Informacje

11.05.2019 20:56 PRZECIWKO USTAWIE 447

Narodowcy i rolnicy protestowali
przed KPRM i ambasadą USA

SERWISY:

W sobotę po południu, sprzed Kancelarii Premiera do ambasady USA przeszedł marsz narodowców, sprzeciwiających się amerykańskiej ustawie dotyczącej zwrotu mienia ofiar Holokaustu.

Jak informuje PAP, przed KPRM pojawiło się "kilka tysięcy protestujących". Mieli ze sobą transparenty z hasłami "Nie dla roszczeń żydowskich", "Polska nie ma zobowiązań", "447 nie dotyczy Polski" oraz "Stop 447" (447 to numer dokumentu, który stał się hasłem przeciwników).

Podczas marszu głos zabierali m.in. Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15), Grzegorz Braun (Konfederacja), prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki oraz lider Konfederacji i partii KORWiN Janusz Korwin-Mikke. Organizatorzy zapowiedzieli, że planują zebranie 100 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, która ma wyłączyć Polskę spod amerykańskich przepisów.

Jak podaj PAP, w marszu przeszła też grupa około stu rolników z AGROunii. Jej lider Michał Kołodziejczak powiedział, że takie jest oczekiwanie środowiska rolniczego. "Bardzo wielu rolników kontaktuje się z nami, będąc zaniepokojonymi kwestią ewentualnych roszczeń co do ich ziemi" - zaznaczył.

Manifestacja trwała około 4 godzin i przebiegła spokojnie.

Ustawa 447

Prezydent USA Donald Trump podpisał w maju 2018 roku ustawę o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - w skrócie JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu. W grudniu 2017 roku ustawę zarejestrowaną w dzienniku ustaw jako S.447 (ustawa Senatu nr 447) jednomyślnie przyjęła izba wyższa amerykańskiego Kongresu, a pod koniec kwietnia 2018 Izba Reprezentantów.

Zgodnie z nią sekretarz stanu USA będzie zobowiązany do przedstawienia w dorocznym raporcie o przestrzeganiu praw człowieka w poszczególnych państwach albo w dorocznym raporcie o wolności religijnej na świecie sprawozdania o realizacji ustaleń zawartych w deklaracji terezińskiej.

Deklaracja ta, przyjęta w 2009 roku przez 46 państw świata na zakończenie praskiej Konferencji ds. mienia ery Holokaustu, jest niezobowiązującą listą podstawowych zasad mających przyspieszyć, ułatwić i uczynić przejrzystymi procedury restytucji dzieł sztuki oraz prywatnego i komunalnego mienia przejętego siłą, skradzionego lub oddanego pod presją w czasie Holokaustu.

"Nie jest naszą intencją dyktowanie czegokolwiek innym krajom"

Specjalny przedstawiciel USA do spraw walki z antysemityzmem Elan Carr mówił w Warszawie, że ustawa nie wymienia żadnego państwa ani nie wymaga od żadnego państwa, by wypłacało rekompensatę za utracony majątek osobom fizycznym, organizacjom czy zagranicznym rządom, a jedynie zobowiązuje Departament Stanu do przedstawienia Kongresowi do listopada 2019 roku raportu.

- Wszyscy sygnatariusze Deklaracji Terezińskiej zgodzili się, że sprawa powinna być rozwiązana. Nie jest naszą intencją dyktowanie czegokolwiek innym krajom - zapewnił Carr podczas spotkania z polskimi dziennikarzami. - Jeśli majątek został przejęty przez nazistów, wszyscy chyba zgadzają się, że ofiary lub ich spadkobiercy powinni otrzymać odszkodowanie - dodał.

Zapewnił, że choć Polska nie podjęła w tej sprawie żadnych kroków, USA nie będą wskazywać, co powinna zrobić. - Każdy kraj będący stroną Deklaracji Terezińskiej musi sam zdecydować, co zrobić. Polska powinna zdecydować zgodnie z najlepszym pojmowaniem sprawiedliwości - mówił.

Podkreślił, że nie ma mowy o przypisywaniu Polsce współodpowiedzialności za nazistowskie zbrodnie. - Ważne, żeby powiedzieć, że Polska była ofiarą II wojny światowej. Polska ucierpiała w jej efekcie w sposób straszliwy - mówił, podkreślając, że winy pojedynczych osób nie oznaczają odpowiedzialności całego narodu.

PAP/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Klarisa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2019 07:51 ~Klarisa

  Dobrze,to może ja się wypowiem na spokojnie.
  miał miejsce Marsz w Warszawie przeciwko ustawie 447,który zobliguje nas Polaków do zapłacenia 30 miliardów dolarów wypłacenia żydom ''za reperacje wojenne i zadośćuczynienia''
  Pragnę podkreślić,iż byłam na Marszu,gdzie na ten Marsz wyleciałam samolotem wcześniej ze Sztokholmu.
  Rozmawiając z ludzmi na Marszu dowiedziałam się,że byli oni również zza granicy aby wziąć udział w Patriotycznym Marszu.
  Na temat tego Marszu nigdzie w Telewizji nie powiedziano,ani w tvn,ani w polsacie,ani w tvp.
  Zachowano się tak,jak by do Marszu nigdy nie doszło.Będę głosowała na Konfederację w wyborach do Parlamentu Europejskiego 26 maja,bo pis mnie zawiódł.Pozdrawiam

  PS.Jeśli rząd zapewnia Polaków w telewizji,że nic nie zapłacimy to niech może stworzy ustawę NA PIŚMIE która będzie chroniła miliony Polaków bo na słówka to ja nie wierzę,przypomnijmy tak samo było z ustawą o IPN.

 • Wiktor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2019 07:18 ~Wiktor

  warszawiak~warszawiak

  Kaczyński i reszta pisiorów zrujnuje finansowo Polskę na kilkadziesiąt lat płacąc te 300 miliardów dolarów bezprawnych roszczeń.

  Roszczenia będą zapłacone ze specjalnej emisji obligacji w kwietniu przyszłego roku, więc statystyczny Kowalski nie będzie to miało wpływu na statystycznego Kowalskiego. Wypłaty świadczeń 500+ również będą kontynuowane.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2019 17:55 ~warszawiak

  Kaczyński i reszta pisiorów zrujnuje finansowo Polskę na kilkadziesiąt lat płacąc te 300 miliardów dolarów bezprawnych roszczeń.

 • takaprawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2019 15:57 ~takaprawda

  Gwidon~Gwidon

  Z ilości komentarzy można wnioskować, że Polacy nie są materialistami.

  Cenzura...

 • Gwidon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2019 14:35 ~Gwidon

  Z ilości komentarzy można wnioskować, że Polacy nie są materialistami.

 • Jaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2019 11:28 ~Jaaa

  Polacy protestują

 • warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2019 21:07 ~warszawianka

  Brawo Konfederacja!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »