Informacje

27.06.2019 08:10 "polska i świat" tvn24

Nawet 40 stopni Celsjusza w tramwaju. "Źle się czuję. Jest okropnie"

SERWISY:

Koszmarnie. Można po prostu się udusić - takie głosy pojawiają się wśród podróżujących komunikacją miejską podczas upałów. Brak klimatyzacji w części autobusów i tramwajów nie jest jedyną uciążliwością. "Gorącym problemem" są też wiaty przystankowe. Sprawie przyjrzał się reporter magazynu "Polska i Świat" TVN24 Łukasz Wieczorek.

Jak wygląda podróż komunikacją miejską podczas upałów sprawdził w środę. Tego dnia w Warszawie termometry wskazywały 34 stopnie w cieniu. Wewnątrz nieklimatyzowanego tramwaju kamera termowizyjna pokazała jeszcze więcej - był nagrzany do około 40 stopni.

- Jadę z Puławskiej proszę pana, już naprawdę źle się czuję. Jest okropnie - mówiła pani Irena. - Koszmarnie, piekło na ziemi - wtórowała jej inna kobieta.

Pasażerowie przyznawali, że z trudem znoszą takie warunki - Można po prostu się udusić- stwierdził jeden z mężczyzn.

- Jest bardzo gorąco, cali spoceni. Jak się otworzy okno jest z kolei przeciąg, a później ból gardła - stwierdziła pani Liliana.

Prawie połowa tramwajów nie ma klimatyzacji

Po Warszawie ciągle jeździ ponad 200 nieklimatyzowanych tramwajów. To prawie połowa wszystkich. Dwie setki autobusów też nie mają urządzeń chłodzących. Tego lata będziemy jeszcze musieli poczekać na rozwiązanie tej bolączki. - Ta klimatyzacja pojawi się we wszystkich autobusach w ciągu najbliższych trzech lat - zapewnia Kamil Dąbrowa, rzecznik ratusza.

Z takim problemem mierzą się też mieszkańcy innych polskich miast. Podobnie jest na przykład w jednej ze śląskich metropolii. Tam pasażer też ma 50 procent szans, że trafi na pojazd, w którym da się odetchnąć od upału.

- Podróż odbywa się w warunkach potwornych - ocenia mieszkanka Śląska. - Staram się też dużo nie podróżować. Minimalnie, tyle ile potrzeba - dodaje inna.

Niestety klimatyzacja też nie daje gwarancji komfortu. - Czasem bywa tak, że w jednym pojeździe, do kierowcy zgłasza się najpierw jeden pasażer, który prosi o włączenie klimatyzacji, a po chwili przychodzi drugi pasażer i prosi o jej wyłączenie - mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy śląskiego Zarządu Transportu Metropolitalnego.

Szklarnia zamiast cienia

Przetrwanie podróży bez klimatyzacji to nie jedyne wyzwanie. Już czekając na przyjazd autobusu lub tramwaju można się spocić. Część przystanków nie zdaje latem egzaminu. Dach nie daje cienia i przepuszcza promienie.

- Te wiaty przystankowe są takie, że po prostu nie ma się gdzie specjalnie schować przed słońcem - ocenia Krzysztof Herman, architekt krajobrazu ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Zdaniem niektórych podróżnych, powinny one być takie jak w Dubaju, czyli klimatyzowane. Kilka takich wiat pojawiło się już w Rzeszowie. Inne miasta stawiają na zielone przystanki. W czasie upałów, mają dać ulgę. Podlaskie Siemiatycze podchwyciły pomysł ze Skandynawii i ustawiły wiaty z elementami drewna i zielonych roślin. Ich śladem chcą iść kolejne miasta.

- Zamiast kawałka wybetonowanego miejsca może powstać coś ładnego, kawałek zieleni, gdzie owady, ptaszki mogą znaleźć swoje miejsce - Piotr Siniakowicz, burmistrz Siemiatycz.

Zdaniem architekta krajobrazu rozwiązanie może być nieco prostsze. - Takie wiaty to w dużej mierze gadżet. Chyba bardziej by mnie cieszyło, gdyby po prostu przy tych przystankach były posadzone na przykład duże drzewa. Takie duże drzewo dałoby więcej cienia - ocenia Herman.

Chwila wytchnienia

Jak prognozują meteorolodzy, w najbliższych dniach nieco odpoczniemy od upałów.

W Warszawie spodziewane jest zmienne zachmurzenie, chwilami wystąpią przelotne opady deszczu. Termometry wskażą do 24 stopni Celsjusza Pojawi się umiarkowany i dość silny wiatr, wiejący okresami w porywach do 40-60 km/h, z północnego zachodu. Ciśnienie rośnie, w południe sięgnie 1003 hPa.

>>>SPRAWDŹ PROGNOZĘ W PORTALU TVN METEO

Łukasz Wieczorek
kk/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • MobilisA075

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2019 23:31 ~MobilisA075

  Najgorzej jest w hipolitach i 134N. Wola regularnie zamęcza nas hipolitami w upały na całkach, a w 134N jest bez klimy, jest zablokowana białym dziadostwem, szumi, aż na zewnątrz słychać, a gucio leci. Dobrze, że planuję iść na prawko i kupić volvo v70 II i będzie klima. Nawet wolę stać w korku, niż kisić się jak konserwa w wysokopodłogowej Woli albo swingu. Np. dziś jechałem ok. 19.40 wozem 3168 na 23, niestety ogólnomiejski żoliborz. Już po motorowym było wiadomo, na co można liczyć wewnątrz. Wiadomo, że siwy dziadek nie włączy porządnie klimy.W 2. członie lodówka, tylko pod drzwiami, między nimi gorąco, a w 4 członie gorąco całkiem, okna jak zawsze zablokowane. Chyba dopóki prawka nie zrobię to przerzucę się na 190, ponieważ w busie jest większa szansa na odblokowane okna i to kulkudziesięcio krotnie.

 • tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2019 08:53 ~tomek


  nick~nick

  a ja się źle czuję w klimatyzacji. wsiadam do tramwaju i jest 15 stopni mniej- momentalnie jestem chory. w pracy klima na maks bo kolegom za ciepło, co roku od kwietnia do wrzesnia męczy mnie nieżyt oskrzeli.
  a ostatnio byłem parę dni w Berlinie. upał 35 stopni. w niczym nie ma klimatyzacji, ani u-bahnie ani s-bahnie, ani w sklepach, ani muzeach, jedyne co miało chłodzenie to sala z preparatami zwierząt morskich w Naturkundemuseum.
  i jakos ludzie żyją.
  Bubu~Bubu


  Jaki ty biedniutki jesteś. Udaj się do lekarza w takim razie, a nie jęczysz na forum.


  najlepiej zmien prace, wez kredyt i wyjedz do berlina

 • Robert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2019 08:51 ~Robert

  niech mi ktoś dalej wmawia, że w komunikacji miejskiej jest super i mam swój samochód zostawić w domu

 • tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2019 08:50 ~tomek

  wiaty klimatyzowane jak w dubaju. halo tu jest Warszawa, budżet nieco inny

  natomiast co do wiat to ztm juz zadbal o to zeby zarobic z reklam jakie sa na wiatach. co tam komfort i cien dla mieszkanca. myslicie ze teraz ktos zleci wymiane wszystkich wiat na przyjazne mieszkancom jak dopiero co wydali miliony na ustawienie tych badziewi z reklamami

 • Tadeusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2019 08:25 ~Tadeusz

  rhighioeghioh~rhighioeghioh

  Jeszcze w latach 70 za upał uważano temperatury przekraczające 25 stopni. 30 to była rzadkość. A w nocy praktycznie nie przekraczała 20 stopni.
  Teraz ponad 35 to norma i nawet 30 ostatniej nocy.
  Kolejna sprawa to zabudowa. Jeszcze 30 lat temu Warszawa miała kliny napowietrzające oraz dużo zieleni (kto pamięta gigantyczne trawniki tam gdzie stoi dziś ciąg biurowców ATRIUM?) które zmniejszały temperaturę. Autobusy były wietrzone, praktycznie cały czas miały otwarte wszystkie okna i wywietrzniki w dachu. Nie było też takich korków więc podczas jazdy było dużo chłodniej.
  Dlatego "upał" był do zniesienia. Teraz jest o wiele goręcej, co gorsza nie można autobusów wierzyć po "niby mają klimę" którą przewoźnicy dla oszczędności wyłączają, a okna są trwale zamknięte. Ważne też są gigantyczne powierzchnie szklane których nie było w starszych pojazdach.


  Dokładnie.

 • Anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2019 21:08 ~Anna

  Karolina~Karolina

  Pasażerowie to jedno, przejadą kilka przystanków i wysiądą, w dodatku ubierają się w co chcą w zależności od pogody. A co w o tej temperaturze mają powiedzieć Panie i Panowie kierowcy i motorniczowie, którzy spędzają w tych puszkach po 9 - 10 godzin?, w ciuchach służbowych nie nadających się na takie upały.
  Chciałabym doczekać dnia, w którym ZTM Warszawa śladem Wrocławia wyda pozwolenie, by w dniach z temperaturą powyżej 30+ pracownicy mogli do pracy przyjść i jeździć ubrani w krótkich spodniach.Bo dla nich samych byłoby bezpieczniej. Dla mnie jest obojętne w co ubrany jest kierujący ważne by przyjechał.

  Kierowcy mają u siebie w kabinir klime wiec moga siedziec nawet w kozuchu... Pasazerowie moga chodzic i nago ale odczuwalnej temp to nie zmieni i tak...

 • Karolina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2019 19:47 ~Karolina

  Pasażerowie to jedno, przejadą kilka przystanków i wysiądą, w dodatku ubierają się w co chcą w zależności od pogody. A co w o tej temperaturze mają powiedzieć Panie i Panowie kierowcy i motorniczowie, którzy spędzają w tych puszkach po 9 - 10 godzin?, w ciuchach służbowych nie nadających się na takie upały.
  Chciałabym doczekać dnia, w którym ZTM Warszawa śladem Wrocławia wyda pozwolenie, by w dniach z temperaturą powyżej 30+ pracownicy mogli do pracy przyjść i jeździć ubrani w krótkich spodniach.Bo dla nich samych byłoby bezpieczniej. Dla mnie jest obojętne w co ubrany jest kierujący ważne by przyjechał.

 • m1992

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2019 19:12 ~m1992

  Na autobusy to nie ma co narzekać. Często kupują, myślę że za rok, dwa pojazdów bez klimatyzacji nie będzie.
  Gorzej, dużo, dużo, dużo gorzej jest z tramwajami.
  Mimo szumnego w mediach zakupu nowych Hyundai'ów słyszałem że mogą one zastąpić zaledwie 40 starych tramwajów.
  Jeśli to prawda, to najpewniej cała reszta (z ponad 200!) trafi do obsługi nowych linii.
  Tym samym Białołęka, Wilanów, Wola i Gocław niskopodłogowe i klimatyzowane autobusy zamienią na niskopodłogowe i klimatyzowane tramwaje.
  Natomiast te rejony miasta, które już teraz są obsługiwane głównie przez tramwaje nadal będą w dużej mierze musiały korzystać z tych tramwajów, które są teraz.
  Na Wawkomie pojawiła się plotka, że tramwaje wysokopodłogowe (a więc i bęz klimatyzacji) mogą zostać w mieście nawet do 2040 r.

 • metys

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2019 18:13 ~metys

  To ci co tęsknią za komuną zapomnieli, że to była norma.

 • Anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2019 17:58 ~Anna

  W Starachowicach takze zacieniaja przystanki by dawaly chlod... Mozna? Mozna... Ale komu w wawie by sie chcialo... Na grojeckiej wszystkie przystanki tramwajowe w pelnym sloncu, nie ma nawet przystankow no bo po co komu...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »