Informacje

12.08.2015 17:00 konepcja w przyszłym roku

Najpierw zbudują nowy dworzec, później wytyczą wygodne dojścia

SERWISY:

Kolejarze szukają firmy, która przygotuje nową koncepcję peronów, układu torów czy przejść podziemnych na stacji Warszawa Zachodnia. Pierwsze prace budowlane przy tym remoncie zaczną się trzy lata po planowanym oddaniu budynku nowego dworca.

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiła przetarg na "koncepcję architektoniczno-funkcjonalną infrastruktury pasażerskiej na stacji Warszawa Zachodnia".

W skrócie chodzi o dostosowanie do przewidywanego ruchu pasażerskiego peronów, układu torów czy przejść podziemnych w rejonie pomiędzy Al. Prymasa Tysiąclecia, Al. Jerozolimskimi i ul. Tunelową.

- Mikrosymulacje i prognozy ruchu pasażerskiego, zostaną wykonane m.in. w oparciu o przygotowywane przez stolicę Warszawskie Badanie Ruchu. Dzięki badaniom liczby podróżnych i kierunków ich przemieszczania, łatwiej będzie zaprojektować np. szerokość tunelu pod dworcem Warszawa Zachodnia, czy dostęp i wykorzystanie lokali użytkowych – mówi Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK.

Wygodny węzeł

Koncepcja ma uwzględniać również potrzeby rowerzystów. Kolejarze chcą, by w rejonie Dworca Zachodniego powstał też parking czasowy dla odwożących podróżnych – podobny do tych działających przy lotniskach.

W koncepcji istotne będzie również powiązanie systemu komunikacyjnego stacji z nowym przystankiem tramwajowym na planowanej trasie do Wilanowa. W przyszłości w rejonie zaniedbanego Dworca Zachodniego ma powstać wygodny węzeł przesiadkowy między pociągami, autobusami a tramwajami.

Najpierw dworzec, potem dojścia

Kolejarze chcą jesienią podpisać umowę z wykonawcą koncepcji. W połowie przyszłego roku na bazie wypracowanych rozwiązań ma powstać projekt budowlany, a pierwsze prace, zintegrowane z modernizacją na linii średnicowej ruszą w 2018 roku, dopiero trzy lata po planowanym otwarciu nowego budynku Dworca Zachodniego.

– Nie możemy wszystkich remontów przeprowadzać w jednym czasie, stąd nasze prace dzielimy na etapy. Są one też uwzględniane w planach miasta. Nie uważamy, żeby było to zbyt późno – przekonuje Siemienic.

Warszawa Zachodnia do 2023 roku przejdzie kompleksową zmianę. Pasażerowie oprócz dotychczasowych możliwości skorzystania z połączeń dalekobieżnych i podmiejskich będą mogli szybko dojechać pociągami SKM do lotniska, z północy na południe Warszawy oraz z Piaseczna do Legionowa. Dostępna ma być komunikacja autobusowa i tramwaj.

 

jb/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2015 13:22 ~pas

  Pasażer to jest zło konieczne. Najlepiej jakby kupowali bilety, a jeździli rowerami. Wszędzie gdzie tylko mogą, likwidują poczekalnie dla pasażerów. Gdzie ludzie mają się schronić w czasie dużego mrozu, gdy pociąg opuźni się ok. godziny?

 • Wqrwiony pasażer PKP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2015 10:35 ~Wqrwiony…

  Na atrakcyjnym terenie powstanie biurowiec (bo to nie jest żaden dworzec) a obok perony i przejście podziemne będą dalej się sypać. Jeżeli coś ma się zacząć 3 lata po budowie biurowca, to mając na uwadze jak funkcjonuje PKP pewnie nie zacznie się wcale. W tej firmie nie liczą się pasażerowie a ilość wysokich stołków i kasy do przewalenia.

 • pistolet_prezesa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2015 21:57 ~pistolet_prezesa

  Przede wszystkim przydałaby się hala peronowa. Wtedy można mówić o prawdziwym dworcu.

 • zniesmaczony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2015 19:47 ~zniesmaczony

  Rozumiem przebudowę dworca kolejowego lecz nie rozumiem dalej w tym miejscu dworca autobusów dalekobieżnych. Powinien on być przeniesiony w okolice pętli metra lub innej komunikacji miejskiej. Po co systematycznie w i tak zanieczyszczone miasto spalinami wpychać jeszcze autobusy dalekobieżne i podmiejskie? Taki sam marny pomysł to parkingi PR w środku miasta zamiast przy pętlach krańcowych komunikacji miejskiej. Mądrzy ludzie tak nie projektują!

 • kasia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2015 17:51 ~kasia

  Po tych remontach wjadę z wózkiem na peron windą lub podjazdem? Czy też wózek w garść i radź sobie, matko polko?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »