Informacje

08.07.2017 16:50 na Krakowskim Przedmieściu

Najpierw Protest Kobiet,
potem pikieta przeciw ONR

SERWISY:

Na Krakowskim Przedmieściu Stowarzyszenie Demokratyczna RP zbierało podpisy pod wnioskiem o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego. Wcześniej działaczki Protestu Kobiet pytały premier Beatę Szydło o bezpieczeństwo publiczne obywateli i ocenę działań MSWiA.

Pod koniec czerwca rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek poinformował, że tamtejsza policja pod nadzorem prokuratury bada, czy ONR nawołuje w swojej deklaracji ideowej do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Dodał, że zawiadomienie w tej sprawie wpłynęło do prokuratury od pełnomocnika prezydenta Częstochowy do spraw równych szans.

Ewa Błaszczyk ze stowarzyszenia Demokratyczna RP przyznała w rozmowie z PAP, że stowarzyszenie w całym kraju zbiera podpisy pod wnioskiem o delegalizację ONR. W sobotę akcję prowadzona była na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Presja piórem i długopisem

- Podpisów jest ogrom, trzeba je liczyć w tysiącach i ciągle zbieramy kolejne. One mają wyłącznie moc presji społecznej na prokuraturę - zaznaczyła Błaszczyk.

Wcześniej przed Pałacem Prezydenckim przedstawicielki innej inicjatywy - Protest Kobiet - ogłosiły kolejny już list, w którym zwracają się do premier Beaty Szydło z pytaniem: "Jaki cel ma osiągnąć polityka strachu oraz obniżania zaufania społecznego do policji prowadzona przez pani rząd, a zwłaszcza ministra odpowiedzialnego za MSWiA, w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa publicznego wszystkich obywateli i jak długo zamierzacie państwo ją prowadzić?".

- Nasze pytanie dotyczy ministra Mariusza Błaszczaka i pracy policji, pewnych naszych spostrzeżeń na temat systemowych działań państwa, które wykorzystują policję do swoich działań - powiedziała PAP Ewa Borguńska z inicjatywy Protest Kobiet dodając, że to już 19. pytanie, jakie kierują do szefowej rządu działaczki tej inicjatywy.

- Pierwszy list z 15 pytaniami wysłałyśmy do premier Szydło 8 marca. Otrzymałyśmy odpowiedź, która jest obecnie konsultowana m.in. z ekspertami - mówiła Borguńska.

Przemoc wszechobecna

W liście do szefowej rządu, który działaczki zaprezentowały w sobotę stwierdzono, że "eskalacja przemocy w Polsce jest faktem". "Dotyka ona nas, kobiety, naszych rodziców, naszych mężów, rodzeństwo, dzieci, przyjaciół, znajomych, sąsiadów. Przemoc jest obecna w przestrzeni publicznej – na ulicach, w środkach transportu publicznego, w kawiarniach i klubach, na stadionach, na billboardach, w prasie, radio i telewizji – po prostu wszędzie" - czytamy w piśmie.

Autorki listu napisały również: "podgrzewanie atmosfery konfrontacji różnych grup społecznych przez najwyższe władze państwowe, pracowników mediów państwowych oraz przez parlamentarzystów (wszystkich opcji politycznych zresztą) uważamy za skrajną nieodpowiedzialność i działanie na szkodę państwa”.

"Niestety zauważamy, że mimo napiętej sytuacji służby mające za zadanie pilnowanie przestrzegania prawa wywiązują się z tego zadania wybiórczo, a nierzadko same tego prawa nie wykonują w sposób należyty. Nie możemy się przy tym oprzeć wrażeniu, że nie jest to zwykła nieudolność tych służb, a działanie celowe, będące wykonywaniem rozkazów odgórnych, określających politykę państwa wobec wybranych grup obywateli” - napisano w liście, który ma być oficjalnie wysłany do premier Szydło w poniedziałek.

PAP/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • hipokryci

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2017 11:00 ~hipokryci

  Dziwne, że przez tyle lat bycia u władzy, PO ich nie zdelegalizowała. Nagle się obudzili gdy są w opozycji :)

 • real

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2017 10:58 ~real

  Symbol~Symbol

  W Hamburgu impreza trwa.

  ...pokojowych i hołubionych, lewackich wolontariuszy :)))

 • ToIgnoranci

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2017 11:27 ~ToIgnoranci

  nie moge spac~nie moge spac

  jak zwykle manipulowanie ludźmi, rozbijanie jedności. Co ma ONR wspólnego z faszyzmem? Przecież wy nawet nie wiecie co to jest faszyzm. zobaczyliscie ze ktos hajlował i myslicie ze to juz jest faszyzm? sprawdzcie jakie są założenia ideowe ONRu, jeśli się z nimi nie zgadzacie to znaczy, że chcecie źle sami dla siebie. pisze do zwyklych ludzi a nie tych co maja w tym wszystkim interes, bo tych rozumiem.

  Oczywiście, że to manipulacja. Większość przeciwników ONR w ogóle nie wie o co chodzi tej organizacji. I nie wie czym jest faszyzm.

 • Tommyy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2017 09:15 ~Tommyy

  Biedroń fajnie przedstawił obraz Polaków: plaża , leży sobie Polak z psem ogrodzony parawanem w kształcie Polski i komentarz : bóg , honor i ojczyzna. To jest postawa większości Polaków : zamknąć sie na świat , ogrodzić we własnym "piekle", dziwne pojęcie patriotyzmu!

 • nie moge spac

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2017 03:34 ~nie moge spac

  jak zwykle manipulowanie ludźmi, rozbijanie jedności. Co ma ONR wspólnego z faszyzmem? Przecież wy nawet nie wiecie co to jest faszyzm. zobaczyliscie ze ktos hajlował i myslicie ze to juz jest faszyzm? sprawdzcie jakie są założenia ideowe ONRu, jeśli się z nimi nie zgadzacie to znaczy, że chcecie źle sami dla siebie. pisze do zwyklych ludzi a nie tych co maja w tym wszystkim interes, bo tych rozumiem.

 • Symbol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2017 01:02 ~Symbol

  W Hamburgu impreza trwa.

 • Tomko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.07.2017 22:55 ~Tomko

  Marzy im się zapewne taka demokracja, jaka widac na zdjęciach i filmach ze szczytu G20...

 • media

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.07.2017 22:47 ~media

  W Hamburgu wstyd na cały świat.

 • POtoZŁO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.07.2017 21:29 ~POtoZŁO

  Psy szczekają, a karawana jedzie dalej.

 • Życie miasta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.07.2017 20:57 ~Życie miasta

  aurel~aurel

  ale jaja ..SBki chcą delegalizacji ONR ... KOD sobie zdelegalizujcie

  Oberwałeś kiedyś " Przypadkiem " w łeb od ONR=owca ? Nie ? To życia nie znasz.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »