Informacje

07.02.2012 06:06 eksperci na "nie"

Następna stacja
Centrum Nauki Kopernik?

SERWISY:

Budowana na Powiślu stacja II linii metra mogłaby nosić nazwę Centrum Nauki Kopernik – przekonują władze CNK. Na wsparcie ekspertów od nazewnictwa jednak nie mają co liczyć. Mimo to ich wnioskiem zajmą się w środę miejscy radni.

- Chodzi o nadanie nazwy stacji metra, ale też pobliskim przystankom autobusowym w tunelu Wisłostrady - tłumaczy Katarzyna Nowicka, rzecznik CNK. Jak przekonuje, Centrum Nauki Kopernik zyskało już rangę miejsca popularnego i rozpoznawanego, a taka nazwa pomogłyby do niego dotrzeć chociażby turystom.

- Nazywanie przystanków komunikacji nazwami instytucji kultury jest dość powszechne tak w Warszawie, jak i innych miastach europejskich. Nie szukając daleko, mamy przystanek Muzeum Narodowe, Muzeum Powstania Warszawskiego, Ratusz-Arsenał - wylicza Nowicka.

Eksperci sceptyczni...

Ekspertów to nie przekonuje. Zespół Nazewnictwa Miejskiego, pod przewodnictwem prof. Kwiryny Handke, mówi pomysłowi CNK "nie". "Zespół uważa nazwę Powiśle za nazwę najlepszą dla usytuowanej w tym miejscu stacji metra. Stacja ta będzie ważnym punktem orientacyjnym i przesiadkowym dla węzła komunikacji miejskiej tego rejonu miasta" - czytamy w uzasadnieniu.

Nie poparli też wniosku o zmianę nazw okolicznych przystanków autobusowych, bo - jak przekonują - prawdopodobnie będą odnosiły się właśnie do nazwy stacji metra Powiśle.

... ale zdecydują radni

Opinia ta nie jest wiążąca. W środę, na posiedzeniu komisji nazewnictwa, wnioskiem zajmą się miejscy samorządowcy. Ostateczną decyzję w sprawie nazw wszystkich sześciu stacji centralnego odcinka II linii metra podejmie cała Rada Warszawy.

To nie pierwsza propozycja zmiany planowanej nazwy dla przystanku II linii metra. Samorząd studentów UW zaproponował niedawno, by stacja metra przy Nowym Świecie nosiła nazwę "Uniwersytet".

Pojawiają się też pomysły dotyczące zmian nazw istniejących już stacji. Przeczytaj tekst Karola Kobosa: Świętokrzyska PASTA jak szczeciński paprykarz.

ran/mz

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • podrurznik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2012 12:50 ~podrurznik

  Nie ma czegoś takiego jak stacja PKP Powiśle, jak już co to przystanek kolejowy WArszawa Powiśle

 • Stołeczny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2012 20:45 ~Stołeczny

  Jesli juz to Centrum Nauki Kopernika...

 • Heweliusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2012 20:04 ~Heweliusz

  ~ddd wiesz, ciężko żeby któryś z eksponatów "pomiział" moje zainteresowania, skoro połowa z nich miała karteczkę "Przepraszam, ale nie działam", a drugą połowę okupują tabuny małych bachorów, nic z nich nie rozumiejąc, tylko gapiąc się bo mruga, świeci i jest fajne. Nawet nie zorganizowaliście chociaż jednego dnia w miesiącu (chociaż przydałby się jeden dzień w tygodniu), kiedy dzieciaki nie miałyby wstępu. No kpina normalnie na każdym kroku. A statystyki nabijają Wam głównie wycieczki szkolne, więc nie ma się czym szczycić. Takie doświadczenia powinno się robić na lekcji fizyki w szkole, a nie w instytucji wybudowanej za grube miliony podatników i szumnie nazwanej imieniem tak wielkiego człowieka. Życzę dalszego "rozwoju". Oby w lepszym kierunku.

 • ddd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2012 19:24 ~ddd

  "Haweliusz"
  i
  "PPP"

  i własnie dla takich ponuraków powstało to centrum. Bardzo mnie ciekawi jak z pośród 800 ekspontów żaden nie pomiział Twoich zainteresowań z wielkim szacunkiem. Centrum dopiero sie rozwija, liczylismy że w pierwszym roku odwiedzi nas góra 3oo tys, odwiedziło ponad milion, na pewno przyniesie to jakieś efekty. A że w większości jest dla małych dzieci to Ameryki nie odkryłeś, ale i dla starszych coś sie znajdzie jak pokazały imprezy z ok dni dziadków

 • ppp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2012 17:19 ~ppp

  @Heweliusz - miło wiedzieć, że ktoś to jeszcze zauważył. Centrum "nauki" - w muzeum techniki można się więcej nauczyć.

 • Nick-Olas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2012 16:59 ~Nick-Olas

  Szanowna Redakcyjo TVN Warszawa!

  Podejmijcie proszę temat nazwy stacji Metra Powiśle. Od kilku lat zdumiewa mnie fakt uporczywego trwania przy tej nazwie przez Metro Warszawskie, komisje nazewnictwa i wszelkie inne organy i instytucje do tego powołane. Wszyscy zapominają o tym, że w Warszawie funkcjonuje już stacja PKP (a co za tym idzie i SKM) Powiśle. Czy nikt nie zwraca uwagi na to jak wielkie zamieszanie może powstać wśród osób nie znających Warszawy? Jak wielu turystów chcących dotrzeć do wspomnianego Centrum Nauki Kopernik wyląduje miast przy Metero Powiśle - przy SKM Powiśle? Ile osób wysiadających na SKM/KM/PKP Powiśle pomysli, że ma dobrą przesiadkę do Metra Powiśle? Niechże to chociaż będzie Metro Powiśle Północne albo cokolwiek innego.

  Czy naprawdę nikt nie zastanowił się nad PKP Powiśle i Metro Powiśle?

 • bajbus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2012 16:33 ~bajbus

  Niech do radnych dotrze w końcu, że
  zostali wybrani przez ludzi. Jeżeli robicie sondy i 80 % wypowiada się, że mosy PÓŁnocny powinien nazywać się Północny to radni zmieniają nazwę. Teraz też 80 % wypowiada się, że uwżają, że stcja metro powinna nazywać się Powiśle to daję głowę, że radni
  wybiorą Centrum Kopernika. Nie wiem w jakim celu robicie te sondaże jak i tak to nie jest brane pod uwagę. To są kpiny z ludzi.

 • polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2012 16:27 ~polak

  Moze by najpierw zbudowali tą stację, a nie szukają problemu jak ją nazwać. Jak "robią" dziecko tez mysla jak bedzie mialo na imie?

 • kooler

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2012 15:35 ~kooler

  ~Bródno rulezz:
  Przeczytaj dokladnie wiadomosc(z naciskiem na wypowiedz 'ekspertow') i moj komentarz. Nigdzie nie twierdze tak jak piszesz wrecz porzeciwnie, dlatego ze nie bedzie to zaden istotny wezel ani w zaden sposob nie bedzie powiazany z istniejaca stacja pkp powisle tak jak ma to miejsce przy kolejnej stacji stadion wedlug mnie nazwa powinna byc inna by nie wprowadzac zamieszania.

 • Heweliusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2012 15:30 ~Heweliusz

  Do tej pory nie mogę zrozumieć dlaczego nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności za to, że wybudował plac zabaw dla dzieci za tyle milionów złotych!!! I jeszcze stacje metra chcą nazwać jak ten plac zabaw. Kpina!!! Biedy Kopernik...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »