Informacje

21.07.2016 13:25 to 30-letni Ukrainiec Artem Waulin

Najpotężniejszy dystrybutor nielegalnych plików zatrzymany na Okęciu

SERWISY:

 


Kierowany przez Prokuratur Generalną USA Lorettę Lynch departament sprawiedliwości poinformował w środę o zatrzymaniu w Polsce 30-letniego Ukraińca, Artema Waulina, właściciela strony internetowej Kickass Torrents (KAT). Zarzuca mu się łamanie praw autorskich.

Amerykańskie władze sądowe spodziewają się szybkiej ekstradycji Ukraińca do USA, aby tam mógł stanąć przed sądem.

Na prośbę amerykańskich organów ścigania

- Potwierdzam, że w środę wieczorem zatrzymaliśmy mężczyznę na prośbę amerykańskich organów ścigania. Wdrożona będzie procedura ekstradycyjna - powiedział PAP w czwartek rano rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Michał Dziekański.

Do zatrzymania doszło na Lotnisku Chopina w Warszawie, zatrzymania dokonała straż graniczna. Dziekański dodał, że strona amerykańska prosiła polskie władze o dochowanie w tej sprawie poufności, dlatego dalsze informacje na tym etapie nie będą udzielane.

Procedura ekstradycyjna polega na złożeniu przez polską prokuraturę wniosku do sądu o aresztowanie zatrzymanego, a następnie sformułowaniu wniosku o ekstradycję do USA. O prawnej dopuszczalności ekstradycji do USA zdecyduje sąd w dwóch instancjach (możliwe jest też zaskarżenie tej decyzji w nadzwyczajnym trybie do Sądu Najwyższego). Sąd oceni, czy przestępstwa, jakie strona amerykańska chce zarzucić zatrzymanemu, są też ścigane w Polsce. Po werdyktach sądu ostatecznie w sprawie ekstradycji decyduje polski minister sprawiedliwości.

Straty na 1 mld dolarów

- Uciekając przed sprawiedliwością, Waulin korzystał z serwerów w wielu różnych krajach na świecie i przenosił domeny, gdy tylko rozpoczynało się przeciw niemu postępowanie. Jego aresztowanie w Polsce dowodzi jednak, że cyberprzestępca może uciekać, ale nie może ukryć się przed wymiarem sprawiedliwości – powiedziała Leslie Caldwell, zastępca prokuratora generalnego.

Przeciwko Waulinowi toczy się kilka postępowań w Stanach Zjednoczonych. Zarzuty dotyczą kilku naruszeń praw autorskich oraz prania brudnych pieniędzy. Sąd stanowy w Chicago już wcześniej nakazał zajęcie jego konta bankowego oraz siedmiu adresów internetowych.

W ocenie amerykańskiej prokuratury generalnej Artem Waulin, który od 2008 r. udostępnił w systemie BitTorrent setki milionów plików filmowych i muzycznych, gier oraz programów telewizyjnych, umożliwiając ich załadowanie przez internautów, naraził właścicieli praw do poszczególnych utworów na straty w wysokości 1 mld dolarów.

Ocenia się, że stronę Kickass Torrents odwiedza miesięcznie do 50 mln użytkowników, co sprawia, że KAT kierowany przez Waulina zajmuje 69. miejsce w rankingu najbardziej popularnych adresów internetowych na świecie.

Zastosowany w BitTorrent protokół wymiany i dystrybucji plików przez Internet, którego celem jest odciążenie łączy serwera udostępniającego pliki, umożliwia podział pasma pomiędzy osoby, które w tym samym czasie pobierają dany plik. Oznacza to, że użytkownik w czasie pobierania wysyła fragmenty pliku innym użytkownikom.

Zobacz również spektakularne zatrzymanie CBŚP.  Aresztowano dilera celebrytów:

PAP/kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kololopot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2016 19:51 ~kololopot

  Bardzo ładny zwrot "naraził właścicieli praw do poszczególnych utworów na straty w wysokości 1 mld dolarów".

  Bardzo korzystne dla tych właścicieli założenie że użytkownicy ściągający utwory muzyczne, filmy lub gry, kupiliby je. A prawa do programu telewizyjnego? Jakie prawa do czegoś co się publicznie emituje i każdy - potencjalnie, bo niektórzy traktują to jako zabijanie czasu - może to nagrać do późniejszego obejrzenia samemu lub pokazania znajomym.

 • janosik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2016 18:23 ~janosik

  1 mld strat obrzydliwie bogatych "tfurcuf" to jednocześnie 1 mld zysku biednych... Czyli jakaś sprawiedliwość w tym jednak jest...

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2016 18:13 ~nick

  Alex~Alex

  Zatrzymują go jak jakiegoś kryminalistę, który jest gotowy wybić połowę miasta... Przerost formy nad treścią?


  Przecież to nie jest nagranie z zatrzymania. Masz reklamy oglądać.

 • SSS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2016 17:13 ~SSS

  widz~widz

  Co drugi z nas powinien iść do pierdla razem z nim.

  Nikt nie powiedział, że tak nam nie zrobią ;-)

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2016 15:38 ~qwerty

  "Straty na 1 mld dolarów"
  Doprawdy? Jak ktoś ściąga z torrentów to nie płaci, co wcale nie oznacza, że kupiłby oryginalny plik w sklepie. Choćby z powodu braku pieniędzy.

  A naród wybrany niech się lepiej do roboty weźmie, a nie tylko żyje z tantiem i praw autorskich.

 • blup

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2016 15:22 ~blup

  Azerate~Azerate

  Dystrybutor nielegalnych plików? Sam plik *.torrent nie jest nielegalny, jaki znajduje się na serwerze nie jest nielegalny. Chyba, że gość sam seedował, wtedy być może jest to niezgodne z prawem, ale bardzo altruistyczne.


  No to właśnie będzie ciekawe, bo wg polskiego prawa tylko udostępnianie jest karane. Sama wymiana torrentami (nie udostępnianymi za ich pomocą plikami) czy samo pobieranie nie są karane, bo i nie ma tu przestępstwa. Jeśli nie będzie dowodu, że Ukrainiec seedował to nie powinni go wydać.
  Ciekawe czy amerykanie tak samo ładnie jak w tym przypadku wywiążą się z ekstradycji imama terrorysty do Turcji.... pewnie nie.
  Jak wydadzą Ukraińca bez udowodnienia seedowania to można powiedzieć, że jesteśmy już całkowicie pod jankeską okupacją.

 • Alex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2016 14:33 ~Alex

  Zatrzymują go jak jakiegoś kryminalistę, który jest gotowy wybić połowę miasta... Przerost formy nad treścią?

 • widz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2016 14:24 ~widz

  Co drugi z nas powinien iść do pierdla razem z nim.

 • Azerate

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2016 14:21 ~Azerate

  Dystrybutor nielegalnych plików? Sam plik *.torrent nie jest nielegalny, jaki znajduje się na serwerze nie jest nielegalny. Chyba, że gość sam seedował, wtedy być może jest to niezgodne z prawem, ale bardzo altruistyczne.

 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2016 13:58 ~Jan

  Jak Ziobro podważył wyrok polskiego sądu w sprawie Polańskiego i nakazał wbrew wyrokowi wydać go amerykanom, to w tym przypadku pewnie nie będzie żadnej rozprawy tylko najpóźniej w poniedziałek polski szeryf zarządzi natychmiastową ekstradycję.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »