Informacje

14.07.2015 14:58 "Trzeba trzymać rękę na pulsie"

Narada ws. dopalaczy. Ratusz zapowiada kontrole i spotkania z młodzieżą

SERWISY:


- W sprawie dopalaczy trzeba trzymać rękę na pulsie – mówią władze stolicy i stawiają na prewencję - będzie więcej kontroli na mieście i edukacyjne zajęcia w szkołach. We wtorek wiceprezydent Jarosław Jóźwiak zwołał spotkanie poświęcone walce z niebezpiecznymi używkami.

- Sytuacje w Warszawie nie wygląda najgorzej – powiedział nam po zakończeniu spotkania Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent stolicy. – Od początku lipca do szpitali trafiły dwie osoby z lekkim zatruciem po zażyciu tzw. dopalaczy. Od początku roku takich przypadków było kilkanaście. Nie mamy do czynienia z tak dramatyczną sytuacją jak na Śląsku – zapewnia.

We wtorek nad problemem dopalaczy wiceprezydent Jóźwiak rozmawiał z przedstawicielami policji, straży miejskiej, prokuratury, Biura Edukacji, Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Biura Polityki Zdrowotnej, Biura Pomocy i Projektów Społecznych oraz Centrum Komunikacji Społecznej.

– Chcieliśmy sprawdzić, jak wygląda sytuacja w Warszawie i porozmawiać o wzmocnieniu działań prewencyjnych – wyjaśnił Jóźwiak.

Kontrole na plażach i w klubach

Jak zapewnił, większość stacjonarnych punktów, w których można było zaopatrzyć się w używki, została już zamknięta przez policję.

– Lokalizacje te cały czas są też monitorowane przez służby. Obecnie w stolicy są jeszcze dwa takie sklepy, ale są one niedostępne dla klientów. Zostały zamknięte na klucz i są obserwowane przez policję – wyjaśnił wiceprezydent. Ponadto, w punktach, gdzie może dochodzić do prób sprzedaży używek, działać mają "streetworkerzy" i "partyworkerzy". – To przeszkolone osoby, które mają wejść w dane środowisko i kontrolować, czy nie dochodzi w nim do nielegalnych procederów. Chodzi głównie o kluby czy plaże nad Wisłą – opowiadał wiceprezydent.

Walka w sieci

Policjanci intensywniej działają także w świecie wirtualnym.

– Handel przeniósł się do internetu, dlatego służby wyszukują  osoby, które na aukcjach internetowych oferują sprzedaż używek. Znaczna część takich przesyłek jest przejmowana już na poczcie – tłumaczył nam wiceprezydent i dodał ostatnio funkcjonariusze zabezpieczyli 4,5 kg tych substancji.

Od września ratusz planuje także ruszyć z cyklem edukacyjnych spotkań dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Będą one prowadzone we współpracy ze stołeczną policją i organizacjami pomagającymi osobom uzależnionym.

– Chcemy prowadzić zajęcia zarówno w oparciu o gotowe materiały, jak i spotkania z osobami, które miały w swoim życiu do czynienia z narkotykami. Takie świadectwa mają dużo większą siłę przekazu niż nawet najciekawszy wykład – podkreślił wiceprezydent.

Władze miasta zapowiadają także, że jeśli problem dopalaczy w stolicy zacznie narastać, organizowane będą kolejne spotkania kryzysowe. – Na razie trzymamy rękę na pulsie – podkreślił Jóźwiak.

Ponad 200 zatrutych

W Komendzie Głównej Policji w poniedziałek odbyła się narada minister spraw wewnętrznych z szefem policji nadinsp. Krzysztofem Gajewskim oraz komendantami wojewódzkimi policji i inspektorami sanitarnymi w sprawie walki z dopalaczami. Od czwartku do szpitali m.in. na terenie woj. śląskiego trafiło ponad 200 osób z podejrzeniami zatruć dopalaczem. W weekend do warszawskiego szpitala z objawami zatrucia dopalaczami trafiły dwie osoby.

Szef policji poinformował podczas briefingu, że do tej pory zatrzymano już dziewięć osób, które mogły mieć związek z tą sprawą. - Monitorujemy kanały przerzutu tego środka, bo chcemy z całą determinacją dotrzeć do źródła. Na pewno będą dalsze zatrzymania, poszukujemy kilku osób w tej sprawie - powiedział Gajewski.

Szefowa MSW Teresa Piotrowska poinformowała, że przyjęła raporty komendantów wojewódzkich policji jak również inspektorów sanitarnych ws. dopalaczy.

Przed niebezpiecznymi używkami ostrzega także w swojej najnowszej kampanii policja:

jk/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • cfdert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.07.2015 12:35 ~cfdert

  narada pasibrzuchów!!!

 • WiktoVector

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.07.2015 10:17 ~WiktoVector

  Pokazówka jak za najlepszych czasów PRL... żałosna ta władza!

 • jozo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2015 16:49 ~jozo

  Spotkania z młodzieżą- ehh pamiętam jak nam w podstawówce przyłaziło takie małżeństwo i gadało o dragach, szczerze to po tych ich mądrościach to aż sie w człowieku gotowało i miał ochotę na jakaś kreskę, według mnie takie spotkania dają odwrotny efekt bo są prowadzone przez nieodpowiednie osoby.

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2015 15:32 ~Nick

  HIPOKRYCI.

  Codziennie ludzie umierają od przedawkowania alkoholu, leków z paracetamolem i chorób wywołanych paleniem tytoniu. Jakoś nikt o tym głośno nie mówi.. Dopalacze to SYF, chemiczny SYF.

  Ale czemu nagłaśniacie jedną sprawę, a milczycie o innych?

  Ciekawe, czy WŁADZA wie ile osób zmarło po marihuanie, a ile po alkoholu?

 • SAD

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2015 15:30 ~SAD

  I CO NIBY TA BANDA W GAJERKACH OSIĄGNIE PRZEZ SWOJĄ DYSKUSJĘ. PYTAM CO POZA DIETĄ ZA KOLEJNE NIC NIE WNOSZĄCE POGADUCHY. ŻENADA. KTO TU PRÓBUJE KOGO OSZUKAĆ??????????????

 • ombre

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2015 15:15 ~ombre

  Piękne rośnie nam społeczeństwo - społeczeństwo zdegenerowanych ćpunów.

 • wawax

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2015 15:12 ~wawax

  "W sprawie dopalaczy trzeba trzymać rękę na pulsie" - a wcześniej to co? Ale jak juz zrobiono naradę, to jestem spokojny:)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »