Informacje

28.11.2016 13:08 przeciw reformie edukacji

Nauczyciele znów zaprotestują, ale po pracy

SERWISY:


We wtorek,  w dniu pierwszego czytania w Sejmie projektów ustaw zmieniających strukturę szkół , przed parlamentem ponownie pojawią się przeciwnicy reformy szkolnej, w tym likwidacji gimnazjów. Protestować będą nauczyciele i rodzice, których poprą Związek Nauczycielstwa Polskiego i Partia Razem.

To kolejny protest środowisk szkolnych przeciwko wprowadzanej reformie edukacji. 19 listopada śródmiejskimi ulicami przeszła ogólnopolska manifestacja pod hasłem "Nie dla chaosu w szkole".

Uczestnicy w akcie protestu usypali z kawałków szkolnej kredy kopiec przed gmachem Sejmu RP. Tym razem przeciwnicy m.in. likwidacji gimnazjów spotkają się w tym samym miejscu. Zgromadzenie zaplanowano na godziny popołudniowe.

Chodzi o Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe. Zgodnie z nimi, w miejsce obecnie istniejących szkół mają powstać: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.

Nauczyciele przyjdą po pracy

W poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz powiedział, że choć pierwsze czytanie projektów ustaw zaplanowano na wczesne popołudnie, to manifestacja odbędzie się późnym popołudniem. Wyjaśnił, że godzinę zaproponowali rodzice, tak by zarówno oni, jak i nauczyciele mogli przyjść przed Sejm po pracy.

W manifestacji wezmą też udział przedstawiciele Partii Razem. - Ta pseudoreforma to zły pomysł. Ona opiera się na likwidacji sieci gimnazjów i na skróceniu o rok podstawowego obowiązku szkolnego. Sprzeciwiamy się tym zmianom, bo to dwa ogromne kroki wstecz – powiedziała nauczycielka Justyna Drath z Partii Razem.

Dodała, że w jej ocenie, odpowiedzialność za wprowadzenie reformy spadnie na samorządy i to tam skupi się największe ognisko konfliktów. - Przypuszczamy, że ekipie rządzącej jest to na rękę. Będzie miało wpływ na wybory samorządowe – powiedziała.

- Razem od samego początku swojego istnienia miało w sprawie gimnazjów bardzo jasne stanowisko. Tak jak byliśmy z nauczycielami przez ostatni rok, tak nadal będziemy, niezależnie od tego, na jaką formę protestu ZNP się zdecyduje – zadeklarował Adrian Zandberg z Partii Razem.

Zobacz jak wyglądała ogólnopolska manifestacja przeciwko reformie edukacji:

PAP/skw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • SilentFrost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2016 16:57 SilentFrost

  Przed pierwszym protestem nauczycieli (19.11.2016.), już to gdzieś pisałem ale powtórzę to i tutaj. Co to za protest w dzień wolny od pracy, lub po pracy? Wspomniałem też, że nauczyciele nie mają "mocnej" formy protestu i jedynie na co mogą się zdobyć to rzucanie kredą, pisałem o tym 2-3 dni przed tamtym protestem i co? I się sprawdziło, porzucali kredą i tyle z ich protestu. ZNP nie ma energii, nie ma odwagi, żeby zjednoczyć środowisko nauczycieli i zaprotestować w sposób zdecydowany. Protestami w takiej obecnej formie, nie zatrzymają reformy edukacji, co najwyżej zatrzymają ruch na kilku ulicach Warszawy, a to też tylko na krótką chwilę. Powtórzę się jeszcze raz, jedyną skuteczną formą protestu, jest odejście od tablic. W gimnazjach zamiast normalnych lekcji prowadzić tylko zajęcia świetlicowe, tak, żeby dzieci miały zapewnioną opiekę. Nie robić sprawdzianów, nie zadawać prac domowych, nie odpytywać, nie wystawiać żadnych ocen, tych cząstkowych, jak i tych semestralnych. A jak to nie wystarczy, w czerwcu nie wystawić świadectw. ZNP i nauczyciele albo podejmą zdecydowane działania protestacyjne, albo dalej będą udawać, że protestują. Nauczyciele, co Wam zrobią za odejście od tablic? Zwolnią Was? Właśnie to robią.

 • Demetrios

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2016 14:28 Demetrios

  Ślązok~Ślązok

  Nie narzekajcie na nauczycieli. Jak my ze Śląska przyjdziemy po świętach to miasta nie poznacie. Znowu będziecie musieli odbudowywać.

  nie mogę się doczekać, już się boję :)

 • Demetrios

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2016 14:27 Demetrios

  te biało czerwone parasole to dostali odgórnie. Gimnazja to przechowalnie w których nic się nie robi i nikt nikogo nie zna. Poziom nauki żaden. Młodzież idzie później do liceum i proceder dalej kwitnie. Na studiach profesorowie załamują ręce, że młodzież kompletnie nie jest przygotowana.

 • MaxKolanko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2016 08:18 ~MaxKolanko

  ojciec gimnazjalisty~ojciec gimnazjalisty

  do niektórych internautów. PO też chciało zlikwidowac gimnazja bo to była patologia.A wiec nie róbcie hopki politycznej. Strajkuje głównie ZNP, ale Ci boją się utraty ciepłych posadek.

  Mniejsza z tym "czy ktoś chciał czy nie", ważne W JAKI SPOSÓB. Jeśli wydaje ci się że głęboką reformę szkolnictwa można ot tak odwrócić w przeciągu kilku miesięcy bez likwidacji placówerk i zwalniania nauczycieli, to gratuluję optymizmu i ślepej wiary w Towarzyszy Partyjnych.

 • mąż nauczycielki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2016 21:53 ~mąż nauczycielki

  Jak to po pracy? Przecież prawdziwi nauczyciele mają tylko przerwę na sen.
  To nie jest sprawiedliwe, że w tej samej szkole pracują ludzie którzy udają, że uczą, że są nauczycielami i tacy którzy się poświęcają temu zawodowi i są nie tylko nauczycielami ale po prostu wychowawcami młodzieży a traktuje się ich równo.

 • Bieńkowska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2016 20:56 ~Bieńkowska

  Pan Broniarz z ZNP nie jest idiotą. Na stanowisku działacza ZNP zarabia więcej niż 6000 zł miesięcznie.

 • Bielańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2016 18:04 ~Bielańczyk

  ojciec gimnazjalisty~ojciec gimnazjalisty

  do niektórych internautów. PO też chciało zlikwidowac gimnazja bo to była patologia.A wiec nie róbcie hopki politycznej. Strajkuje głównie ZNP, ale Ci boją się utraty ciepłych posadek.


  ZNP jeszcze rok temu też chciało likwidacji gimnazjów.

 • niecierp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2016 17:36 ~niecierp

  Ślązok~Ślązok

  Nie narzekajcie na nauczycieli. Jak my ze Śląska przyjdziemy po świętach to miasta nie poznacie. Znowu będziecie musieli odbudowywać.

  Pzyjezdzajta i taczki też ze sobą zabierzcie .

 • Dobranoc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2016 16:54 ~Dobranoc

  dzień dobry~dzień dobry

  Kolejny, który wierzy, że jak zamkną gimnazja to zniknie patologia wśród młodzieży...A i idąc Twoim rozumowaniem, jak zlikwidują gimnazja to dziecko, które ma 8 lat będzie mieć do czynienia z 16-17 latkami, które przechodzą okres buntu.


  Chyba z 15 latkami bo w starej podstawówce 8 klasa to było jakoś 15 lat.

 • dzień dobry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2016 16:11 ~dzień dobry

  Eryk~Eryk

  hahaha no i co z tego?

  Po całym dniu pracy zmuszają ich jeszcze, żeby postać 2 godziny na mrozie hahaha
  Lewica nie może się pogodzić, że nie ma ich już przy korycie. Nic wam to nie da. Carne marsze, KoDy i inne prowokacje. Karawana jedzie dalej...

  Gimnazja muszą zostać zlikwidowane bo to jest patologia.
  Dziecko 12 letnie idzie do gimnazjum gdzie ma kontakt z 16-17 latkami, które przechodzą okres buntu.

  Kolejny, który wierzy, że jak zamkną gimnazja to zniknie patologia wśród młodzieży...A i idąc Twoim rozumowaniem, jak zlikwidują gimnazja to dziecko, które ma 8 lat będzie mieć do czynienia z 16-17 latkami, które przechodzą okres buntu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »