Informacje

13.01.2015 18:19 ZTM tłumaczy, że nakazuje im to prawo

Nazwiska i adresy kontrolerów w sieci.
ZTM ujawnił, bo takie jest prawo?

SERWISY:

Imiona, nazwiska i adresy kontrolerów biletów i tych, którzy starali się o pracę dla Zarządu Transportu Miejskiego są dostępne w internecie. Uwagę na to zwrócił nasz czytelnik, a urzędnicy twierdzą, że publikację nakazuje im prawo.

O sprawie poinformował nas czytelnik, podpisujący się jako warszawski pasażer. - Wszystkich pasażerów, a zwłaszcza gapowiczów, zapraszamy do pobrania pliku PDF z oficjalnych stron ZTM Urzędu Miasta St. Warszawy - pisze.

I rzeczywiście, pod podanym przez niego adresem znajduje się "informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty" w przetargu na kontrolerów biletów. A w niej imiona, nazwiska i adresy 85 osób, które od poniedziałku mogą już podpisywać umowy z ZTM, bo zdobyły dość punktów, by dostać pracę.

Nasz czytelnik - nie przebierając w słowach - dodaje: - W pliku możemy też poznać listę oferm wraz z adresami domowymi, które nie mają nawet odpowiedniego wykształcenia, a chciały być kontrolerami biletów i sprawdzać ważność naszych biletów! Dobre sobie!

Warszawski pasażer wiadomość wysłał nie tylko do stołecznych redakcji, ale też do ZTM i Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

ZTM: Takie jest prawo

Zarząd Transportu Miejskiego twierdzi jednak, że wszystko jest w porządku, a publikację szczegółowych danych nakazuje prawo o zamówieniach publicznych. - Ich dane musiały zostać opublikowane na stronie ZTM oraz na tablicy ogłoszeń. Po prostu tak mówi prawo - twierdzi Magdalena Potocka z ZTM.

Przyznaje przy tym, że zarząd miał w tej sprawie wątpliwości i wie, że wymienione w dokumentach osoby mogą mieć nieprzyjemności. - Wszystkie osoby zostały poinformowane, że taki wymóg musimy spełnić - zastrzega.

Coraz większa agresja

Dla 94 osób wymienionych w miejskich dokumentach to naprawdę zła wiadomość. Kontrolerzy biletów nigdy nie cieszyli się sympatią pasażerów, a w ostatnich latach sam ZTM zwracał uwagę na to, że warunki ich pracy pogarszają się. - Pasażerowie są coraz bardziej agresywni, jeden z nich nawet odgryzł kontrolerowi część ucha - alarmował w maju zeszłego roku.

Jak oceniał wówczas przedstawiciel ZTM, wzrost liczby przypadków agresji mógł być związany z uszczelnianiem systemu i rosnącą liczbą kontrolerów. W 2013 r. było ich 113, w zeszłym roku 162, a w tej chwili w Warszawie pracuje ich już około 200.

Teraz rzeczniczka ZTM zapewnia, że mimo opublikowania adresów, ludziom nic nie grozi. - Podczas sprawdzania biletów nie widzimy nazwiska osoby, która dokonuje kontroli, tylko numer legitymacji, więc jakakolwiek próba zemsty jest niemożliwa - uważa Potocka.

I dodaje, że podobny przetarg został rozpisany rok wcześniej. Do ZTM nie dotarły wtedy żadne informacje o tym, by ktoś wykorzystał dane.

GIODO zbada sprawę

O sprawie pisze też onet.pl. Rzecznik Ge­ne­ral­nego In­spek­tora Ochro­ny Da­nych Oso­bo­wych Mał­go­rza­ta Kału­żyń­ska-Ja­sak powiedziała portalowi: – We­dług na­szych usta­leń, z for­mal­ne­go punk­tu wi­dze­nia do złama­nia prawa nie do­szło. Jed­nak przy­glą­da­my się tej spra­wie i ana­li­zu­je­my prze­pi­sy, by mieć co do tego całko­wi­tą pew­ność.

ep/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • maniek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2015 19:54 ~maniek

  diablo~diablo


  To ekonomia, a jazda bez biletu to kradzież. To ty się obudź. Jedź na zachód i powiedz tam że 2-3 euro za bilet to drogo. Albo polecam skandynawie, gdzie bilet jednorazowy kosztuje ile kosztuje (Norwegia chyba ok. 15-20 zł.). I nie mów że tak ma być bo ludzie tam też na gapę jeżdżą, a rozkład nie jest rewelacyjny.

  nie porownuj norwegii dzieciaku bo tam jest zupelnie inna relacja zaobkow do naszych, doucz sie troszke... moze swiatelko zaswita w twojej...

 • diablo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2015 21:56 ~diablo


  basia_byszewskabasia_byszewska

  Kontroler biletów,to też człowiek. Biedny czy bogaty, każdy w życiu choć raz jechał bez biletu. I co? I wszyscy kradną, tylko nie umiemy się do tego przyznać. Bo przecież jazda na gapę to zwykła kradzież.
  kpzp~kpzp

  a podnoszenie cen biletów i jednoczesne kasowanie linii oraz przerzedzanie rozkładów to nie kradzież? ludzie, obudźcie się!!!

  To ekonomia, a jazda bez biletu to kradzież. To ty się obudź. Jedź na zachód i powiedz tam że 2-3 euro za bilet to drogo. Albo polecam skandynawie, gdzie bilet jednorazowy kosztuje ile kosztuje (Norwegia chyba ok. 15-20 zł.). I nie mów że tak ma być bo ludzie tam też na gapę jeżdżą, a rozkład nie jest rewelacyjny.

 • Alf_red_

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2015 18:56 ~Alf_red_

  kpzp~kpzp

  a podnoszenie cen biletów i jednoczesne kasowanie linii oraz przerzedzanie rozkładów to nie kradzież?

  Nie. To jest propozycja, z której możesz skorzystać albo nie. Przecież Ty nic nie utracisz, jeśli bilet by kosztował nawet 100 zł za 20 minut, a byś pojechała samochodem / pieszo / rowerem.

 • RALF233

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2015 18:05 ~RALF233

  POWINNY BYĆ JESZCZE DODANE ZDJĘCIA KANRÓW ORAZ ICH MATEK ŻON I KOCHANEK

 • RALF 233

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2015 18:03 ~RALF 233

  i tak byś nie płacił za bilety nawet gdyby były po 50 gr. bo niepłanenie masz we krwi czy w za piwo też nie płacisz ??? dostajesz je za darmo ???

 • Karolson

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2015 13:53 ~Karolson

  Baaardzo chętnie płaciłbym za bilety jak kosztowałyby = 2 zł.
  Tak to bardziej się opłaca niekupować biletu i płacić mandat raz na rok. Poza tym kanarów i tak widać jak wsiadają do tramwaju czy autobusu.
  PS. Od 2 lat nie miałem kontroli - zajefajnie. Czy jestem złodziej? Ależ skąd! Czy jestem miejski cfaniaczek - ależ owszem! Nie zamierzam się chować. To moje miasto i tyla.
  A II linię metra ujrzycie na święta... ale za rok i to Bożego Narodzenia

 • anonimous

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2015 11:00 ~anonimous

  Lista latwo dostepna na stronie ztm:
  Zamówienia Publiczne --> W toku

  http://www.ztm.waw.pl/zamowieniapubliczne.php?c=93&i=519&l=1

 • Podatnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2015 20:13 ~Podatnik

  Dla ludzi płacących podatki na terenie danej gminy, czy województwa, wszystko to co miejskie lub dofinansowywane z miejskiej kasy powinno być za darmo. Kino za darmo ? Owszem. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji siedzi i pierdzi w stołki nic nie robi lub robi to za wolno. System elektroniczny zrobić, wchodzisz do kina przejeżdżasz pakiem kodowym dowodu osobistego po czytniku, szybka weryfikacja: uprawniony/nie uprawniony - wchodzisz. To samo biblioteka. To samo basen. To samo komunikacja miejska. MAiC szybko zrobili EWUŚ bo ich Por.Zielonogórskie pogoniło. Ile się ciągną projekty dowodu osobistego z chipem ? Po co WKMiejska w portfelu jak mogłoby to być nagrane na dowodzie ?

 • kpzp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2015 19:37 ~kpzp

  basia_byszewskabasia_byszewska

  Kontroler biletów,to też człowiek. Biedny czy bogaty, każdy w życiu choć raz jechał bez biletu. I co? I wszyscy kradną, tylko nie umiemy się do tego przyznać. Bo przecież jazda na gapę to zwykła kradzież.

  a podnoszenie cen biletów i jednoczesne kasowanie linii oraz przerzedzanie rozkładów to nie kradzież? ludzie, obudźcie się!!!

 • WK1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2015 15:27 ~WK1

  Ubior też zły. Wszystko zle. Po co komu transport miejski??? Jest tyle sposobów ażeby kontrolowac bilety w każdym środku transportu miejskiego będąc nawet WIDOCZNYM KANAREM ( NEONEM). Uczciwy pasażer nie powinien się bać OSZUST I ZLODZIEJ niech się boi. Po co są elektroniczne kasowniki z których nikt nie potrafi korzystać. Właśnie umundurowany kontroler powinien z nich korzystać. trzeba tylko pomyśleć ale to może być dla wielu ciężkie. Ponad 30 lat temu w Szczecinie tak robili kontrolerzy biletów.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »