Informacje

27.01.2017 12:58 mógł mieć ponad sto lat

Nie będzie kary za wycinkę dębu

SERWISY:


O skontrolowanie posesji, na której wycięto ponad stuletnie drzewo poprosili straż miejską urzędnicy z Wawra. Czynności już się skończyły, potwierdziły, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Właściciel nie musi bać się nawet mandatu.

- Przeprowadziliśmy czynności pod kątem ustalenia, z jakim charakterem działki i podmiotu mamy do czynienia – informuje nas Monika Niżniak, rzeczniczka straży miejskiej. - Kontrola potwierdziła, że jest to działka o charakterze prywatnym. Osoba, która nią dysponuje jest osobą prywatną. Natomiast drzewo nie jest pomnikiem przyrody – dodaje.

Niżniak podkreśla też, że właściciel posesji nie otrzyma żadnej kary, bo nie ma ku temu żadnych podstaw. – Zostały tu spełnione wszystkie wymogi ustawowe – stwierdza.

Kontrolę zlecił ratusz

Bezkarność wycinki starego dębu przy ul. Mydlarskiej to konsekwencja ostatniej nowelizacji prawa o ochronie przyrody. Zgodnie z nią, każda osoba prywatna może wyciąć dowolne drzewo (bez względu na wiek czy obwód), które rośnie na jego posesji. Są tylko dwa warunki: nie jest pomnikiem przyrody, a jego wycinka nie wiąże się z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Wokół tego ostatniego punktu w przypadku wawerskiego dębu pojawiły się wątpliwości. Aby je rozwiać, urząd dzielnicy poprosił o pomoc funkcjonariuszy straży miejskiej. - Po weryfikacji będziemy mieli podstawę do ewentualnego wezwania właściciela nieruchomości do złożenia wyjaśnień – informował nas w środę rzecznik dzielnicy Konrad Rajca.

Dziś już wiadomo, że takie tłumaczenia nie będą potrzebne. Choć wyniki kontroli nie dotarły jeszcze do wawerskiego ratusza, wiemy jakie płyną z niej wnioski.

Rada miasta nie pomoże

To nie pierwsza wycinka, która po wprowadzeniu nowego prawa budzi kontrowersje. W ubiegłym tygodniu mieszkańcy podwarszawskiego Józefowa poinformowali nas o wycięciu kilkunastu zdrowych sosen. Właściciele działki pozbyli się ich, bo w przyszłości mają zamiar w tym miejscu budować dom.

Wielu naszych czytelników pyta czy nowego prawa nie mogą zaostrzyć władze lokalne: ratusz lub rada miasta. - Nie ma takiej możliwości. Rada może to prawo jedynie złagodzić – odpowiada krótko Marek Piwowarski, dyrektor warszawskiego Zarządu Zieleni.

Czy takich sytuacji jak ta w Wawrze, nie można było uniknąć (np. poprzez objęcie drzewa ochroną). - Od projektu nowelizacji do jego wdrożenia minęły dwa tygodnie. Trudno więc mówić, by można było się na to przygotować - rozkłada ręce urzędnik.

Choć nieoficjalnie o planach zliberalizowania prawa mówiło się od miesięcy, to proces legislacyjny był błyskawiczny. Posłowie przegłosowali nowelizację prawa o ochronie środowiska podczas słynnego głosowania w Sali Kolumnowej 16 grudnia. Prezydent Andrzej Duda podpisał ją dokładnie dwa tygodnie później, aby od 1 stycznia mogła zacząć obowiązywać.

Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przyrody, które obowiązywały do końca 2016, chcąc wyciąć drzewo na swojej posesji, należało wystąpić do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o zezwolenie na takie działanie. Według posłów PiS, którzy byli autorami noweli, było to zbyt restrykcyjne.

ZOBACZ MATERIAŁ FAKTÓW TVN:

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • życzliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2017 10:48 ~życzliwy

  No nic trzeba mieć tylko nadzieję, że karma wróci i ktoś właściciela posesji też "wytnie"!

 • Greenpeace

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2017 09:34 ~Greenpeace

  Handlarze drewnem kominkowym zacierają ręce a ludzie których nie stać na zakup opału już ostrzą swoje siekiery- ZGOZA do czego to doprowadzi. Następnym etapem będzie prawo: rzeka przy mojej działce znaczy moja i mogę robić co mi się podoba np. zasypać, zbudować zalew albo spuszczać ścieki.

 • ogrodnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2017 09:25 ~ogrodnik

  Cywilizowane narody sadzą drzewa a dzikie wycinają. Czy w ogóle jesteście sobie w stanie wyobrazić do czego takie rozpasanie doprowadzi. Mieszkam w Wawrze i od lat jestem świadkiem bezrozumnej wycinki drzew prowadzonej na nowo zakupionych działkach leśnych - powierzchnia zabudowy 200 m2 a wycinka 800 m2 lasu. Nawiasem mówiac uzyskanie zgody na wycinkę drzewa zagrażającego bezpieczeństwu lub chorego nie było wcale trudne.

 • darek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2017 00:26 ~darek

  Ciekawe ile gościu wsadził hajsu w tą nieruchomość, bo na tanią to ona nie wygląda.

 • klm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2017 23:03 ~klm

  i bardzo dobrze...

 • Warszawa moja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2017 21:15 ~Warszawa moja

  Piękne drzewo nie ścieli go przez wojny, przez lata komuny i wolnej Polski aż to teraz od tak bo przeszkadza zamiast je tolerować...

 • ten

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2017 18:20 ~ten

  Czy prawo zezwala czy nie - serce się kroi - wyciąć taki piękny DĄB :(
  Smutne :(

 • sandacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2017 18:10 ~sandacz

  ass~ass

  Nie bardzo rozumiem, wolno wycinać ale tylko drzewa w obwodzie 50 cm na wysokości 130 cm!

  Nie wypisuj bzdur. Osoba fizyczna jeśli wycinka nie ma nic wspólnego z działalnością gospodarczą i drzewo nie jest pomnikiem przyrody na swojej działce może wycinać bez żadnych ograniczeń.

 • lasek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2017 10:09 ~lasek


  tupol~tupol

  dobrze że to nie słynna pancerna brzoza bo nie dali by rady wyciąć..;)
  marcepan~marcepan

  Dokładnie sadzić tylko Brzozy ze wschodniej zagranicy a przetrwa wszystko:)

  też jestem za, a nie takie drzewa "zapałkowe" jak w Kabackim lesie gdzie podczas katastrofy nawet skrzydłami samolotu wycięte było hektary lasu.. ;)

 • brzoz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2017 10:06 ~brzoz


  tupol~tupol

  dobrze że to nie słynna pancerna brzoza bo nie dali by rady wyciąć..;)
  marcepan~marcepan

  Dokładnie sadzić tylko Brzozy ze wschodniej zagranicy a przetrwa wszystko:)

  Haha..:):) Może to rozwiązanie dla przeciwników wycinania:)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »