Informacje

20.05.2015 13:52 "Decyzja jeszcze nie zapadła"

"Nie będzie już Muzeum Karykatury". Protest w internecie, ratusz uspokaja

SERWISY:

Znany muzyk inicjuje protest przeciwko włączeniu Muzeum Karykatury do Muzeum Warszawy. Tomasz Lipiński obawia się, że placówka będzie musiała się wyprowadzić ze swojej siedziby i podupadnie. - Brakuje zapewnienia, co stanie się z budynkiem, logo czy zasobami - zwraca uwagę dyrektorka muzeum. Ratusz uspokaja.

O planach włączenia Muzeum Karykatury do Muzeum Warszawy informowaliśmy już w lutym.

Teraz znany muzyk Tomek Lipiński, syn założyciela muzeum Eryka Lipińskiego, zainicjował w tej sprawie protest. Sojuszników szuka na popularnym portalu społecznościowym.

- Hanna Gronkiewicz Waltz powiedziała mi wprost, że nie będzie Muzeum Karykatury, analogicznie do tego, jak znikają pewne teatry, stając się "scenami" w innych teatrach. Nie będzie już Muzeum Karykatury, będzie dział karykatury w Muzeum Warszawy. To absurd. To jest degradacja i zaprzepaszczenie dorobku mojego ojca - oburza się Lipiński.

Przypomina, że muzeum jest rozpoznawalne i cieszy się popularnością.

- Wzorują się na nim inne placówki na świecie. I takie miejsce ma stać się tylko oddziałem. Straci niezależność. To bez sensu - komentuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl muzyk. Przywołuje też ranking brytyjskiego "The Guardian": "10 najciekawszych muzeów w Europie, o których prawdopodobnie nie słyszałeś".

W jego opinii nie jest pewna przyszłość siedziby. Obawia się przeprowadzki zbiorów.

"Z korzyścią dla muzeum"

Wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak zapewnia, że o likwidacji nie ma mowy, a na połączeniu placówka może tylko skorzystać. Zaznacza też, że decyzja o włączeniu Muzeum Karykatury do Muzeum Warszawy jeszcze nie zapadła.

- Z naszej strony jest taka wola, jednak najpierw musi to pozytywnie zaopiniować Rada do Spraw Muzeów przy Ministerstwie Kultury, a potem muszą uchwalić to stołeczni radni - precyzuje Jóźwiak.

Jakie są jego zdaniem plusy fuzji?

- Po tej zmianie cały ciężar prac administracyjnych spadnie na Muzeum Warszawy. Pracownicy Muzeum Karykatury mogliby w pełni poświęcić się pracy merytorycznej, np. nad koncepcjami wystaw - tłumaczy Jóźwiak.

Wiceprezydent dodaje, że siedziba muzeum na pewno się nie zmieni.

- Chcemy w nią inwestować, by była jeszcze bardziej atrakcyjna dla mieszkańców. Oferta mogłaby powiększyć się też o komiks. Myślimy o wyjściu placówki w przestrzeń publiczną i zorganizowaniu miejsca na stałą wystawę plenerową - zapowiada Jóźwiak i zaznacza, że ratusz planuje połączenie muzeów jeszcze w tym roku.

Proszą o spotkanie

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy również szefową Muzeum Karykatury.

- Trudno mi wyrazić zdanie. Znam wstępny projekt uchwały intencyjnej w sprawie połączenia placówek. Wiem, że jest taka wola, ale nie ustalono na razie żadnych szczegółów - mówi nam Elżbieta Laskowska, dyrektorka placówki.

Żali się również na współpracę z miastem.

- Brakuje pisemnego zapewnienia, co stanie się z budynkiem, logo muzeum czy zasobami. Napisałam pismo do wiceprezydenta Jóźwiaka z prośbą o spotkanie w tej sprawie. Na razie do niego doszło - rozkłada ręce Laskowska i dodaje, że być może po przyjęciu uchwały intencyjnej dojdzie do spotkania władz miasta, przedstawicieli muzeum oraz spadkobierców dorobku Eryka Lipińskiego.

jb/lulu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pikuś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2015 17:43 ~pikuś

  lokalizacja siedziby to niezwykłe miejsce, warte wielu zachodów szczególnie dla znajomych pani walcowatej i kliki.
  miejsce to można po pewnym czasie sprzedać za grosze znajomemu.
  czysty business

 • nik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2015 22:43 ~nik

  to oczywista bzdura. Jakie są prawdziwe intencje autorów koncepcji właczenia Muzeum Karykatury do struktur Muz. Warszawy - to się dowiemy jak zwykle po fakcie. Tak to oceniam jako pracownik naukowo-dydaktyczny, historyk sztuki i muzealnik

 • Rkm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.05.2015 00:20 ~Rkm

  Jarosław Jóźwiak opowiada bajki. Muzeum wyszło już w przestrzeń publiczną, ba, weszło również do 10 najciekawszych muzeów Europy dzięki pracy wybitnego artysty, poprzedniego dyrektora Muzeum Karykatury p. Zygmunta Zaradkiewicza, którego jak się dowiaduję, w podziękowaniu HGW pozbawiła pracy. PO kończy już swoje niechlubne rządy i p. Jóźwiak najpóźniej za 3 lata nie będzie już piastował ważnego urzędu.

 • Japa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2015 15:43 ~Japa

  To,ze muzeum bylo tak swietnie oceniane na swiecie jest zaslugo poprzedniego dyr. pana Zygmunta Zaradkiewicza.Pani Gronkiewicz-Walc chciala tam wsadzic swojego czlowieka,ale w konkursie na to stanowisko nikt nie byl w stanie przebic poprzedniego dyrektora.

 • jacenty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2015 11:10 ~jacenty

  Lipa~Lipa

  Pan Lipiński to nie Eryk Lipiński. Jemu się wydaje, że jak nosi to nazwisko to może decydować o muzeum. A może ten grajek, kumpel Komorowskiego, sam chciał zostać dyrektorem i teraz widzi, że g. z tego

  trafiłeś w sedno Lipiński mierny muzykant z układów, grywający na imprezach u Komorowskiego, niech tak nie wrzeszczy, bo jak wyjdą na jaw pewne sprawy to będzie zmykał ze wstydu gdzie pieprz rośnie

 • Lipa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2015 02:48 ~Lipa

  Pan Lipiński to nie Eryk Lipiński. Jemu się wydaje, że jak nosi to nazwisko to może decydować o muzeum. A może ten grajek, kumpel Komorowskiego, sam chciał zostać dyrektorem i teraz widzi, że g. z tego

 • wiedza tajemna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2015 02:07 ~wiedza tajemna


  foto~foto

  Przecież żadnego muzeum nie zamkną! Likwidują kilka stołków dla muzealnych urzędników.
  oojjojojojo~oojjojojojo


  No właśnie nie zlikwidują. Na miejsce kilku przydzie kilkudziesięciu z rozdania partyjnego HGW i rodzin....

  Już, na miejsce doskonałego poprzedniego dyrektora, powołali królika z panującego układu, który nie ma niezbędnych do sprawowania stanowiska kierowniczego kwalifikacji ale dyrektorem ta pani została, wybrani nie muszą .....proszę się nie użalać nad obecną nomenkleaturą

 • oojjojojojo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2015 08:41 ~oojjojojojo

  foto~foto

  Przecież żadnego muzeum nie zamkną! Likwidują kilka stołków dla muzealnych urzędników.


  No właśnie nie zlikwidują. Na miejsce kilku przydzie kilkudziesięciu z rozdania partyjnego HGW i rodzin....

 • ach jak to

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2015 20:27 ~ach jak to

  endywia ~endywia

  Więcej niż pewne,że po połączeniu ENT wywali pracowników Mk i posadzi swoich. Tak załatwila starych pracowników Mhw i poprzyjmowala swoich.całe muzeum jest nimi oblepione

  Te, j23. PBZ 18 50, mowi ci to coś? Jak mówić szyfrem, to mówić. 0czywiscie tak jak ty. Pieprzący bez sensu, o godzinie 18.50. Bo chciałeś coś powiedzieć, ale ci nie wyszło.

 • endywia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.05.2015 18:50 ~endywia

  Więcej niż pewne,że po połączeniu ENT wywali pracowników Mk i posadzi swoich. Tak załatwila starych pracowników Mhw i poprzyjmowala swoich.całe muzeum jest nimi oblepione

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »