Informacje

27.02.2019 17:47 o przyszłość parku żeromskiego

Nie będzie konkursu na dzierżawę Prochowni. Będą konsultacje

SERWISY:


Zarząd Zieleni odwołał konkurs na dzierżawę Prochowni Północnej w żoliborskim Parku Żeromskiego. Oburzenia jego warunkami nie kryli mieszkańcy i radni dzielnicy. Urzędnicy zapowiadają konsultacje społeczne w sprawie przyszłości tego miejsca.

"W związku ze stanowiskiem Rady Dzielnicy Żoliborz, biorąc pod uwagę głos podkreślający znaczenie Prochowni Północnej dla Parku Żeromskiego jako ośrodka animacji i upowszechniania kultury, odwołaliśmy konkurs na dzierżawę Prochowni Północnej" - poinformował Zarząd Zieleni na Facebooku.

Protestowali mieszkańcy i radni

Przypomnijmy: poszukiwania nowego dzierżawcy poruszyły mieszkańców Żoliborza z dwóch powodów.

Po pierwsze, Zarząd Zieleni ogłosił przy okazji, że przymierza się do zamykania Parku Żeromskiego na noc. Powodem była obawa o stan zieleni, na którą wpływają między innymi imprezy plenerowe. Po drugie, warunki konkursu zagroziły istnieniu popularnej restauracji, która od sześciu lat działa w Prochowni Północnej. Nawet jeśli dotychczasowa właścicielka zostałby jego zwyciężczynią, miałaby problem z organizowaniem kina letniego, koncertów i innych wydarzeń, z których słynie jej lokal.

Warunki konkursu zaniepokoiły też żoliborskich radnych, którzy w przyjętej w minioną środę uchwale domagali się odwołania konkursu i przeprowadzenia konsultacji społecznych. Decyzja Zarządu Zieleni jest odpowiedzią na ich apel.

Będą konsultacje społeczne

"Przygotowujemy proces konsultacyjny, w ramach którego, wspólnie z mieszkańcami Żoliborza zastanowimy się nad sposobem prowadzenia działalności kulturalnej i animacyjnej na terenie Parku Żeromskiego" - zapewnił Zarząd Zieleni. Urzędnicy zamierzają zorganizować też spotkanie informacyjne, na którym omówią tę sytuację i opowiedzą o planowanym przebiegu konsultacji.

Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku mieszkańcy i radni Żoliborza protestowali przeciwko przejęciu Parku Żeromskiego przez Zarząd Zieleni, bo nie chcieli stracić wpływu na to, jak będzie on funkcjonował. Zapowiedź konsultacji społecznych może nieco ostudzić nastroje.

Co dalej z Prochownią?

- Wystąpiliśmy do biura prawnego o opinię, czy istnieje możliwość przedłużenia umowy dotychczasowemu najemcy. Dotychczasowa umowa obowiązuje jeszcze przez jeden dzień. Są jednak możliwości prawne, które pozwalają, by dotychczasowy dzierżawca pozostał w tym lokalu do momentu podjęcia kolejnych decyzji - informuje Mariusz Burkacki, rzecznik Zarządu Zieleni.

W ubiegłym tygodniu właścicielka Prochowni mówiła tvnwarszawa.pl, że Zarząd Zieleni nie podał jej przyczyny nieprzedłużenia umowy najmu. Dodała też, że konkurs został rozpisany, mimo że po opublikowaniu wykazu nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy w urzędzie dzielnicy, oprócz niej nie pojawił się żaden zainteresowany tą ofertą.

Urzędnicy tłumaczyli wówczas, że publiczny konkurs jest najbardziej transparentnym i dostępnym sposobem rozstrzygnięcia kwestii przyszłości Prochowni Północnej. Dyrektor Zarządu Zieleni Marek Piwowarski podkreślił też, że konkurs nie jest efektem złej woli, a jedynie dążeniem do przejrzystości procedur.

Klaudia Kamieniarz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »