Informacje

17.03.2017 15:25 prace spoleczne i grzywna

Namawiali do bicia Rosjan przed meczem Euro 2012. Jest wyrok

SERWISY:

1,5 roku ograniczenia wolności w postaci prac społecznych oraz 5 tys. zł grzywny - to wyrok stołecznego sądu dla Wojciecha B. ps. Kelner i Wojciecha W. za namawianie do ataków na kibiców z Rosji w Warszawie podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej.

Proces trwał od października 2013 roku, wyrok jest nieprawomocny, a obrońca już zapowiada apelację.  Prokuratura - która wnosiła o kary roku oraz 3 miesięcy więzienia w zawieszeniu - jest zadowolona z faktu skazania.

Bójki, kamienie i race

Chodzi o sprawę z 12 czerwca 2012 r. Przed meczem Polska-Rosja, doszło do zamieszek, które zaczęły się podczas przemarszu rosyjskich kibiców na Stadion Narodowy. Grupa około 100 pseudokibiców próbowała doprowadzić do siłowej konfrontacji. Były bójki, rzucanie kamieniami, odpalano petardy i race. Kilkanaście osób odniosło obrażenia. Zatrzymano około 200 osób.

Znani w środowisku kibiców Legii Warszawa B. i W. zostali oskarżeni przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie o to, że organizowali i koordynowali przyjazd do stolicy pseudokibiców z całej Polski w celu pobicia kibiców rosyjskich w związku z meczem Polska-Rosja. Wojciech B., znany pod pseudonimem "Kelner" miał wielokrotnie udzielać telefonicznych porad, np. jak atakować kibiców rosyjskich, wskazywać miejsca ich pobytu, doradzać jak się zachowywać by utrudnić rozpoznanie i zatrzymanie. W. miał zaś doradzać B., że ataków na kibiców z Rosji powinno się dokonać już po meczu.

Sąd uznał, że oskarżeni są winni tego przestępstwa. Sędzia Monika Łukaszewicz oceniła, że podsłuchy W. i B. – będące podstawowym dowodem oskarżenia – były zgodne z prawem, co od początku kwestionowała obrona. W uzasadnieniu wyroku sędzia mówiła, że nie można akceptować takich zachowań podsądnych, bo "nie miał znaczenia sam mecz; chodziło o to by pobić". - Tłem była przynależność do narodu rosyjskiego – podkreśliła sędzia.

"Zapotrzebowanie na sukces"

Obrońca W. mecenas Krzysztof Wąsowski zapowiedział apelację, skazanie uznał za "kuriozalne". Podkreślił, że w 2012 r. było zapotrzebowanie na to by policja miała sukces w sprawie "kibicowskich przestępców". - Dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie – mówił, powtarzając że podsłuchy w sprawie były nielegalne, m.in. dlatego, że w sprawie nie chodziło o przestępstwo, wobec którego można je było stosować.

Za podżeganie lub pomocnictwo do stosowania przemocy wobec innych osób z powodu przynależności narodowej grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

PAP/kz/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2017 09:12 ~asd

  warszawiak~warszawiak

  Lewaki maja rozdwojenie jazni. Jesli chodzi o kaczynskiego i pis to cisna, ze ciagnie nas w strone rosji, ale gdy kibole pobili rosjan, to teraz rosjanie sa ok, a kibole zli. Istna patologia umyslowa xD


  Istną patologią umysłową jest to, że nie rozróżniasz polityki od pobicia normalnych ludzi z innego kraju.

 • Sergiusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2017 09:17 ~Sergiusz

  A co w tym złego? Z Rosjanami tłukliśmy się zawsze. Raz my im, raz oni nam, jak to między sąsiadami.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2017 22:56 ~warszawiak

  Lewaki maja rozdwojenie jazni. Jesli chodzi o kaczynskiego i pis to cisna, ze ciagnie nas w strone rosji, ale gdy kibole pobili rosjan, to teraz rosjanie sa ok, a kibole zli. Istna patologia umyslowa xD

 • papuga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2017 20:41 ~papuga

  Mecenas to chyba ten pan, którego pogonili ze środowiska adwokackiego za błędy i skrajnie prawicowe poglądy(pewnie kocha go jaro).

 • do piekła

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2017 17:23 ~do piekła

  Kasta jak orkiestra na Titanicu - gra do końca. A już niedługo będą pod celą pomarańcze na szlugi wymieniać.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Porzucone audi blokuje chodnik na Jagiellońskiej

Porzucone audi blokuje chodnik na Jagiellońskiej

"Od około tygodnia auto stoi na środku chodnika na Jagiellońskiej, w okolicy numeru 74" - napisała na Kontakt 24 jedna z Reporterek. Dziwi się, dlaczego... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »