Informacje

18.05.2014 08:13 Nocne zwiedzanie w Warszawie

Nawet cztery godziny stania w kolejce. Nocne oblężenie muzeów

SERWISY:

Brzydka pogoda nie zniechęciła warszawiaków do udziału w Nocy Muzeów. W otwartych do późnych godzin nocnych muzeach i galeriach tłumnie podziwiali dzieła sztuki.

Zainteresowanie Nocą Muzeów widać było już w sobotę wczesnym wieczorem, gdy przed największymi placówkami ustawiły się kolejki chętnych. Ta przed Muzeum Narodowym wychodziła poza dziedziniec i wiła się wzdłuż murów budynku. Dzieci (i nie tylko) oczekując na swoją kolej mogły wycinać i kolorować postaci z obrazów eksponowanych w muzeum, m.in. Żydówkę z pomarańczami z odzyskanego niedawno dzieła Aleksandra Gierymskiego.

- Deszcz leje, burza. Pogoda jest bardzo muzealna - przyznała pani Dorota, która do Muzeum Narodowego przyszła z synem Dominikiem. Chcą zobaczyć wystawę dzieł Gierymskiego. Na ekspozycji prezentowanych jest blisko 120 prac artysty, m.in. cenna "Żydówka z pomarańczami".

W kolejce pod kolorowymi parasolami stali również obcokrajowcy, słychać było m.in. język angielski i hiszpański. - Jestem tu od piątku i ciągle pada. Zawsze macie taką pogodę - pytał Hiszpan Jose.

 

Tłumy na Zamku Królewskim i Muzeum Chopina

Zwiedzający mimo pogody dopisali także na Zamku Królewskim. W królewskich apartamentach można było zobaczyć m.in. dwa dzieła Jana Matejki po konserwacji: "Rejtan. Upadek Polski" i "Batory pod Pskowem".

Wyjątkowe atrakcje przygotowało także Muzeum Fryderyka Chopina. W Noc Muzeów placówka pokazała siedem manuskryptów kompozytora, które na co dzień są przechowywane w muzealnym skarbcu. Wśród eksponatów znalazły się m.in. szkolne zadanie domowe z czasów nauki u Józefa Elsnera czy pisana pod wpływem zauroczenia malutką córeczką śpiewaczki Pauline Viardot "Berceuse" Des-dur. Podczas spotkań z animatorami można się było dowiedzieć np., czy Chopin cierpiał na bezsenność.

4 godziny stania do CNK

Olbrzymia kolejka ustawiła się przed Centrum Nauki Kopernik, aby dostać się do środka trzeba czekać nawet 4 godziny. - Przed wejściem jest duży telebim. Można zobaczyć pokazy naukowe i zabawy interaktywne dla dzieci. Kolejka ciągnie się, aż do Tamki – mówi Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl

Zwiedzili Kancelarię Premiera i Belweder

Kilkusetosobowe kolejki chętnych do obejrzenia w ramach Nocy Muzeów ustawiły też przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów i Belwederem. W siedzibie rządu zwiedzający mogli zobaczyć m.in. gabinet premiera Donalda Tuska, a w Belwederze Muzeum Józefa Piłsudskiego.

Oba gmachy były dostępne dla zwiedzających od godz. 19. Już znacznie wcześniej ustawiły się przed nimi kilkusetosobowe kolejki. Wpuszczano bowiem tylko 30-osobowe grupy chętnych, którzy musieli się poddać drobiazgowej kontroli pirotechnicznej.

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zwiedzający mogli zobaczyć wszystkie najważniejsze pomieszczenia, związane z pracą rządu i premiera. Przede wszystkim gabinet samego premiera, salę posiedzeń Rady Ministrów, salę konferencyjną, znaną z konferencji prasowych. Cały czas zwiedzającym towarzyszyła dyskretna obecność oficerów Biura Ochrony Rządu.

W programie był także dawny gabinet szefa rządu, mieszczący się na pierwszym piętrze gmachu, w tzw. akwarium. Obecnie urzęduje tam prof. Władysław Bartoszewski, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego. Zobaczyć też można było Salę Świetlikową, czyli dawną sale posiedzeń Rady Ministrów, a także znaną z przekazów medialnych Salę Obrazową oraz sąsiadujące z nią Salę Recepcyjną czy Salę Okrągłego Stołu.

Praga też ma swoją noc

Na drugim brzegu Wisły studenci ASP wspólnie z Muzeum Warszawskiej Pragi przygotowali multimedialny pokaz opowiadający o nieistniejącym domu przy ul. Świeżej. Prezentowane animacje autorstwa m.in. studentów i absolwentów Pracowni Ilustracji warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych powstały z inspiracji historiami mieszkańców dawnej drewnianej kamienicy.

W Noc Muzeów warszawiacy mogli podziwiać także plakaty Henryka Tomaszewskiego w Zachęcie, secesyjną architekturę Rygi na wystawie planszowej w BUW czy ukazujące stolicę obrazy Edwarda Dwurnika w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej na Rynku Starego Miasta.

W stołecznej Nocy Muzeów biorą udział łącznie 234 placówki. Warszawska Noc Muzeów organizowana jest w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, która po raz pierwszy odbyła się w Berlinie w 1997 r. Obecnie bierze w niej udział ok. 120 miast. W Polsce Noc Muzeów jest organizowana od 2003 r.

>>SPRAWDŹ PROGRAM NOCY MUZEÓW<<

Na Noc Muzeów przygotowano specjalne linie autobusowe:

Jak wyglądały poprzednie edycje w Warszawie?


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Magi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2014 20:06 ~Magi

  To nie o to chodzi, że coś jest w Noc Muzeów za darmo. Może nawet lepiej byłoby, żeby wprowadzono "jakąś" opłatę za wejście - nie byłoby gadania. Dla mnie ważna jest fajna atmosfera zobaczenia muzeum, Belwederu czy innego ciekawego miejsca nocą, wraz z innymi chętnymi. Wszyscy się wspólnie dobrze bawią, jest super. Ale błagam o lepszą organizację w poszczególnych obiektach. Przecież wiadomo z góry, że przyjdzie o wiele więcej osób niż w zwykły dzień zwiedzania.

 • wer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2014 19:33 ~wer

  dni za darmo:

  zamek krolewski - niedziela
  muzeum narodowe - wtorek
  zacheta - czwartek

  reszta do sprawdzenia w necie zazwyczaj galerie i zabytki maja jeden dzien darmo.

 • oska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2014 18:30 ~oska

  tolka~tolka

  A dla mne głupotą są wasze kometarze i dlatego bo
  1.niektórzy pracują7dni w tygodniu
  2.nie stać go by iść z cała rodzną do muzeum
  3.to jest jedna taka noc kiedy można zwiedzić tyle muzeów

  1.nie ma takiej możliwości, aby przez okrągły rok bez przerwy pracować, dzień wolny zawsze jakiś jest
  2.do muzeów są wejścia za darmo, zniżki, kupony (całą rodziną? to ja gratuluję rodzicom, którzy ciągną swoje dziecko na taką wycieczkę z takich idiotycznych powodów)
  3.jest za to wiele takich dni, gdy można zwiedzić tyle muzeów więcej.

 • Zapałka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2014 15:06 ~Zapałka

  Rozumiem czekać do miejsc normalnie zamkniętych,niedostępnych..ale kilka godzin w kolejce by wejsc do Narodowego czy Zamku?? Po co??

 • Mirek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2014 12:45 ~Mirek

  To jest dowód na nasze bliskie pokrewieństwo z małpami. Małpie obyczaje na zasadzie "każda robi to samo co inne" są nam bliskie. Ile kosztuje bilet do takiego muzeum? Na pewno mniej niż 4 godzinny mojego bezcennego czasu na stanie w bezsensownej kolejce w deszczu!

 • Magi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2014 11:44 ~Magi

  Ja rozumiem, że zawsze jest duże zainteresowanie Nocą Muzeów i z ciekawszych miejsc trzeba zdecydować się na jedną atrakcję i liczyć się z odstaniem w kolejce kilku godzin. Ale w tym roku to było jakieś kuriozum. Zdecydowaliśmy się na zobaczenie Filtrów. Poszliśmy w kolejkę wcześnie, bo ok. 19:30. Po "kolejkowaniu" do godziny 23:30 okazało się, że przed nami jest jeszcze tyle osób i nasze wejście można oszacować na najwcześniej 2:00! A ochrona kategorycznie zapowiadała zakończenie imprezy o godzinie 1:00. Po takim rozczarowaniu odechciało się nam dalszego zwiedzania. Coś nie tak z organizacją - tak moim zdaniem.

 • hops

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2014 11:35 ~hops

  Ale się szlachta i milionerzy poodzywali... i standardowo marudzenie i jęczenie w komentarzach. Tak, muzea są otwarte nawet za free skoro to wiecie pewnie z tego korzystacie "bogacze". Tak, stać w kolejce to taki strasznych obciach, taki sam jak jeździć zbiorkomem czy kupować w Biedornce/ Lidlu, itp. Wiele placówek, które na codzień zupełnie są niedostępne dla publiczności otworzyło swoje podwoje i to właśnie przyciągało ludzi. To, że ktoś "śmiał" waszym zdaniem pójść do jednego czy dwóch muzeów to już skandal?

 • budza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2014 09:25 ~budza

  Zgadzam się to tacy warszawiacy z Rzeszowa, Lubaczowa i innych miasta...żeby nie było ich stać na bilet do muzeum. Zresztą muzea mają dni wolne od opłat też. Owszem warto zobaczyć miejsca na codzień zamknięte typo Sejm...

 • roberto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2014 09:02 ~roberto

  LLU~LLU

  PHI, też mi atrakcja!!! Stanełem w jednej kolejce, ale po puł godzinie mnie się znudziło i poszłem na piwo. Chyba lepiej tak spendzić czas???


  Mogłbyś bardziej się postarać z tą prowokacją warszawsioku:) A tak apropo, wyjdz tez czasem z domu. Zycie toczy sie rowniez poza komputerem :)

 • Czekoladowiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.05.2014 08:58 ~Czekoladowiec

  chyba trochę nieświeże informacje...
  "nawet 4 godziny.." ?!
  my staliśmy 7,5 godz..

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »