Informacje

21.10.2013 21:55 skutki dekretu bieruta

Nawet połowa śródmiejskich szkół
do wyprowadzki. Przez roszczenia

SERWISY:

Rodzice i uczniowie renomowanego gimnazjum nr 42 przy ulicy Twardej walczą o to, by pozostało ono w obecnej lokalizacji. Urzędnicy planują je przenieść na Mokotów, bo spadkobiercy mają odzyskać działkę, na której zbudowano szkołę. Podobny los może spotkać nawet ponad 20 innych placówek ze Śródmieścia i ponad 100 w całej Warszawie.

Rodzice zarzucają władzom dzielnicy pośpiech i brak informacji.

- Naszym zdaniem sprawa nie jest rozstrzygnięta, jeśli chodzi o konieczność zwrotu działki - twierdzi Błażej Karczewski z rady rodziców gimnazjum nr 42. - Nie zgadzamy się na arbitralne podjęcie decyzji. Na naczelnym miejscu stawiamy dobro naszych dzieci i dobro oświaty w dzielnicy Śródmieście - zaznacza.

Tymczasem władze Śródmieścia twierdzą, że dzielnica będzie musiała zwrócić teren, bo nie ma pieniędzy na wypłatę odszkodowania spadkobiercom. Zaproponowały przeniesienie uczniów do budynku przy ulicy Żywnego 25. Od Twardej jest on oddalony o ponad 5 kilometrów.

W budżecie dzielnicy zarezerwowano ponad 8 milionów złotych na remont budynku przy Żywnego. Nauka miałaby się tam zacząć w 2015 roku.

Rodzice protestują

Rodzice zapowiadają, że nadal będą walczyć o to, żeby szkoła została w Śródmieściu. Jak już pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, uważają, że to właśnie lokalizacja jest atutem tej placówki.

W poniedziałek pojawili się na sesji rady dzielnicy. Wcześniej napisali do premiera Donalda Tuska, który rok temu był gościem szkoły - zobacz dokument.  - Przedstawiliśmy w nim szereg osiągnięć szkoły. Przede wszystkim unikalny jest program edukacyjny i wychowawczy, jaki realizujemy. Jest bogaty program zajęć dodatkowych, a także wysoki poziom wyników kształcenia – tłumaczy Karczewski.

5 listopada odbędzie posiedzenie dzielnicowej komisji edukacji w sprawie szkoły. Radni dzielnicy mają wypowiedzieć się w na temat przenosin, ale ostateczną decyzję podejmie Rada Warszawy.

"Konieczność przeniesienia"

Chcieliśmy porozmawiać o problemie z burmistrzem Śródmieścia Wojciechem Bartelskim. Na umówione spotkanie nie przyszedł, a gdy zwróciliśmy się do niego na korytarzu urzędu, nie chciał komentować sprawy.

Informacji udzielił nam w mailu rzecznik prasowy dzielnicy, Mateusz Dallali. Nie są pocieszające dla rodziców i uczniów. - Zarząd Dzielnicy podtrzymuje konieczność przeniesienia gimnazjum z ulicy Twardej. Sprawdzono wcześniej wszystkie możliwości dla lokalizacji gimnazjum. Obecnie miasto nie dysponuje budynkiem, który byłby w stanie przyjąć gimnazjum w Śródmieściu. Zdaniem zarządu lokalizacja przy ulicy Żywnego jest optymalna, tak pod względem lokalowym jak i komunikacyjnym – oświadczył rzecznik.

Ponad połowa szkół do przeprowadzki?

Szkoła przy Twardej to nie jedyna placówka wytypowana do przenosin ze względu na roszczenia do gruntów. Jak podaje urząd miasta, w całej Warszawie podobny problem dotyczy ponad 100 szkół. W samym tylko Śródmieściu, jeśli spadkobiercy udowodnią swoje prawa, lokalizację może zmienić 24 z 44 placówek.

Dekret Bieruta

Dekret z 26 października 1945 r. "O własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy", podpisany został przez ówczesnego przewodniczącego Krajowej Rady Narodowej Bolesława Bieruta. Skutkiem jego wejścia w życie (w listopadzie 1945 r.), było przejęcie wszystkich gruntów w granicach miasta przez gminę m.st. Warszawy, a w 1950 r. przez Skarb Państwa - w związku ze zniesieniem samorządu terytorialnego.

Dekretem z 1945 r., uzasadnianym "racjonalnym przeprowadzeniem odbudowy stolicy i dalszej jej rozbudowy zgodnie z potrzebami narodu", objęto około 12 tys. ha gruntów, w tym ok. 20-24 tys. nieruchomości.

W myśl dekretu właściciele gruntów mogli w ciągu sześciu miesięcy od dnia objęcia działek w posiadanie przez gminę zgłosić wnioski o przyznanie im na tych terenach "prawa wieczystej dzierżawy z czynszem symbolicznym lub prawa zabudowy za symboliczną opłatą". Składane w tej sprawie wnioski pozostawały jednak często bez rozpatrzenia lub wydawano decyzje odmowne, bez podawania podstaw prawnych. Wiele osób nie złożyło w ogóle wniosków, ponieważ np. znajdowały się w więzieniach, przebywały za granicą lub nie zostały poinformowane o takiej możliwości.

Na początku grudnia 2007 r. Sąd Najwyższy stwierdził, że to Skarb Państwa ma pokryć koszty wszystkich decyzji wydanych m.in. przez rady narodowe, urzędy gmin, województw przed 27 maja 1990 roku - przed reformą administracji. Dotyczy to m.in. decyzji wywłaszczeniowych, które powoływały się na ustawę nacjonalizacyjną, na dekret o reformie rolnej, a także na "dekret Bieruta".

bf/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Leon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2013 21:43 ~Leon

  Wybiórcze POpaprane państwo, ta oszukana młodzież zapamięta to sobie a widząc to całe szambo najpewniej wyemigruje.

 • debielezatusza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.10.2013 05:51 ~debielezatusza

  wg POprzekręciarzy- koncepcja i zamysł dekretu bieruta polegał na tym, że posprzątamy po wojnie odbudujemy prywatne budynki i PO 70 latach z wielką rdością oddamy budynki oraz grunty byłym właścicielom w naturze.
  Proszę mi jednak pokazac jakiekolwiek państwo, ktore w ten sposób się zachowało?

 • ścierwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.10.2013 05:48 ~ścierwa

  kolejne przekręty w nieruchomościach na podstawiane słupy- skończyły sie kamienice to przyszedł czas na szkoły- potem w Paryżu miasto będzie wystawiac POprzekręcane tereny na sprzedarz, i chełpić się wyjątkowościa miasta jako najbardziej atrakcyjnego terenu inwestycyjnego- czytaj eldoradem łapówkarzy i POprzekręciarzy chroninych przez Tusak, Komorowskiego i resztę nieudaczników włączonych do kopertówek
  dekret bieruta wyraźnie zabranie diałań jeli teren realizuje cel publiczny-.
  proponujemu POprzekręciarzom - jak zabraknie terenów za łapówki jeszcze ulice zostaną

 • dew

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.10.2013 15:35 ~dew

  To jakieś szaleństwo z tymi zwrotami.

 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.10.2013 11:28 ~Adam

  A czym różni się to, że komuna pozabierała grunty, od tego jak kiedyś władcy rozdawali państwowe mienie kościołowi ? Może kościół katolicki też należałoby pozbawić gruntów, których przecież prawie nigdy uczciwie nie kupował ? Jak sprawiedliwość to sprawidliwość.

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.10.2013 09:54 ~Nick

  @ Braciszek Tuck

  Dobrze piszesz - z zadłużeniem dokąłdnie tak jest. Co do ksiąg hipotecznych - tu jednak się nie zgodzę, ze spłoneły. Zachowały się prawie wszystkie, bo budynek przy Kapucyńskiej nie był bardzo zniszczony podczas wojny i PW. Są tam nawet ksiegi spisane cyrylicą. Tylko, że zapisy przedwojennych ksiąg są dla wielu rzekomych "spadkobierców" niewygodne i łatwiej jest przyjąć, że księgi zaginęły.


  Ciekawe, kto jest tym rzekomym "spadkobiercą" rzekomych przedwojennych włascicieli? Czy jest to może kolejna (kilkunasta już ???) kamienica jakiegoś spekulanta skupującego roszczenia ???

 • Zły

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.10.2013 09:03 ~Zły

  już niedługo 3/4 tego miasta będzie należało do pejsiastych

 • miłej nocy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.10.2013 00:29 ~miłej nocy

  Świetnie!!! Oddawać, ale z rachunkiem za remonty i utrzymanie!!! Aha no i oczywiście nie zapominać o podatku gruntowym i od nieruchomości!!! Bardzo ważne, NATYCHMIAST zmienić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego i w miejscach po szkołach nanieść obowiązkowo tereny pod edukację i sprawa rozwiązana! Będą mieli ci "spadkobiorcy" super szkoły i przedszkola z możliwością prowadzenia szkół i przedszkoli, bez możliwości zmiany przeznaczenia terenu na działki pod usługi i mieszkalnictwo!!!

 • olaf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2013 23:13 ~olaf  Obserwator~Obserwator

  I co ci spadkobiercy zrobią z tym gruntem? Wybudują kolejny supermarket albo biurowiec.
  olaf~olaf


  Ale co cie to obchodzi ???
  To jest ICH DZIAŁKA i maja prawo zrobić z nią co zechcą.

  Może dasz abym ja przez parę lat porządził twoim mieszkaniem ???

  Zenobiush~Zenobiush


  Znalazł się liberał! To nie są spadkobiercy tylko cwani pseudo prawnicy spadkobierców, najcześciej powiązani z urzędasami zajmującymi się zwracaniem nieruchomosci!


  Łol patrzcie państwo wszystkowiedzący się odezwał !!!
  A w Smoleńsku samolot UFO straciło ???

  Co nie możesz przeżyć że to nie twoja działka i ktoś inny zarobi wreszcie na swoim majątku to głupoty wypisujesz.

  Poszukaj i naucz się na pamięć co to jest liberalizm i głupot nie wypisuj.

 • matka_ucznia_Twardej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2013 22:37 ~matka_uczn…

  Jestem ogromnie zaskoczona tempem spraw, ktore narastaja wokol szkoly na Twadrej: juz po przyjeciu uczniow - informacja prasowa o roszczeniach, jeszcze w wakacje - oferta nowego adresu, termin przeniesienia - natychmiastowy (!!!).
  A moje dziecko - pierwszoklasista, po pierwszym miesiacu w gimnazjum nareszcie wraca ze szkoly rozluzniony i spokojny, usmiechniety!
  Przez 6 lat szkoly podstawowej musial ciagle byc czujny, ciagle gotowy do obrony przed "kolegami", szkola nieudolnie reagowala - spychajac moje zdolne, wyrozniajace sie dziecko na margines...
  Na Twardej syn nareszcie odetchnal, ma kolegow i kolezanki wsrod ktorych czuje sie u siebie, nie ma ostracyzmu towarzyskiego, nie ma przemocy fizycznej i psychicznej wsrod uczniow, jest w zamian porozumienie.
  To spolecznosc szkolna - uczniowie i nauczyciele zbudowali to miejsce. Uczniowie z Warszawy i okolic oraz nauczyciele pelni pasji i zaangazowania. To szkola prospoleczna w funkcjonowaniu i ksztaltowaniu postaw. To szkola sukcesu organizacyjnego i dydaktycznego. I co dla mnie jest najwazniejsze - to szkola sukcesu wychowawczego, w ktorej moje dziecko w spokoju i komforcie moze sie rozwijac wsrod kolegow.
  Zadbajmy o ten cud i pozwolmy mu trwac.
  Nie stac mnie na szkole prywatna, Twarda to najlepsze co sie moglo zdazyc w edukacji mojego syna na tym etapie jego rozwoju.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »