Informacje

29.03.2019 17:36 Konferencja Forum dla Mazowsza

"Najważniejszy jest rozwój regionu centralnego"

SERWISY:

- Trzeba wspierać regiony metropolitalne - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w czasie otwarcia konferencji Forum dla Mazowsza – Mazowsze w Europie po 2020 roku. Jak zauważył, to one nakręcają koniunkturę w kraju, nie można zatem skupić się tylko na regionach biednych.

- Najważniejsze jest to, żeby robić dwie rzeczy na raz. Z jednej strony, należy wspierać te regiony, które są rozwinięte, wspierać miasta i regiony metropolitalne, które napędzają polską gospodarkę. Z drugiej strony trzeba oczywiście wyrównywać nierówności, co jest także niesłychanie istotne  - mówił prezydent Warszawy.

Jeden program dla województwa mazowieckiego

Konferencja Forum dla Mazowsza – Mazowsze w Europie po 2020 r. odbyła się piątek w Pałacu Kultury i Nauki i była poświęcona nowej unijnej perspektywie finansowej 2021-2027. Podczas inauguracji wydarzenia Rafał Trzaskowski oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik podpisali wspólne stanowisko w sprawie jednego, spójnego programu operacyjnego dla województwa mazowieckiego.

W deklaracji znalazło się m.in. zwiększenie w budżecie UE po 2020 r. środków na politykę rolną oraz wspólną politykę rolną, jako dwóch filarów europejskiej solidarności oraz zmiana niekorzystnego dla Polski sposobu naliczania górnego limitu środków przekazywanych z funduszy polityki spójności na rzecz każdego państwa członkowskiego (tzw. cappping).

Zwrócono także uwagę, że w pakietach rozporządzeń dotyczących Polityki Spójności w perspektywie finansowej na lata 2021-2027 powinno być uwzględnione Rozporządzenie Komisji Europejskiej z dnia 29 listopada 2016 roku, które podzieliło woj. mazowieckie na dwa regiony, tj. Mazowiecki regionalny i Warszawski stołeczny. Zdaniem sygnatariuszy deklaracji, region NUTS 2 tj. Mazowiecki regionalny powinien być objęty Programem Operacyjnym Polska Wschodnia, a województwo mazowieckie powinno być objęte ponadto jednym regionalnym programem operacyjnym z dwoma komponentami dla regionu NUTS 2: Mazowieckiego regionalnego i Warszawskiego stołecznego.

"Niesłychanie istotna jest synergia"

- Polska była wzorem korzystania w funduszy unijnych, dlatego że bardzo często w danym państwie był jeden region metropolitalny, który nakręcał koniunkturę jak Sofia czy Bukareszt. Natomiast w Polsce mamy tych kół zamachowych znacznie więcej - wszystkie regiony metropolitalne, przynajmniej dwanaście, aktywne miasta, które rozwijają się we współpracy z metropoliami - zauważył prezydent Warszawy podczas wystąpienia.

W jego ocenie najważniejsze jest, aby mógł rozwijać się region centralny, czyli cały region, który jest wokół tego miasta, nie tylko stolica. - Dlatego niezwykle istotne jest to, aby uznać w pakiecie legislacyjnym UE podział statystyczny na dwie jednostki regionalne - mówił Trzaskowski. - Niesłychanie istotna jest synergia, czyli jeden program operacyjny dla Mazowsza z udziałem regionu warszawskiego, aby móc realizować jednolite podejście dla rozwoju inwestycji infrastrukturalnych, aby cały region mógł się rozwijać w sposób spójny - zaznaczył.

Kluczowy moment rozwoju Mazowsza

Obecny podczas konferencji marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik zwrócił uwagę, że jesteśmy w kluczowym momencie jeśli chodzi o rozwój regionu Mazowsza. - Można powiedzieć, że ostatnie 20 lat, a zwłaszcza ostatnie 15 lat, to okres olbrzymich przemian cywilizacyjnych i olbrzymiego sukcesu naszego regionu - mówił. Jak dodał, "bez wątpienia przyczyniły się do tego środki europejskie". - Tak jak przyczyniły się one do rozwoju całego naszego kraju - podkreślił.

Struzik przypomniał, że od 1 maja 2004 roku do końca roku 2018 Polska zyskała netto ponad 104 mld euro, czyli prawie budżet jednoroczny naszego kraju. - Bez tych pieniędzy trudno by było wyobrazić sobie nasz rozwój - zaznaczył.

W spotkaniu wzięli udział także eksperci z zakresu rozwoju regionalnego, samorządowcy i przedstawiciele Parlamentu Europejskiego.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o inwestycjach zaplanowanych na ten rok.

PAP/ab

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »