Informacje

28.09.2011 20:30 nowe muzeum w stolicy

Naukowcy szykują drugie
Centrum Kopernik

SERWISY:

Naukowcy z PAN zachęceni sukcesem Centrum Nauki Kopernik chcą iść za ciosem i utworzyć jego przyrodniczy odpowiednik: Muzeum Historii Życia. Instytucja miałaby się wzorować na CNK, dorównywać mu rozmachem i przypominać londyńskie muzeum natury. Projekt firmuje swoim nazwiskiem prof. Michał Kleiber. Na razie inicjatorzy mają jedynie wstępną koncepcję i... przychylność prezydenta Bronisława Komorowskiego.

- To będzie siostrzany projekt dla Centrum Nauki Kopernik, gdzie mamy do czynienia z naukami ścisłymi i technologią. Muzeum Historii Życia zajmie się elementami nauki z obszarów przyrodniczych - mówi profesor Ryszard Górecki, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk.

Nowe muzeum ma się wzorować na londyńskim Natural History Museum. Tam każde piętro to inna dziedzina przyrody. Są dinozaury, galeria drzew, owadów, ssaków czy gadów. Wielu eksponatów można dotknąć. Sporą część stanowi ekspozycja interaktywna, gdzie każdy może zobaczyć, jak  pracuje mózg człowieka.

Polskie muzeum też mogłoby dorównywać temu w Londynie. - Mamy bardzo dużo zbiorów przyrodniczych, zoologicznych czy archeologicznych, które są gdzieś pochowane, bo nie ma gdzie ich zaprezentować. To bardzo wartościowe zbiory, więc tym bardziej żal ich nie pokazać – martwi się Górecki.

Wiceprezes PAN podkreśla, że już prawie sto lat temu po raz pierwszy mówiono o utworzeniu takiego muzeum. 24 września 1919 roku, kiedy premierem był Ignacy Jan Paderewski, Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego wydało rozporządzenie o utworzeniu Muzeum Historii Natury.

Pomoże Prezydent

Na razie opracowana jest wstępna koncepcja. Oprócz standardowych ekspozycji będzie też mnóstwo różnego rodzaju systemów elektronicznych, galerii czy laboratoriów. – Młody człowiek podchodzi i na specjalnym monitorze może obejrzeć jak pracuje jego organizm, dowiedzieć się jak powstało życie – podaje przykład wiceprezes PAN.

Pierwsze założenia już niedługo zostaną przedstawione Prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu. Inicjatorzy mają nadzieję, że zainteresowanie głowy państwa przyspieszy powstanie placówki. – Pierwsza rozmowa się już odbyła i Pan Prezydent jest zadowolony z pomysłu – przekonuje profesor Górecki. Teraz przedstawiciele PAN m.in. prezes profesor Michał Kleiber spotkają się z doradcami prezydenta. W przyszłym tygodniu rozpoczną się prace odnośnie szczegółowej koncepcji muzeum.

Oprócz niej potrzebny jest również teren i pieniądze na budowę. Wśród potencjalnych lokalizacji wymieniane są okolice Centrum Nauki Kopernik, ogród w Powsinie i opustoszały budynek EuroPolGazu przy ulicy Literackiej.

To właśnie lokalizacja na Bielanach według ekspertów jest najlepsza. - Bielany już 200 lat temu były poligonem badań przyrodniczych. Bez wątpienia jest to jedyna w stolicy dzielnica najbogatsza przyrodniczo - mówi profesor Maciej Luniak z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN. - Mamy tutaj Las Bielański, który jest jedyną ocalałą częścią Puszczy Mazowieckiej. Ocalała, bo kiedyś był to teren łowów królewskich, a później garnizon carski. Panuje tam różnorodność pod względem gatunków roślin czy zwierząt - dodaje profesor.

Wtóruje mu Szymon Kozłowski, społecznik z Bielan, który już rok temu obiekt przy Literackiej pokazał przedstawicielom PAN. - Północna Warszawa jest bardzo uboga w tego typu atrakcje i samorządy dzielnic powinny stanąć na głowie, by je przyciągnąć - twierdzi.

Potrzeba ponad 100 mln złotych

Na budowę i wyposażenie nowej siedziby muzeum potrzeba od 100 do nawet 150 mln złotych. - Jesteśmy w stanie spieniężyć część majątku PAN, budynki czy grunty, aby pozyskać pierwsze fundusze na budowę. Liczymy również na wsparcie ministerstw kultury, ochrony środowiska czy edukacji oraz władz Warszawy - precyzuje wiceprezes PAN.

Jak dodaje, Muzeum mogłoby powstać w stolicy do 2015 roku.

Bartłomiej Frymus (b.frymus@tvn.pl)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • autor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2011 09:49 ~autor

  Otóż dla dużego kompleksu muzealno-edukacyjnego do którego będą zjeżdżały codziennie autokary z całej Polski najlepszy atutem Bielan jest lokalizacja - poza korkami w centrum, tuż przy przebudowywanej do 2012 r. trasie expresowej AK ułatwiającej dojazd od wschodu, z zachodu trasą S-8, od południa Wisłostradą, od północy przyszłościowo S-7 400 miejsc parkingowych pod ziemią na dwóch poziomach. Powstanie Muzeum skoryguje połączenia autobusowe bo teraz przed przebudową ronda w 2012 r. to jest martwe komunikacyjnie miejsce a i tak ma 4 linie autobusowe. P.S. Ciszę zapewnią nowe ekrany jak się skończy przebudowa AK.

 • Gorzkiewski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2011 21:38 ~Gorzkiewski

  IHMO to powinna być lokalizacja zbliżona do tej z CNK, rozwiązałoby to problemy komunikacyjne (Jechać na Bielany, okolice głośnej S8, gdzie na przystanku - Gen. Maczka - zatrzymują się 4 linie?).

 • baberon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2011 20:24 ~baberon

  ciekawe ,że kolejny obiekt za rządowe pieniądze(czyt. wszystkich podatników) powstanie w Warszawie , niech to zbudują w innym dużym mieście

 • Robert Wróbel - Przewodniczacy Rady Dzielnicy Biel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2011 14:38 ~Robert…

  Bardzo dobry pomysł :-)

 • Kubi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2011 13:24 Kubi

  Pomysł super ciekawe kiedy zostanie zrealizowany bo już nie mogę się doczekać

 • bezcenzury

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2011 13:10 ~bezcenzury

  ella. Bo by dresy wszystko zdewastowały. Zadaj sobie pytanie czemu wszystkie stare ikarusy jezdza po pradze.

 • 34all

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2011 12:48 ~34all

  Opos
  "Fajne, ale muzeum mnie nie wyżywi, nie zaopiekuje się dzieckiem, nie wyleczy ( ostatnio pisali że trzeba zmniejszyć wydatki na służbę zdrowia ), nie spowoduje że szybciej dojadę do pracy, nie da na emeryturę itd... wyliczać można wiele."

  - ale twój dzieciak może będzie mądrzejszy i będzie mógł zarabiać więcej kasy na siebie i ciebie, może wynajdzie coś ciekawego co pomoże ludzkości... ale ty to myślisz tylko o własnej d...ie i myślisz że świat powinien się kręcić wokół ciebie...

 • as

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2011 10:48 ~as

  Jestem za. Byłam w tym roku z dzieciakami w Londynie w Muzeum Historii Naturalnej i super się bawiliśmy i poznawaliśmy przyrodę. Takie miejsce jest w Polsce BARDZO POTRZEBNE !!!!!!!!

 • ella

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2011 10:20 ~ella

  a dlaczego nie po drugiej stronie Wisły?

 • Fidel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2011 09:59 ~Fidel

  Zrobić trzeba jeszcze trzecie, na Okęciu, aby obce "delegacje" nie blokowały miasta.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »