Informacje

15.02.2013 10:13 niesprawne hydranty, uszkodzone kurtyny

Narodowy do prokuratury. "Niewyobrażalne zagrożenie"

SERWISY:


Jeden z wykonawców Stadionu Narodowego złożył doniesienie do prokuratury na jego pierwszego operatora - Narodowe Centrum Sportu. Zarzuca w nim unieruchomienie hydrantów, uszkodzenia bram dymoszczelnych oraz kurtyn wodnych.

- Do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa dotyczące braku bezpieczeństwa pożarowego na Stadionie Narodowym w Warszawie – poinformowała Karolina Szydłowska, rzeczniczka Alpine Construction Polska, czyli firmy, które wraz z Hydrobudową zbudowała stadion.

Doniesienie potwierdza prokuratura. - Zawiadomienie dotyczy podejrzenia popełnienia przestępstwa z artykułu 165, paragraf 1, punkt 3 kodeksu karnego o sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób - informuje Renata Mazur, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga. Przestępstwo, o którym mowa zagrożone jest karą więzienia od 6 miesięcy do lat 8.

Zawiadomienie zostało złożone także do głównego oraz powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.

"NCS przejął odpowiedzialność"

Firma przekonuje, że zatrudnieni przez niego podwykonawcy (Solid-Bud oraz Małkowski-Martech) zrealizowali systemy przeciwpożarowe w sposób zgodny z umowa i przepisami. System przeszedł odbiory techniczne, a 15 grudnia 2011 stadion otrzymał pozwolenie na użytkowanie. - Odbiór stadionu przez NCS był równoznaczny z przejęciem przez NCS odpowiedzialności za prawidłową eksploatację systemów przeciwpożarowych – zwraca uwagę firma.

Według Alpine, bramy dymoszczelne i kurtyny dymowe w chwili obecnej są trwale zniszczone, co stwarza zagrożenie zadymienia dróg ewakuacyjnych. - NCS nie podjął żadnych działań mających na celu przywrócenie sprawności tych urządzeń – czytamy w oświadczeniu.

Brak wody w hydrantach

W doniesieniu do prokuratury firma wylicza, że mimo świadomości wszystkich uszkodzeń na stadionie zorganizowano duże koncerty Madonny i Coldoplay, dwa mecze piłkarskie i jeden futbolu amerykańskiego, a każde impreza gromadziła kilkudziesięciotysięczną widownię.

Firma Małkowski-Martech miała wręcz sama domagać się wyznaczenie terminów napraw gwarancyjnych. NCS nie zareagował. Natomiast Solid-Bud, drugi z podwykonawców przeprowadził kontrole, z której wynikało, że w czterech hydrantach w ogóle nie da się odkręcić wody.

- Sprawa wyłączenia sieci hydrantowej winna być pilnie wyjaśniona, gdyż dalsze utrzymywanie takiego stanu rzeczy stanowi niewyobrażalne zagrożenia bezpieczeństwa w funkcjonowaniu stadionu – twierdzi Alpine.

Operator: stadion jest bezpieczny

Narodowe Centrum Sportu ma za zadanie jedynie rozliczenie inwestycji. Od 1 stycznia 2013 operatorem stadionu jest nowa spółka PL.2012+.

- Wszystkie zabezpieczenia przeciwpożarowe są sprawne w związku z czym Stadion Narodowy jest bezpieczny. Spółka PL.2012+ nie jest adresatem podejrzeń firmy Alpine, ale oczywiście zweryfikujemy rzeczy, o których pisze – mówi Mikołaj Piotrowski rzecznik PL.2012+. - Chcę również zwrócić uwagę, że przed każdą imprezą masową Stadion Narodowy musi uzyskać odpowiednią zgodę. Tej by nie dostawał, gdyby zabezpieczenia przeciwpożarowe nie były sprawne – dodaje.

Rzecznik przyznaje, że stwierdzono usterki czterech hydrantów na zewnątrz stadionu. - Nie wpływa to na bezpieczeństwo, jednak usterki zostaną usunięte najpóźniej do najbliższego meczu - zapewnia.

PZPN: jesteśmy zaniepokojeni

Na Stadionie Narodowym zaplanowano trzy mecze eliminacji mistrzostw świata w piłce nożnej. 22 marca reprezentacja Polski ma zmierzyć się tam z Ukrainą, 26 marca z San Marino, a 6 września z Czarnogórą. Doniesienia o możliwym braku bezpieczeństwa pożarowego zaniepokoiły Polski Związek Piłki Nożnej, który jest organizatorem spotkań.

- Zwrócimy się do spółki PL2012 + o wyjaśnienie tej sprawy. Stadion musi spełniać wymogi bezpieczeństwa. Prawdopodobnie jeszcze w piątek będziemy rozmawiać. Na razie żadnych zmian nie przewidujemy. Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych zakłada, że o pozwolenie na zorganizowanie meczu trzeba się ubiegać 30 dni przed imprezą – mówi tvnwarszawa.pl rzecznik PZPN Jakub Kwiatkowski.

25 i 26 na arenia ma się odbyć Orange Warsaw Festival, a potem kolejne duże koncerty: zespołu Depeche Mode 25 lipca i Rogera Watersa 20 sierpnia.

band/bako

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Hybak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2013 12:49 ~Hybak

  MoiRodacyTODebile~MoiRodacyTODebile

  No tak, jak zwykle wielce beznadziejny stadion narodowy...

  Po przeczytaniu komentarzy to wstyd mi, że jestem Polakiem...

  Tylko krytyka i niezadowolenie... Żal...
  To wracaj do ......

 • doświadczony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2013 08:44 ~doświadczony

  :) widać przy odbiorach pan strażaczyna dostał nowy samochód o który prosił, i przymknął oczka swoje modre. Dlaczego zawsze proszą o samochód ?

 • herakles

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2013 02:43 ~herakles

  ramzes~ramzes

  Dopóki będziemy wybierali najtańsze przetargi najtańszych wykonawców i najtańsze materiały by firmy wyszły na swoje będziemy tworzyć takie buble jakim jest stadion i wiele innych obiektów.


  Nie prawda!!!! Zakładając, że koszt budowy 1m2 mieszkania to 2500zł i średni metraż to 50m2 dałoby się za te 2 mld wybudować 16 tyś mieszkań. 16 TYSIĘCY MIESZKAŃ to jest GOCŁAW!!! Policzcie sami ILE KASY UKRADLI!!! A ty chcesz płacić jeszcze więcej??? Pogieło Cię?

 • ramzes

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2013 20:58 ~ramzes

  Dopóki będziemy wybierali najtańsze przetargi najtańszych wykonawców i najtańsze materiały by firmy wyszły na swoje będziemy tworzyć takie buble jakim jest stadion i wiele innych obiektów.

 • MoiRodacyTODebile

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2013 20:40 ~MoiRodacyTODebile

  No tak, jak zwykle wielce beznadziejny stadion narodowy...

  Po przeczytaniu komentarzy to wstyd mi, że jestem Polakiem...

  Tylko krytyka i niezadowolenie... Żal...

 • Papa smerf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2013 07:27 ~Papa smerf

  Dawno powinni zamknąć tą kiszkę narodową.

 • stan53

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2013 21:19 ~stan53

  Kiedyś zorganizowano koncert w Gdańsku ,w hali nie spełniającej warunków p-poż.Nie nauczylo to pana z Gdańska niczego.

 • Praktyczny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2013 19:54 ~Praktyczny

  warszawiak~warszawiak

  Rozwalić ten kurnik jak najszybciej!

  Oj, po co zaraz rozwalać ! Dużą pieczarkarnię można by tam założyć.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2013 19:37 ~warszawiak

  Rozwalić ten kurnik jak najszybciej!

 • frugo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2013 18:50 ~frugo

  cuda tuska haha i jego sukces super za grube milony

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »