Informacje

23.11.2016 11:22 Co dalej z miasto jest nasze?

Następca Śpiewaka zapewnia: zachowamy bezkompromisowość

SERWISY:

 

Po trzech latach z funkcją szefa Miasto Jest Nasze pożegnał się Jan Śpiewak. – Miałem inną wizję. Chciałem, żeby stowarzyszenie rozwijało się inaczej. Było bardziej scentralizowane, z silniejszą funkcją prezesa – przyznaje. W którą stronę pójdą teraz aktywiści? O to pytamy byłego już i nowego szefa stowarzyszenia.

Na pytanie czy MJN bez Śpiewaka to koniec pewnej epoki sam zainteresowany odpowiada "nie". - To zakończenie jakiegoś etapu naszej działalności. Jesteśmy ruchem miejskim, którego rozwój stale trwa. Są po prostu dwie wizje tego, jak mamy działać i organizować się dalej - wyjaśnia sam Śpiewak.

Jego zdaniem, stowarzyszenie powinno działać w bardziej scentralizowany sposób. Z mocniejszym prezesem "o jasnym i skutecznym przewodnictwie". - Natomiast druga strona widzi to bardziej horyzontalnie i kolegialnie. Uważają, że do robienia polityki potrzeba innych narzędzi. Może niektórzy obawiali się, że działamy trochę za ostro – zastanawia się.

"Ratuszu, drżyj!"

Ekslider stowarzyszenia przyznaje, że był proszony o to, aby wejść do zarządu.  – Nie zgodziłem się. Jeśli mamy inne wizje jego działania, to nie zdałoby egzaminu – kwituje. Zapewnia jednak, że nie zapada się pod ziemię. – Nadal działam w stowarzyszeniu. Mam jakieś swoje plany, muszę napisać książkę i doktorat. Ale tematem reprywatyzacji nie przestaje się zajmować, więc ratuszu drżyj! – śmieje się Śpiewak.

W kwestii planów stowarzyszenia odsyła nas do nowego zarządu. Na pytanie, czy zamiast wspomnianej reprywatyzacji MJN wróci do swoich korzeni i skupi się na walce z reklamami wielkoformatowymi czy promowaniem zieleni przyznaje niepewnie: - Może faktycznie będzie trochę bardziej koncyliacyjnie.

Prezes rotacyjny

Teraz na czele MJN jako "prezes rotacyjny" stoi Jan Mencwel. Wielkiego splendoru swojej funkcji przypisywać nie chce, wprost przeciwnie. - Prezes w naszym obecnym statucie nie ma żadnej roli. Jest po prostu członkiem zarządu - zauważa skromnie.

- Wybraliśmy sześcioosobowy zarząd, który będzie funkcjonował do lutego. Ma za zadanie przygotowanie reformy wewnętrznej. Przede wszystkim opracowanie zmian w statucie. W lutym odbędzie walne zebranie, pod którego ocenę jako zarząd się oddamy - dodaje.

Mencwel szefem nie jest na stałe. – Myślę, że jeszcze do walnego zebrania ktoś mnie na tym stanowisku zastąpi. To rodzaj koleżeńskiej umowy między nami, mamy się wymieniać - tłumaczy.

Reprywatyzacji nie odpuszczą

Dlaczego zmiany przeprowadzane są właśnie teraz, kiedy temat reprywatyzacji stał się tak nośny? - Nasza organizacja działa już niemal trzy lata, a nasz statut jest wciąż niedopracowany. Do tej pory działaliśmy trochę spontanicznie. Założyliśmy organizację, a nie do końca przemyśleliśmy jej struktury. Teraz widzimy, że coraz bardziej się rozrastamy, jest więcej nowych osób z różnych dzielnic. Chcemy je wzmocnić, nadać nowe funkcje – odpowiada Mencwel.

Nie ukrywa też, że ważnym aspektem są wybory samorządowe w 2018 roku. – Chcemy być do nich dobrze przygotowani – zapowiada.

Zapewnia, że MJN nie odpuszcza tematu reprywatyzacji, bo takie głosy w kontekście zmian kadrowych wciąż wracają.

- Nasze podejście do tego tematu się absolutnie nie zmienia. Myślę też, że Janek Śpiewak, mimo, że nie jest już prezesem stowarzyszenia, nadal będzie się nim zajmował. Gwarantuje: nasza bezkompromisowość w tej sprawie zostanie zachowana – podkreśla jednoznacznie nowy lider MJN.

Oprócz Mencwela w skład zarządu Miasto Jest Nasze weszli Łukasz Fiszer, Zuzanna Glińska, Justyna Kościńska, Piotr Micuła oraz Wojciech Surała.

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • hehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2016 19:21 ~hehe

  Mencwel - dwa w jednym.

 • Krzysiek Becker

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2016 15:28 ~Krzysiek Becker

  MJN, dziękuję, że jesteście!

 • racjonalista w

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2016 14:48 racjonalista w

  Stowarzyszenie, a Śpiewak chciał silniejszej pozycji prezesa. Chce być silnym prezesem niech wstąpi do PIS.

 • Baata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2016 13:15 ~Baata

  W razie upadku na głowę jest kask.

 • NGO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2016 11:47 ~NGO

  "Nie ukrywa też, że ważnym aspektem są wybory samorządowe w 2018 roku. – Chcemy być do nich dobrze przygotowani – zapowiada."
  Skoro najważniejszym celem stowarzyszenia są wybory, może wypadałoby przestać oszukiwać ludzi, że się jest stowarzyszeniem? Do wyborów idą partie polityczne, a nie organizacje pozarządowe. Stąd zresztą nazwa: POZARZĄDOWE.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »