Informacje

31.07.2015 20:15 uroczystości na placu krasińskich

"Najpiękniejszym pomnikiem
jest współczesna Polska"

SERWISY:


- Dziękujemy powstańcom za to, że heroicznie walczyli o wolność, tę samą, której 71 lat temu nie udało się uzyskać, ale dziś jest ona naszym udziałem - powiedział w piątek prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego.

- Dzisiaj, 71 lat po tej dramatycznej próbie uratowania polskiej szansy i polskich marzeń o wolnym państwie, kraju i narodzie, tym bardziej musimy myśleć z szacunkiem i z wdzięcznością o polskiej wolności. Dlatego dziękujemy powstańcom za to, że heroicznie walczyli o wolność, tę samą, której wtedy nie udało się uzyskać, ale dziś jest ona naszym udziałem - powiedział Komorowski.

"Przeżywamy te pomniki"

Podkreślił, że w wielu miejscach Polski i Warszawy są pomniki i miejsca, które w sposób symboliczny upamiętniają heroiczną walkę, dramat Powstania i klęski. - Przeżywamy te pomniki, stajemy przed nimi, pokazujemy je naszym dzieciom i wnukom dla pamięci i wiedzy o naszym narodzie - powiedział prezydent.

- Najpiękniejszym pomnikiem, najbardziej przemawiającym do nas wszystkich, jest pomnik współczesnej Polski, bo przecież wolna Polska jest częścią tej samej walki o wolność, która była wtedy w 1944 roku bez szans, ale została zrealizowana wiele lat później. Najpiękniejszym pomnikiem zwycięstwa żołnierzy powstania warszawskiego jest wolna Polska, jest piękniejąca z roku na rok Warszawa - dodał.

"Byli świadkami wydarzeń tragicznych"

Podczas uroczystości głos zabrała też Hanna Gronkiewicz-Waltz. Prezydent stolicy mówiła, że dzisiaj zbieramy wspomnienia i świadectwo powstańców sprzed lat.

- Byli świadkami wydarzeń tragicznych, w których wypełnili swój obowiązek wynikający z serca i złożonej przysięgi. Na kolejnych pokoleniach spoczywa obowiązek pamięci, bo dzięki niej dowiadujemy się coraz więcej o tym dramacie Warszawy - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Podkreśliła, że pamięć, bez której nie ma wspólnoty, jest wielką siłą. - Pochylając głowy przed bohaterami walczącej stolicy dziękuję wam i waszym rodzinom za przekazywaną z pokolenia na pokolenie prawdę o powstaniu - powiedziała Gronkiewicz-Waltz, zwracając się do powstańców.

- Jeśli zapomnimy o tym, co spotkało Warszawę 71 lat temu, jeśli nie będziemy pamiętać o bohaterach, którzy w jej obronie walczyli i ginęli, jeśli będziemy milczeć o ofiarach cywilnych, jeśli nie będziemy przypominać, z jakim trudem i wyrzeczeniami miasto odbudowano - to nie będziemy doceniać tego, co już się udało nam osiągnąć - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

"Jeszcze Polska nie zginęła"

Wcześniej na placu Krasińskich odbyła się msza święta.

- Z perspektywy 71 lat, jakie mijają od wybuchu Powstania Warszawskiego, bardziej rozumiemy i doceniamy zbrojny czyn mieszkańców stolicy. Wszyscy oni: dorośli i młodzież, duchowni i świeccy, ludność cywilna, wojsko i harcerze zespolili się razem, aby oznajmić światu "Jeszcze Polska nie zginęła!". Swoją postawą i zaangażowaniem głosili, że wolność jest wartością tak cenną, że należy w jej obronie razem walczyć, razem przelewać krew, a nawet ofiarować życie" - powiedział w homilii biskup polowy WP Józef Guzdek.

Hierarcha podkreślił, że powstańcy, którzy przeszli przez "piekło wojny", również po jej zakończeniu ponownie byli wtrącani "w otchłań cierpienia, prześladowań i śmierci". - Próbowano nawet zabić pamięć o bohaterach narodowych, grzebiąc ich w bezimiennych dołach śmierci. Jednak ci, którzy ocaleli, dawali i nadal dają świadectwo prawdzie - zaznaczył bp Guzdek.

Zaapelował też o pokój na świecie. - W ten szczególny wieczór, w przeddzień 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w sercu niezłomnej stolicy, skierujemy apel do wszystkich ludzi dobrej woli o zaprzestanie walk i rozlewu krwi w tak wielu rejonach świata - mówił ordynariusz polowy.

 

"Dar pojednania i pokoju"

Na zakończenie homilii biskup polowy - wzorem papieża Franciszka - zwrócił się z apelem o "dar pojednania i pokoju", aby "nie powtórzyły się już błędy z przeszłości, lecz aby wyciągnięto lekcję z historii, sprawiając, że coraz bardziej będą przeważały racje pokoju za pośrednictwem cierpliwego i odważnego dialogu". Na koniec kazania rozległy się oklaski.

W nabożeństwie przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich uczestniczyli m.in.: prezydent Bronisław Komorowski, prezydent elekt Andrzej Duda, premier Ewa Kopacz, marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezes PiS Jarosław Kaczyński i kandydatka tej partii na premiera Beata Szydło.

W modlitwie wzięli udział także przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych stolicy, powstańcy, żołnierze AK, kombatanci, przedstawiciele wojska, harcerze oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy stolicy. Po mszy św. przed na pl. Krasińskich odbędzie się apel poległych.

Wysoka cena wolnościowego zrywu

Powstanie Warszawskie było największym niepodległościowym zrywem Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Rozpoczęte 1 sierpnia 1944 r., na rozkaz komendanta głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora", miało w założeniach trwać kilka dni. Zakończyło się kapitulacją po 63 dniach walk. Poległo w nim lub zostało zamordowanych przez Niemców 14-16 tys. powstańców i ok. 120-160 tys. cywilów.

PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Sebastian Pobóg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2015 13:27 ~Sebastian Pobóg


  Sebastian Pobóg~Sebastian Pobóg

  Byłem na dzisiejszych uroczystościach wypadły wspaniale, z ciekawą homilią i równie wspaniałymi wystąpieniami Prezydenta Komorowskiego i Gen. Ścibor - Rylskiego. Jedno mnie tylko zasmuca jakimi trzeba być kanaliami z ostatniego rynsztoka, aby na łamach niezalezna.pl opluwać Gen. Ścibora - Rylskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego.
  Dzisiaj parafrazując słowa podżegacza J. Kaczyńskiego: "My stoimy dzisiaj tam gdzie żołnierze Powstania w sierpniu 1944, a wy z PiS tam gdzie wtedy stało Waffen S.S. i S.S. Galizien.
  Życzę udanych rządów po wyborach, nie jest jeszcze za późno
  Toronto~Toronto

  S.S. Galizien nie brała udziała w dławieniu Powstania Warszawskiego.

  Brał udział batalion z tej dywizji,który stacjonował w Alei Szucha

 • emeryt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2015 13:07 ~emeryt

  "Najpiękniejszym pomnikiem
  jest współczesna Polska" - rozkradana przez kolesi rządowych, np. najdroższe autostrady w Europie.

 • anty_system

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2015 11:45 ~anty_system

  Tak, Polska to jeden wielki pomnik. A kiedy ktoś się weźmie za przyszłość tego państwa?

 • Kadencyjność

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2015 10:31 ~Kadencyjność


  Ewaz~Ewaz

  Brawo Panie Prezydencie jesteś Polakiem który kocha ojczyznę bo przez całą kabdencję próbowałeś Polaków łączyć.
  piotrus~piotrus

  tak się nałączył że skończył na jednej kadencji

  Tylko jeden prezydent miał w Polsce dwie kadencje - komunista :)

 • Darmowy syf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2015 10:29 ~Darmowy syf

  tomek ul Hoza 39~tomek ul Hoza 39

  polska = syf dno ściek Europy z ktorego kazdy ucieka , powstancy darmo gineli za taki syf zakichany kraj gdzie emeryci nie maja na jedzenie , z polski ludzie uciekaja najgorszy kraj w Europie

  To pewnie dlatego piszesz Polska z małej litery ?

 • Człowiek zagadka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2015 10:26 ~Człowiek zagadka

  Ewaz~Ewaz

  Brawo Panie Prezydencie jesteś Polakiem który kocha ojczyznę bo przez całą kabdencję próbowałeś Polaków łączyć.
  zdzichkom1zdzichkom1

  piszesz bzdury-cała kadencja to dzielenie
  jar~jar

  to ty chyba nie słuchasz jarka i radia maryśka?
  antek~antek

  połączył Polaków... w biedzie.
  aaaaaaa~aaaaaaa

  Na pewno nie moim. Mój obejmie urząd 6 sierpnia.

  aaaaaa - zobaczymy, czyim on będzie prezydentem. Na razie to wielka niewiadoma.

 • Zapytuję

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2015 10:23 ~Zapytuję

  zdzichkom1zdzichkom1

  powstanie było nieporozumieniem-to była walka nie o wolność lecz typowa o władzę. ci co zlecili powstanie siedzieli w londynie i pili herbatkę. a potem zwalali na ruskich, że im nie pomogli. chichot historii.

  Chichot historii w tym przypadku był szczególnie szyderczy. Z jakiej racji Ruscy mieli pomagać powstaniu, które w rzeczywistości było skierowane przeciwko nim ?

 • Asso

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2015 10:20 ~Asso


  dorota_mieczkowskidorota_mieczkowski

  Dzien zadumy,smutku i szacunku dla Tych co rozumieli slowo Ojczyzna ,a tu takie niskie spodlone wpisy nie na temat aby tylko kogos skrzywdzic biedne te tysiace cudownych mlodych dusz ktore zycie oddaly za wolnosc ,dobrze ze tego nie widza i nie slysza tych gwizdow pogardy na cmentarzach ,pomodle sie za nich dzisiaj i przeprosze za tych co tak naszej Ojczyzny nie szanuja
  histo~histo


  proszę uzasadnij swoją tezę że walczyli za wolność.
  Bo ja jakoś nie moge nigdzie w żadnych archiwach tego potwierdzić.
  Powstanie nic nie znaczyło w kwestii przegranej okupanta.
  Po za zrównaniem ogromnej części miasta z ziemią.

  A setki tysięcy cywilów, które zginęły nie wiadomo za co, prawdopodobnie dlatego, że byli warszawiakami ? Za nich się nie modlisz, nie są tego warci ?

 • Toronto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2015 10:19 ~Toronto

  Sebastian Pobóg~Sebastian Pobóg

  Byłem na dzisiejszych uroczystościach wypadły wspaniale, z ciekawą homilią i równie wspaniałymi wystąpieniami Prezydenta Komorowskiego i Gen. Ścibor - Rylskiego. Jedno mnie tylko zasmuca jakimi trzeba być kanaliami z ostatniego rynsztoka, aby na łamach niezalezna.pl opluwać Gen. Ścibora - Rylskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego.
  Dzisiaj parafrazując słowa podżegacza J. Kaczyńskiego: "My stoimy dzisiaj tam gdzie żołnierze Powstania w sierpniu 1944, a wy z PiS tam gdzie wtedy stało Waffen S.S. i S.S. Galizien.
  Życzę udanych rządów po wyborach, nie jest jeszcze za późno

  S.S. Galizien nie brała udziała w dławieniu Powstania Warszawskiego.

 • Grammatica

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2015 10:17 ~Grammatica

  ew61ew61

  Ręce opadają, co wami ludzie się stało? Nienawiść zalewa wam szare komórki i nie potraficie myśleć tylko oplówać jeden drugiego. Tak ktoś napisał, że w grobach się przewracają, masz racja ale za naszą głupotę.

  " Opluwać " pisze się przez U zwykłe.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »