Informacje

10.10.2012 06:09 chcą zmiany nazwy przystanku I linii metra

Następna stacja:
Młociny-Huta?

SERWISY:


Gdy w mieście trwa dyskusja nad nazwami stacji II linii metra, niektórzy próbują zmienić te wzdłuż I nitki. Przedstawiciele ArcelorMittal Warszawa chcą, by najdalej wysunięty na północ przystanek nazywał się Młociny - Huta.

Stacja Młociny zaczęła przyjmować pasażerów w 2008 roku - koniec jej budowy oznaczał również zwieńczenie prac na I linii metra. Ale nazwa wywodząca się od sporego osiedla Bielan nie wszystkim do końca się podoba.

"To było duże zaskoczenie"

- W Hucie, która nazywa się obecnie ArcelorMittal Warszawa, pracuje ok. 1000 osób. W okolicznych osiedlach, które powstały w latach 50., mieszka też wielu emerytowanych hutników - podkreśla Ewa Karpińska z ArcelorMittal Warszawa. - Dla całej tej społeczności dużym zaskoczeniem była decyzja, że ostatnia - północna - stacja metra została nazwana "Młociny" a nie "Huta" - dodaje.

Przystanek podziemnej kolejki znajduje się około stu metrów od bramy głównej zakładu, więc ominięcie jej w nazwie było dla pracowników niezrozumiałe. - Niezadowolenie z tego wyrażali wielokrotnie zarówno obecni, jak byli pracownicy warszawskiej huty. Pod wnioskiem postulującym zmianę nazwy poprzez dodanie słowa "Huta" podpisało się ponad 200 osób - zapewnia Karpińska.

"Huta nie jest wartością stałą"

Z propozycją zmiany nazwy stacji na Młociny-Huta właściciel huty wystąpił do władz miasta. Wniosek już przeszedł przez zespół ekspertów doradzających miejskim radnym. Ale poklasku nie zyskał.

- Zmiany nazw stacji metra są bardzo kosztowne. Wymagają wymiany wielu jednostek informacyjnych, poprzez tabliczki po dane w systemach komputerowych. Trzeba byłoby dokonać naprawdę sporo zmian - argumentuje Jarosław Zieliński, varsavianista, członek Zespołu Nazewnictwa Miejskiego.

I przypomina, że dyskusja nad nazwą tej stacji odbyła się przed budową wysuniętych najdalej na północ przystanków I linii metra.

- Było to wtedy, gdy przyszłość huty nie była pewna. Mogliśmy nazwać stację od obiektu, który mógł zniknąć. Mówiąc krótko: huta nie jest wartością stałą, a czasy, kiedy tłumy jeździły do huty to przeszłość - zaznacza Zieliński.

Past-a Świętokrzyska?

Sprawą ewentualnej zmiany nazwy stacji Młociny zajmować się będą na środowej komisji nazewnictwa miejscy radni.

Tymczasem od kilku miesięcy trwają rozmowy o nazwach dla stacji budowanej II linii metra. Kontrowersje budzi m.in. pomysł by przyszły przesiadkowy przystanek przemianować ze Świętokrzyskiej na Świętokrzyską PAST-ę. Dyskusje wywołuje też projekt zmiany roboczo nazwanej stacji Nowy Świat na Uniwersytet, z którym wyszedł samorząd studentów UW.

ran/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kris

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2012 08:40 ~Kris

  ja myślę że to świetny pomysł aby raz w roku zmieniać nazwy wszystkich stacji i przystanków, raz na dwa i pół roku powinny zmieniać się tez nazwy ulic, a raz na 83 miesiące nazwy miejscowości.

 • Sambor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2012 20:48 ~Sambor


  Dziadek tetryk~Dziadek tetryk

  Stacje metra wzdłuż I linii mają nietrafione nazwy już od samego początku. Poczynając od Wilanowskiej, która nie ma z Wilanowem wiele wspólnego (jeżeli już. to Al. Wilanowska, bo ul Wilanowska jest na Powiślu), poprzez Wierzbno leżące na historycznym Ksawerowie. Bezsensowna jest też "Racławicka", która leżąc w sercu dzielnicy powinna nazywać się Mokotów, czy nawet Stary Mokotów. "Pole Mokotowskie", też jest od Pola Mokotowskiego oddalone o blisko kilometr, tak jak "Politechnika" od Politechniki. Ostatnią gafę nieco poprawiono dodając do stacji "Ratusz" słowo "Arsenał".
  A Huta ? Huta to nie praska parowozownia, którą jakiś deweloper w dzień zmiecie z powierzchni ziemi, a jej nazwa "Huta Warszawa" wryła się w pamięć Warszawiaków głębiej niż wszystkie Luccini i ArcelorMittal razem wzięte.

  No ale skoro pętlę "Okęcie" można przerobić na "P+R Al. Krak." a samo lotnisko z Okęcia na "Chopina" to wszystko inne TEŻ JEST MOŻLIWE !
  Mieszkaniec~Mieszkaniec


  Zgadzam się  Dziadek. Zamieszkaj tu parę lat. Wejdź w środowisko ludzkie i przyrodnocze. I wtedy pieprz swoje o nazwach lokalnych. Jest taka książka, napisała ją profesor Kwiryna Handke. "Dzieje Warszawy bazwami pisane". Tam znajdziesz wiedzę o nazwach lokalnych w moim, bo jak widać nie w twoim smutasku mieście, którą do tej pory czerpałeś z ulotek Lidla.

 • Czytacz postów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2012 20:36 ~Czytacz postów

  Glowa~Glowa

  Zamiast Kabaty, to może TESCO?


  A nie lepiej "Lemingowo"?

 • Czytacz postów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2012 20:32 ~Czytacz postów

  W sondzie powinna być jeszcze opcja: Gdzie diabeł mówi dobranoc."

 • handlowiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2012 19:51 ~handlowiec


  Glowa~Glowa

  Zamiast Kabaty, to może TESCO?
  ufoludek~ufoludek


  Wreszcie pomysł na poziomie :)

  W ogóle nazwijmyu wszystkie stacje od sklepów/lokali:
  Młociny = Lidl
  Marymont = Hala Marymoncka
  Pl. Wilsona = Delikatesy Europa
  Ratusz = KFC
  Świętokrzyska = Kebab King
  Centrum = Domy Centrum
  Pole Mokotowskie = Mokpol
  Wilanowska = Top Market
  Służew = CH Land
  Natolin = Albert
  Kabaty = Tesco

 • Azerate

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2012 19:22 ~Azerate

  Firma chce sobie zrobić darmową reklamę w nazwie stacji metra, a dodatkowo kosztami zmian oznaczeń obciążyć podatników. Sprytnie.

  Nazwijmy jeszcze niektóre inne stacje w ten sposób, na przykład na II linii "Dworzec Wschodni - Fabryka Czekolady", "Dworzec Wileński - Supermarket".

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2012 18:46 ~karol


  Ania~Ania

  Nieopodal jest też ZUS, a więc może stacja Młociny - ZUS? ;)
  Bywalec~Bywalec


  Lepiej "Huta-Młociny-ZUS-niedaleka zajezdnia Żoliborz-Lidl"  popieram :)

 • Bielańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2012 16:21 ~Bielańczyk

  ANT~ANT

  jak zmieniac nazwy to na adekwatne do lokalizacji, takie , które rozumieją i kojarzą wychowani od dziecka na Bielanach, a wiec: Słodowiec na Podczaszyńskiego, Stare Biekany ma Aleję Zjdnoczenia, a Wawrzyszew na Wolumen i.... gra gitara:-)


  Słodowiec nazwał bym bardziej Serek Bielański lub Dworzec Marymont, stacje marymont nazwałbym Hala Marymoncka.
  Dla warszawiaków ta nazwa bedzie logiczna i zrozumiała.

  P.S. Rondo Babka WRÓĆ !!!!!

 • Bielańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2012 16:14 ~Bielańczyk

  albert~albert

  A może : Huta Hinduska Sprzedana przez Tuska ?


  Nie wypowiadaj się jeśli nie wiesz.
  Koncernem LUCCHINI w 1992 roku sprzedana Włochom przez Olszewskiego(premier) i Wałęse (prezydent) Następpnie w 2005 r. przejęcie przez luksemburski Arcelor który w 2006 połączył się z hiduskim Mittalem.

 • Rosomak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2012 16:08 ~Rosomak

  Huta, albo Młociny Huta. Właśnie dlatego, że huty może nie być. Pamięć o starych miejscach i budynkach pozostaje w nazwach ulic, placów i przystanków, a huta nawet jeśli zniknie, to pozostanie w innej formie, np nazwy osiedla czy zespołu biurowców. Tak bywało już wielokrotnie w naszym mieście.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »