Informacje

19.11.2017 10:53 Warszawskie TOP5

Największe murale w stolicy

SERWISY:

Niby nie rozmiar dzieła ma w sztuce znaczenie, ale jednak wielkie formaty mają w sobie coś przyciągającego uwagę. Być może są po prostu zauważalne i tyle wystarcza. Zatem zerknijmy wspólnie na pięć największych murali w Warszawie.

Murale bywają różne - zarówno jeśli chodzi o walory artystyczne, jak i pochodzenie. Często zlecają je firmy stawiające nowoczesne biurowce, by zmienić wizualnie ich okolicę. Są też dzieła zamawiane i finansowane przez organizacje społeczne, czy miasta. Do naszego zestawienia trafiły różne rodzaje murali. Bo jedynym kryterium była powierzchnia.

Na piątym

Zrównoważone miasto - ulica Ciepła. Mural z blokami, nowoczesnymi wieżowcami i zielenią miejską ma 800 metrów kwadratowych. Powstał nieco ponad rok temu, przy okazji budowy biurowca Atrium 2. Autorem projektu jest Dawid Ryski, grafik i plakacista.

Na czwartym

Antywojenne dzieło Blu - ulica Sienna. Ma 1200 metrów kwadratowych, a powstał w 2010 roku. Jest dziełem znanego streetartowca. Całkiem niedawno malowidło z żołnierzami-marionetkami widniejące na zachodniej ścianie "Kamienicy pod Żaglowcem" stało się przedmiotem sporu. Planowano zastąpienie go "wielkim okiem" promującym 250-lecie Teatru Publicznego w Polsce. Jednak po protestach Instytut Teatralny im. Raszewskiego zrezygnował z zamalowania dzieła Blu.

Na trzecim

Kamienica - ulica Waliców. 1400 metrów kwadratowych na zrujnowanej kamienicy z XIX wieku, która w czasie wojny leżała na terenie getta żydowskiego. Mural powstał w 2009 roku. Autorem jest Wiktor Malinowski. Organizatorami projektu były Teatr Delikates i Stowarzyszenie Kulturalne Pocztówka. Sfinansował go Urząd m.st. Warszawy.

Na drugim

Pawilon Muzeum Sztuki Nowoczesnej - Wybrzeże Kościuszkowskie. 1600 metrów kwadratowych projektu Sławomira Pawszaka - zwycięzcy konkursu na projekt plastyczny fasady muzeum. Jury w uzasadnieniu werdyktu wskazało, że jego projekt "jest dziełem otwartym, powstałym z wiarą w ludzką kreatywność. (…) Praca przywodzi na myśl wielką tradycję modernistycznych murali, gdzie wśród złożonych licznych motywów widz aktywnie tworzy kolejne perspektywy odbioru". Kosmiczne dzieło zdobi tymczasowy pawilon, który przyjechał do Polski z Berlina w 2017 roku, więc i mural jest świeżutki.

Na pierwszym

Let's Colour - ul. Parkingowa. To 2000 metrów kwadratowych ścian parkingu piętrowego na tyłach Novotelu. Autorem jest Paweł Kozłowski, znany jako Swanski. Dzieło powstało w ramach festiwalu street artu w 2012 roku. - Metaforyczny "Gąszcz" symbolizuje przenikanie w naturze i jest utrzymany w charakterystycznym dla mnie stylu. Kolory podzielone na grupy symbolizują podstawowe siły natury - mówił wówczas Swanski.

Zestawienie przygotowaliśmy na podstawie danych Good Looking Studio.

Mateusz Szmelter/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2017 13:07 ~Piękny Roman

  I co z tego, że największe, jak wizualnie kiepskie, można nawet powiedzieć zwykłe maziaje.

  Wolę już mniejsze, ale takie w które artysta włożył wysiłek i przedstawiają coś sensownego.

 • Marian Paździoch syn Józefa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.11.2017 23:59 ~Marian…

  Ten na Waliców to trudno nazwać jednym z największych murali. To po prostu biała ściana z niewielkim napisem.

 • grzybek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.11.2017 15:27 ~grzybek

  Te wszystkie murale to nic.Zapraszam do oglądania muralu na osiedlu Ruda przy trasie przy kościele.To jest dopiero mural o którym kompletnie nic się nie pisze.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »