Informacje

30.12.2010 19:54 Hanna Gronkiewicz -Waltz podsumowuje rok

"Najważniejsze jest, żeby działać zgodnie z prawem"

SERWISY:

 


Tak zamieszanie z wyborem burmistrza na Pradze Północ komentuje prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. I zapowiada w studiu "Miejskiego Reportera", że to ona wybierze zarząd w tej dzielnicy.

- Demokracja jest do takiego momentu jak są wybory przypuśćmy na posła. Bo jak jest premier to on po prostu rządzi – to odpowiedź prezydent stolicy na pytanie o próbę zablokowania przez PO wyboru burmistrza związanego z PiS na Pradze Północ.

 - Dziwię się, że pan Sasin chciał zająć urząd burmistrza - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Gdy był wojewodą tak zaszkodził Warszawie, lista jego błędów jest tak długa, że nie powinien kandydować na to stanowisko. Co do wyboru burmistrza, najważniejsze dla mnie jest to, że wszystko dzieje się zgodnie z prawem – podsumowuje i uprzedza, że to ona będzie osobą, która wybierze zarząd w dzielnicy.

Jacek Sasin został burmistrzem, dzięki głosom PiS, Praskiej Wspólnoty Samorządowej i jednego radnego PO podczas sesji rady Pragi Północ 20 grudnia. To nie spodobało się PO. Przewodnicząca rady ogłosiła przerwę i przepadła. Kolejna sesja się nie odbyła. Jeśli do końca 2010 roku radni nie wybiorą wiceburmistrzów, dzielnica bęzie miała zarząd komisaryczny wskazany przez prezydenta.

Roszady w dzielnicach

Prowadzący program Igor Sokołowski zwrócił prezydent uwagę na to, że po wyborach

 samorządowych odbyła się bardzo duża rotacja urzędników między dzielnicami. – Zmiany stanowisk odbywają się według różnych kluczy – odpowiada Hanna Gronkiewicz-Waltz. – Uważam, że krążenie samorządowców po różnych dzielnicach daje więcej doświadczeń. Jeżeli ktoś pracował wcześniej jako wiceburmistrz w innej dzielnicy to ma już doświadczenie w samorządzie i może zająć wyższe stanowisko w innym zarządzie- wyjaśniałam prezydent.

Według niej, w dzielnicach dobre są tak samo zmiany jak i zachowanie ciągłości władzy.

– Musieliśmy ustosunkować się do oczekiwań radnych i samych kandydatów. Wszystkie te wprowadzone zmiany były bardzo indywidualne – tłumaczy.

Trudny rok, ale…

Prezydent, zapytana o to jak wspomina mijający rok 2010 odpowiada: - To był trudny okres. Przede wszystkim skutki katastrofy smoleńskiej skupiły się na Warszawie. To co działo się na Krakowskim

Przedmieściu też było trudne do opanowania. Zwłaszcza wtedy, kiedy postawiony tam krzyż stał się przedmiotem nie kultu a emocji i zbiorowej histerii- wspomina prezydent.

Gronkiewicz-Waltz jako jedno z najważniejszych wydazren mijającego roku uważa powódź, która przeszła przez Warszawę. – W tym były dwie wielkie fale. Zamknięte zostały szkoły i przedszkola- wylicza.

Jako kolejne trudne wyzwanie, wspomina wybory samorządowe. – Trzeba było normalnie pracować i jednocześnie prowadzić kampanię. To nie było łatwe – mówi.

… pełen inwestycji

Jak zaznacza w rozmowie z prowadzącym Miejskiego Reportera nie można skupiać się tylko na rzeczach złych.

– Rok 2010 to był przede wszystkim rok sukcesu inwestycyjnego. Zainwestowaliśmy niewyobrażalną sumę 3 mld złotych – zaznacza z dumą. Wśród sukcesów znalazł się nowy stadion Legii, Centrum Nauki Kopernik, most Północy, rozpoczęcie budowy II linii metra i węzła Łopuszańska.

– Bardzo ważne było też zakończenie budowy kluczowej części węzła Marsa. Poza tym trzeba pamiętać o wyfrezowaniu aż 90 km dróg, budowie nowych żłobków i przedszkoli – wymienia.

 Obcięty budżet na drogi

Prezydent nie ubolewa nad obcięciem funduszy na obwodnice Warszawy. – Udało się przywrócić do planu budowę obwodnicy w Jankach – mówi. Kiedy prowadzący program zauważył, że tylko fragment obwodnicy zostanie wybudowany, Gronkiewicz-Waltz szybko ucina: - Pierwszy projekt tych inwestycji był mało realny. Warszawa nie straciła nic oprócz Janek, ale przecież je odzyskaliśmy. Jestem realistką i staram się, ale pamiętam też, że trzeba zachować dyscyplinę finansową w całym państwie.

Bez żalu wypowiada się też na temat obwodnicy w Markach. – Mieszkańcy sami są sobie winni. Gdyby nie sprzeciwili się budowie kilka lat temu, to te drogi byłyby już budowanie. Popełnili błąd, który kosztuje – stwierdza prezydent stolicy.

Plany na 2011 rok

Prezydent w nowym roku w dalszym ciągu stawia na inwestycje. – Rozwój i ukończenie tych zaczętych i rozpoczęcie nowych, nawet tych małych jak budowanie miejsc kultury, żłobków i przedszkoli – to zadania na najbliższe 12 miesięcy

Wojewoda też podsumowuje

Gościem Miejskiego Reportera był też Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. Rok 2010 ocenił jako bardzo trudny. - Było ciężko. Wpłynęły na to zwłaszcza takie wydarzenia jak katastrofa smoleńska i powódź- mówił w TVN Warszawa.

Rok 2011 ma być według niego przede wszystkim bezpieczny. – Od lipca 2011 wejdzie nowy plan ratownictwa medycznego. Zwiększymy liczbę miejsc, gdzie karetki czekają na wezwanie. Będzie aż 20 nowych miejsc. To ma zapewnić warszawiakom szybsze dotarcie pomocy – zapowiada Kozłowski.

aq/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • układziki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2011 10:07 ~układziki

  a gdzie pracuje syn pana "polejwody" mazowieckiego?
  a w straży miejskiej dziecina pracuje!

 • m.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.01.2011 11:08 ~m.

  parodia samorządu...
  parodia demokracji....

 • Prażynka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.12.2010 23:13 ~Prażynka

  Pani Prezydent wypowiadała się bardzo merytorycznie, i jeśli przeciwnicy polityczni nie potrafia tego zauwazyc to wspolczuje. Można lubić HGW lub nie, ale nie należy jej odbierać merytoryki szczególnie w tym wywiadzie. Dziennikarz był napastliwy i ukierunkowany (TVN powinno się zastanowic nad dalsza wspolpraca z nim. Stacja rewelacyjna, ale on psuje jej wizerunek).

  Jesli chodzi o Prage to widze ze nikt juz nie pamieta jak w zeszlej kadencji 1,5 roku PWS i PiS rzadzili bez zadnych podstaw prawnych. Warto pamietac ze powolali sobie przewodniczacego i zarzad którzy działali niezgodnie z prawem. Po wyjaśnieniu się tej sytuacji Radni przez kilkanascie godzin na sesji musieli jeszcze raz glosowac nad ustawami zeby naprawic to co PWS i PiS popsuli.

  Szczesliwego Noewgo Roku dla Wszystkich :)

 • pryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.12.2010 18:07 ~pryk

  Ale i odrobina polotu nie zaszkodzi !
  Tylko, że o to bardzo trudno u pani prezydent

 • ala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.12.2010 17:30 ~ala

  Pani Prezydent, czy może pani odpowiedzic na pytanie dlaczego przewodnicząca Rady Pragi Północ z PO zrobiła tak długa przerwę w obradach? Co sie takiego stało???...czyżby nie chodziło tylko o odwołanie Sasina i możliwośc wprowadzenia komisarza... za taką demokrację w wykonaniu PO to ja dziękuję...nawet nie zachwowujecie pozorów...wstyd i hańba...za takie coś powinni panią od razu odwolac!! A nota bene kiedy zarząd Ursynowa dostanie wszystkie pełnomocnictwa?? A może nie dostanie, bo nie jest z PO?

 • Prażanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.12.2010 17:25 ~Prażanka

  PO nawet jak przegra w demokratycznych wyborach to "zgodnie z prawem" odwoła legalnie wybranego burmistrza... tylko dlatego, że jest z innej partii. Zgroza...

 • Paweł Lisiecki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.12.2010 16:15 ~Paweł Lisiecki

  Zapraszam na FB
  http://www.facebook.com/home.php#!/pages/Bronimy-demokracji-na-Pradze-Polnoc/182766295085226

 • KoJot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.12.2010 16:01 ~KoJot

  Jestem jednym z warszawiaków któremu Sasin zrobił niezłą kupę. Czepiacie się się HGW ale ja jej się nie dziwię. Jeśli chce się coś zrobić to nie poprze się człowieka, który działa wbrew władzom dzielnicy czy Warszawy. A tak niestety postępował Sasin. Jak deweloper nie mógł czegoś załatwić w dzielnicy to startował do Sasina. Wszystko dało się załatwić.

 • bacardi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.12.2010 14:43 bacardi

  Nie mogę patrzeć i słuchać tej kobiety, sciska mnie w gardle ze kolejne lata trzeba bedzie sie z nia meczyc.

 • prawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.12.2010 14:03 ~prawy

  Po co nam wybory ?
  Nie łatwiej od razu wyskoczyć z komisarzami w każdej dzielnicy ??


  Taniej, szybciej...


  Haniu droga...wstyd straszny...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »