Informacje

23.04.2014 10:10 bez wniosku do prokuratury

Narodowy skontrolowany.
"Były nieprawidłowości"

SERWISY:


- NIK negatywnie ocenia nadzór ministrów sportu nad budową Stadionu Narodowego - powiedział prezes Izby Krzysztof Kwiatkowski. Podczas kontroli znaleziono duże i mniejsze nieprawidłowości dotyczące finansowania budowy. Nie skierowano żadnych wniosków do prokuratury.

NIK wystawiła negatywną ocenę działania poszczególnych ministrów sportu i turystyki, którzy odpowiadali za realizację tej inwestycji.

Bez wniosków do prokuratury

Kwiatkowski zaznaczył, że Izba nie skierowała jednak żadnych wniosków do prokuratury. - Nie uznaliśmy, że żadne z tych zdarzeń wymaga oceny w wymiarze prawno-karnym. Oceniliśmy negatywnie sposób nadzoru nad tą inwestycją, wielokrotnie zwiększone koszty, brak określenia ryzyka początku tej inwestycji i różne rzeczy, które wynikają z braku takiego precyzyjnego bieżącego nadzoru - mówił w środę szef NIK w radiowej Trójce.

Jako przykład finansowo mniejszych nieprawidłowości, ale budzących bardzo duże wątpliwości, wymienił zakup wyposażenia kuchennego na stadionie.

"Formalnie budowa trwa"

- Nieprawidłowo wydatkowano np. 36 mln zł na wyposażenie powierzchni gastronomicznych dla firmy, która robi usługi cateringowe na stadionie - powiedział Kwiatkowski. - Ten koszt powinien ponieść ten, kto jest najemcą albo ten, kto jest operatorem stadionu, a nie ministerstwo sportu - wyjaśnił.

Kwiatkowski poinformował, że raport w sprawie budowy stadionu w najbliższym czasie zaprezentuje w Sejmie, bo sama kontrola była prowadzona na wniosek jednej z sejmowych komisji.

Prezes NIK powiedział, że z formalnego punktu widzenia budowa nadal trwa, bo Skarb Państwa jest w sporze z wykonawcami. - Dzisiaj Skarb Państwa pozostaje w sporze z głównym wykonawcą o 460 mln zł, a w ramach sporu jest także dyskusja o 150 mln zł tzw. gwarancji - wyjaśnił.

Prawie 5 mln strat

Wcześniej w sprawie Stadionu Narodowego NIK uznała, że ministerstwo sportu mogło wykorzystać niezgodnie z przeznaczeniem blisko 6 mln zł - zamiast na promocję Mistrzostw Europy w piłce nożnej 2012 oraz siatkówki resort wydał je m.in. na koncerty Madonny i Coldplay. Według Izby organizacja koncertu i kilku innych imprez przyniosła 4,6 mln zł strat.

W sprawie organizacji koncertu Madonny na Stadionie Narodowym prokuratura prowadzi śledztwo, w którym 16 kwietnia zeznawała m.in. b. minister sportu Joanna Mucha. Śledztwo dotyczy podejrzenia przekroczenia uprawnień przez urzędników resortu w związku z finansowaniem koncertu i przekazaniem Narodowemu Centrum Sportu blisko 6 mln zł na jego organizację. Ministerstwo Sportu i Turystyki argumentowało, że miało zgodę resortu finansów na wykorzystanie środków.

Targi Wiatr i Woda na Stadionie Narodowym:

PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • klki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2014 06:29 ~klki

  no niestety rosjanie mają racjie . polska żywnośc np mieso co zostało udowodnione jest zarażone warzywa owoce mają tyle chemi ponad norme i dziwie sie że ktoś od nas bierze tą żywnosc. z drugiej strony a które państwo ma zdrową żywnośc . zapewniam że zadne . zdrowa żywnośc to pic na wode .jaka ekologiczna . to nieprawda nie ma dzis zdrowej żywności szczególnie w polsce.polska już nie raz truła świat ale przymykano na to oczy i zamiatano sprawe pod dywan albo ukrecano poprostu łeb tej sprawie . prosze sobie przypomiec .jesli chodzi o kontrole niku to nastepna farsa . platformowiec kwiatkowski nic nie wykryje bo wiadomo reka reke myje .a spod donalda tuska powinna byc w prokuraturze jak najszybciej ale u prokuratora niezależnego od platformy i tuska . zresztą i tak mają platformowcy przegrane wybory europarlamentarne bo nikt o zdrowych umysłach nie zagłosuje na nich . nie zapomnimy tuskowi ile zła i nieszczesc zrobił dla narodu polskiego.

 • rami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2014 21:21 ~rami

  Halo! Puk, puk! Jest tu jakiś wyborca PO? - Nie widzę, nie słyszę... Pewnie zwolnią jakiegoś ciecia i Zielona Wyspa będzie kręciła się dalej.

 • korba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2014 20:07 ~korba

  Brzydzę się tymi ludźmi, jak im nie wstyd? Prezes NIKu to przecież kolejny partyjniak- platformiarz i jak może skierować to do prokuratury? Błazenada. Zastanawiam się czy Polacy są rzeczywiście frajerami: po pierwsze że wybrali takich aparatczyków a po drugie, że nie widzą większego problemu w tym...złodziejstwie

 • tazz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2014 18:12 ~tazz

  Była kontrola, są nieprawidłowości, nie postawiono nikomu zarzutów. Po cholerę taka kontrola?

 • POlska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2014 17:39 ~POlska

  No i gitarka kradniemy dalej

 • mag

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2014 17:26 ~mag

  Dziwne znaleziono duże i mniejsze nieprawidłowości, a panowie dyrektorzy otrzymali olbrzymie premie. Jak to możliwe i co to za nadzór?

 • witold

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2014 17:13 ~witold

  I tak nic nie będzie. Podniecacie się a i tak nikt po głowie nie dostanie.
  Dawny Prezes stadionu też zainkasował kasę jako odprawę i nic się nie stało.
  Umowy są tak przygotowane aby NIKT nie dostał po dupie a tylko jeszcze wyrwał kasę za NIC.

 • klki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2014 16:54 ~klki

  dosc ponizania polaka donaldzie tusku . cała polska za pana okradziona a wy pływacie w pieniądzach . wszystko skontrolujemy i niech pan nie mysli że ujdzie to panu płazem tak jak rostowskiemu i wielu waszych . nie tym razem . teraz sie pan śmieje ale zobaczymy kto bedzie sie śmiał póżniej . a ten spot pana za 7 milionów zł z naszej kieszeni oda pan w podskokach . z zresztą ten spod na nikogo nie działa tak jak i pan ze swoją bandą . już nikt nie wierzy ani panu ani politykom platformy obywatelskiej . jeszcze jedno . prośba do niesiołowskiego . niech pokaże gdzie rośnie szczaw bo naród zeszłoroczny już zeżar i dalej głodujemy.

 • Marian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2014 15:31 ~Marian

  NIK (PO) skontrolowała rząd (PO).
  Przyzwoitość nakazywała żeby na coś wskazać żeby lemingi nie pomyślały że kontrola nie była obiektywna.

 • pająk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2014 13:54 ~pająk

  Muchę ciągają za 5 mln po prokuratorach ale 36 mln wywalone do prywatnej kieszeni nikogo nie rusza

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »