Informacje

20.08.2012 07:26 dane warszawskiej informacji turystycznej

Najpopularniejsze stołeczne zabytki: Łazienki i Pałac Kultury

SERWISY:


Z danych Warszawskiej Informacji Turystycznej wynika, że Łazienki oraz Pałac Kultury i Nauki to najczęściej odwiedzane przez turystów miejsca w Warszawie. Przewodnicy dodają, że niesłabnącą popularnością cieszą się także stołeczne muzea - podaje PAP.

W zestawieniu najpopularniejszych - według WIT - warszawskich zabytków oprócz PKiN i Łazienek znalazł się także Pałac w Wilanowie, Trakt Królewski oraz Stare Miasto.

"My ich nie doceniamy"

Jak podkreśla kustosz stołecznego muzeum, Warszawa to miasto fenomen. - Po zniszczeniach, jakie wyrządziły działania militarne II wojny światowej, w znacznej części została odtworzona. Jeśliby patrzeć na Warszawę jako na zespół architektoniczny, to mamy tutaj bardzo atrakcyjne Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście z Nowym Światem oraz zespół pałacowy w Wilanowie. Łazienki to cacko, perełka, którą każdy przyjeżdżający do Warszawy powinien zobaczyć. My ich nie doceniamy, ponieważ nam się opatrzyły, ale należy zauważyć, że jest to bardzo rozległy park w centrum wielkiego miasta - powiedział PAP starszy kustosz Muzeum Historycznego m. st. Warszawy Romuald Morawski.

Atrakcyjność Łazienek Królewskich nie dziwi też ich dyrektora Tadeusza Zielniewicza. - Łazienki to miejsce magiczne, najszczęśliwsze w całej Warszawie. Mają one w sobie silny wątek emocjonalny, pewien walor osobisty. Tu każdy znajdzie coś dla siebie - podkreśla.

Oblegany przez turystów

Turyści równie chętnie wjeżdżają na 30. piętro Pałacu Kultury i Nauki. Wjazd windą na taras widokowy jest ekscytujący, a panorama Warszawy widziana z 30. piętra tego monumentalnego budynku po prostu zapiera dech w piersiach. To coś niesamowitego - powiedziała PAP jedna z turystek.

Biorąc pod uwagę popularność PKiN wśród odwiedzających Warszawę i strategiczną lokalizację - niedaleko Dworca Centralnego - nie dziwi, że znalazł się tam też punkt Warszawskiej Informacji Turystycznej. I jak powiedział PAP kierownik Działu Informacji Turystycznej Bolesław Nieduszyński, to właśnie ten punkt jest najchętniej odwiedzany przez turystów.

W 2011 roku obsłużył ponad 27 tysięcy turystów krajowych i blisko 30 tysięcy zagranicznych. To odpowiednio 48 proc. i 52 proc. łącznej liczby odwiedzających Warszawę w zeszłym roku - poinformował Nieduszyński.

Z kolei przewodnicy turystyczni, z którymi rozmawiała PAP, zauważają, że niesłabnącym zainteresowaniem turystów cieszą się warszawskie muzea, a te najczęściej odwiedzane to: Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historyczne m.st. Warszawy oraz Muzeum Narodowe. Na szczególny walor kulturalny tego ostatniego uwagę zwraca kustosz Muzeum Historycznego m. st. Warszawy.

PAP/ran//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Stysz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2012 09:41 ~Stysz

  Szkoda tylko, że m. st. Warszawa ani jednym groszem nie finansuje prac rewitalizacyjnych oraz konserwatorskich w Łazienkach Królewskich. Łazienki to nie tylko Pałac na Wyspie i Stara Pomarańczarni. To też Wodozbiór, Biały Domek, Stara i Nowa Kordegarda,Wozownia, Stajnie Kubickiego, Dom Ogrodnika, Podchorążówka, Nowa Pomarańczarnia, Pomnik Chopina, bardzo duża liczba rzeźby ogrodowej i małej architektury, ławki, alejki.... Mimo składanych wniosków Łazienki od miasta nic nie otrzymują (...bowiem są Muzeum podlegającym bezpośrednio MKiDN).

  Wydając decyzje o Warunkach zabudowy zezwalających na apartamentową zabudowę bezpośredniej nieruchomosci przylegającej do parku (29 Listopada 5 - po nielegalnie wyburzonych zabytkowych Koszarach) Urzędnicy miasta napisali, że przy analizie obszaru Łazienki Królewskie nie zostały uwzględnione, albowiem stanowią wyodrębniony obszar nie stanowiący tkanki miejskiej Warszawy !!! Wydali decyzję na zabudowę nieruchomości mimo, że w studium zapisali, że teren przeznaczają na zieleń urządzoną.

  Dla warszawskich urzędników Łazienki to nie jest istotny element krajobrazu kulturowego Warszawy - skoro nie oni finansują ich utrzymania to dla nich nie istnieją... nie czują wobec tego zespołu pałacowo-ogrodowego żadnych zobowiązań ani moralnych ani finansowych. Jednocześnie Łazienki kończą się dla nich na ich ogrodzeniu. Enklawa nie stanowiąca tkanki miejskiej i niepodlegająca urbanizacji apartamentowej.

 • Marycha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2012 16:08 ~Marycha

  jakub jakubowicz jakubowski~jakub jakubowicz jakubowski

  cudze chwalicie, swego nie znacie. Muzeum w Wilanowie odwiedziłem po raz pierwszy kilka dni temu, zachwycające! Zadzwiające, że o godzinie 17:00 w sobotę byłem jedynym (!!!) zwiedzającym, mimo tego, iż w całym zespole parkowym ludzi było od groma. Całe muzeum świetnie pomyślane, widać fachową rękę zarządcy. Park zadbany, zupełnie nie czuć, że 10 km od centrum stolicy.

  Do ulubionych! ps. żarcie w przypałacowej "kuźni" okropne, radzę omijać z daleka!

  Mieszkam niedaleko Wilanowa, na Ursynowie w Warszawie i przyznam Ci się że byłam tam też tylko jeden raz, dawno temu. Ale widać źle wtedy trafiłam, bo większość ekspozycji była w konserwacji, a cały budynek pachniał wilgocią, więc trochę się zniechęciłam. Teraz, po Twoim wpisie, nabrałam ochoty i chyba raz jeszcze się wybiorę,.

 • Art Deco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2012 14:17 ~Art Deco

  Jeśli chodzi o zabytki, to dla wybrednych lubiących Art Deco polecam firmę Royal Arts z Warszawy http://royalarts.pl Projektowanie i aranżacje Art Deco

 • jakub jakubowicz jakubowski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2012 13:32 ~jakub…

  cudze chwalicie, swego nie znacie. Muzeum w Wilanowie odwiedziłem po raz pierwszy kilka dni temu, zachwycające! Zadzwiające, że o godzinie 17:00 w sobotę byłem jedynym (!!!) zwiedzającym, mimo tego, iż w całym zespole parkowym ludzi było od groma. Całe muzeum świetnie pomyślane, widać fachową rękę zarządcy. Park zadbany, zupełnie nie czuć, że 10 km od centrum stolicy.

  Do ulubionych! ps. żarcie w przypałacowej "kuźni" okropne, radzę omijać z daleka!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »