symbole w Polsce zakazane podobnie jak swastyka). Gazeta wyborcza nic o tym nie napisała, a zapewniam, że jakby po stronie naszych kibiców pojawiła się choć jedna swastyka to kwik redaktorów gazety byłby na całą Europę. Ktoś mi wytłumaczy dlaczego wg redaktorów tej gazety symbole jednego zbrodniczego reżimu są tak tępione (słusznie), a drugiego już nie?

 • zag

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2011 23:24 ~zag

  A powinno się ich pociągnąć do odpowiedzialności, bo to jawne nawoływanie do nienawiści na tle rasowo-wyznaniowym.

 • 4lata i jak znow nie wyjdzie, exodus ludzi myslacy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2011 21:39 ~4lata i…

  Ile jeszcze będziemy tolerować taką indolencję urzędników/funkcjonariuszy (w tym sędziów, itd.) Jak mogli nie wiedzieć co to znaczy, jakby wywiesili to na meczu np. z Kanadą, to rozumiem, ale z Izraelem. Taki urzędas działa na szkodę Państwa i nas wszystkich, stwarza wrażenie, że nic się nie stało, a stało się ogromnie dużo, powstało wrażenie, że Państwo można robić w balona i nic to nie kosztuje. W efekcie nakręca się spirala przemocy i dalszych prób - na ile troglodyci mogą sobie jeszcze pozwolić!!!!
  - Ojej, pchnąłem go nożem, ale nie wiedziałem, że go zabiję...
  - Napadłem na jego dom, ale myślałem, że jak śpi, to mi wszystko wolno...
  - Wziąłem sobie jej psa z parku, bo chodził taki samotny bez smyczy...
  - Pojechałem sobie quadem do lasu, bo to same nieużytki, a zwierzęta też powinny mieć prawo obcować z wybranym gatunkiem homo sapiens...
  Brawo sądy, brawo prokuratora, brawo legislacja, takie sobie i nam szykujecie realia życia...???!!!!

 • b

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2011 20:28 ~b

  Chwała wszystkim dobrym piłkarzom!

 • cassius

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2011 20:27 ~cassius

  buahahahaha "kibice nie byli świadomi, co oznacza użyty przez nich zwrot" ,a niech im bedzie, grunt ze koncza ta parodie :) TYLKO LEGIA!!! (L)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »