Informacje

28.02.2017 06:25 Na Woli

Najpierw zagrodził działkę. Teraz wyciął drzewa. "Teren prywatny"

SERWISY:


Kilkadziesiąt drzew i krzewów poszło pod topór na Ulrychowie. Działka należy do prywatnego właściciela, który przeprowadził wycinkę na mocy nowej ustawy. Kilka miesięcy wcześniej zagrodził teren prowizorycznym płotem z tabliczką "Teren prywatny".

Chodzi o działkę u zbiegu ulic Człuchowskiej i Szulborskiej, nieopodal parku Powstańców Warszawy. Dźwięk piły mieszkańcy okolicznych osiedli usłyszeli w sobotę rano. Kilka godzin później zadrzewiony teren był już pusty.

Wśród wyciętych drzew były głównie klony, topole i brzozy. Większość o niezbyt dużym obwodzie pnia.

"Lex Szyszko"

Działka należy do prywatnego właściciela. Ten - jak informuje rzecznik dzielnicy Wola – wyciął zieleń na mocy nowej ustawy firmowanej przez ministra środowiska Jana Szyszkę, a więc zgodnie z prawem.

- Wniosek o wycinkę został złożony w urzędzie dzielnicy w ubiegłym roku, przed wprowadzeniem nowych regulacji. Nie został przez nas rozstrzygnięty, poprosiliśmy o uzupełnienie dokumentacji – wspomina rzecznik Mariusz Gruza. Jak dodaje, ostatecznie postępowanie zostało umorzone, bo w życie weszły nowe przepisy.

Wycinka nie spotkała się ze sprzeciwem ze strony mieszkańców, z jakim mieliśmy do czynienia chociażby przy ul. Stalowej. "Nie łamie prawa, jego drzewa to może wycinać" – napisała na wolskim forum w mediach społecznościowych pani Agnieszka. "Krzaki nigdy nie powinny były rozrosnąć się do poziomu drzew. 10 lat temu były to krzaki" – dodał Marceli.

Teren prywatny

O działce u zbiegu Szulborskiej i Człuchowskiej informowaliśmy na tvnwarszawa.pl w listopadzie. Wówczas właściciel zagrodził to miejsce. Postawił prowizoryczny płot wykonany z gałęzi opatrzony tabliczką z napisem "Teren prywatny".

Mieszkańcy nie kryli zdziwienia. Działka, choć niewielka, stanowiła bardzo popularne przejście między dwiema ulicami. – Kto zastawił teren? Po co? Miał do tego prawo? – pytali zdezorientowani.

Odpowiedź przyszła ze strony właściciela, który do mieszkańców z Człuchowskiej napisał list. Wytłumaczył, że ogrodzenie terenu jest formą protestu wobec działań władz dzielnicy, które od lat uniemożliwiają mu zarządzanie własnym terenem.

"Działka od wielu pokoleń jest w naszej rodzinie, pragniemy od jakiegoś czasu cokolwiek zagospodarować na tym terenie. Plan był na parking tani i strzeżony z dodatkowymi miejscami garażowymi i boksami magazynowymi, by trzymać np. rowery czy motocykle. Miasto odmówiło..." – wyjaśniał.

Skarżył się też, że za grunt "płaci słony podatek", a w zamian otrzymuje jedynie mandaty i upomnienia za nieporządek i śmieci.

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • trol lezbus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2017 21:04 trol lezbus

  tadek~tadek

  Chciałem tylko uzupełnić informację do wniosku o wycinkę drzew złożoną w zeszłym roku.Dostaliśmy odpowiedź że oględzin drzew nie będzie bo jest za zimno i urzędnik mógłby zmarznąć na tym terenie-pozdrawiam!

 • trol lezbus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2017 21:01 trol lezbus

  Na miejscach gdzie wycieto drzewa, nalezy postawic wiezienia. Dla kogo? Dla tych szyszek.

 • kolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2017 13:18 ~kolo

  nie rozumiem tej wrzawy , skoro teren prywatny jest zadrzewiony i właściciel nic nie ma z tej działki tylko płaci podatki to dlaczego urząd Miejski czy gmina nie wykupią tej działki . każdy chce podziwiać drzewa w cudzym ogrodzie jak nie ogrodzony to każdy może tam chodzić i podziwiać drzewa, a osiedle ma za darmo park, a co z tego ma właściciel

 • bndfgjety

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2017 14:17 ~bndfgjety

  jak ktoś chce mieć koniecznie drzewa na swojej działce, niech ją sobie kupi w centrum i posadzi...;)

 • Zelus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2017 12:15 ~Zelus

  jan~jan

  A ja jutro jadę na swoją liczącą 6000 m 2 działkę rekreacyjną wyciąć kilkadziesiąt drzew - w ramach przebudowy drzewostanu. Bez strachu, że zostanę ukarany astronomicznymi karami i bez pytania o zgodę jakiegoś urzędasa. Na swojej działce, która była pierwotnie polem z żytem, posadziłem własnoręcznie setki drzew i krzewów. Teraz jest piękna, ale cały czas wymaga zabiegów pielęgnacyjnych - jedne drzewa wycinam, na przykład te, które rosną za gęsto, inne sadzę. Młode podlewam, nawożę , chronię przed chorobami i szkodnikami. Mnóstwo pracy ale i mnóstwo radości. I nikt nie będzie mnie pouczał co mam robić na swojej prywatnej działce i na czym polega ochrona przyrody. Obecnie najgłośniej krzyczą ci, którzy w swoim życiu nie posadzili nawet jednego drzewka - jacyś nawiedzeni ekoterroryści i równie nawiedzone paniusie z blokowisk. Nie jestem zwolennikiem PiS-u ale ta ustawa zasługuje na szóstkę z plusem. Możliwe, że wymaga pewnych korekt, ale zasada - moja działka, moje drzewa powinna pozostać.


  Wymaga takiej korekty, żeby właściciel mógł decydować o wycince bez względu na okoliczności.

 • este

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2017 11:21 ~este

  Ludzie są gorsi niż dziki.Dziki ryją bo tak ich natura stworzyła.Pan Bóg dał rozum ludziom ale chyba niektórym odkleiła się jakaś antenka?

 • KarolJuve

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2017 10:35 ~KarolJuve

  bo2plus2eq4~bo2plus2eq4

  Zastanawiam się nad słusznością teorii o potrzebie drzew w mieście do oddychania.
  Są na świecie spore obszary bez drzew i swobodnie daje się tam oddychać.
  Problemem jest raczej nadmiar wydalanych zanieczyszczeń i brak swobodnego przepływu powietrza spowodowany nierozsądna zabudową (może ślepym dążeniem do zysku)
  Chcemy mieszkać w mieście to mamy warunki miejskie. To z czym natura daje sobie radę bez problemu spotęgowane dwa miliony razy staje się dla natury groźne.
  Ludzie dla urody i ładnego zapachu używają masowo znacznie groźniejszych substancji niż węgiel czy benzyna.
  pozdrawiam wszystkich rozsądnych

  O tak! To cała prawda.
  Zakazałbym także biegania w letnie dni - zbyt duża ilość wydalanego dwutlenku węgla może spowodować katastrofę. Na przykład na pustyni nie ma drzew a jest tlen. Albo na oceanach. :D :D :D

 • BBb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2017 09:25 ~BBb


  zeus~zeus

  Dla tych co próbują decydować o tym, co ktoś robi na własnej działce, proponuję wprowadzić pozwolenia na przesunięcie mebli w ich domu, oczywiście muszą się zgodzić wszyscy mieszkańcy, bo przecież sąsiadowi może się nie spodobać, że ktoś we własnym mieszkaniu przeniósł telewizor z szafki na regał.
  Kama~Kama


  A od kiedy regał, szafka czy telewizor dają tlen?


  Chcesz tlenu? To kup sobie działkę i posadź tam sobie drzewa. Od cudzego się odczep.

 • tadek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2017 08:29 ~tadek

  Chciałem tylko uzupełnić informację do wniosku o wycinkę drzew złożoną w zeszłym roku.Dostaliśmy odpowiedź że oględzin drzew nie będzie bo jest za zimno i urzędnik mógłby zmarznąć na tym terenie-pozdrawiam!

 • Kama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2017 22:42 ~Kama

  zeus~zeus

  Dla tych co próbują decydować o tym, co ktoś robi na własnej działce, proponuję wprowadzić pozwolenia na przesunięcie mebli w ich domu, oczywiście muszą się zgodzić wszyscy mieszkańcy, bo przecież sąsiadowi może się nie spodobać, że ktoś we własnym mieszkaniu przeniósł telewizor z szafki na regał.


  A od kiedy regał, szafka czy telewizor dają tlen?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »