Informacje

25.01.2011 17:08 8. Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy

Najlepsi młodzi wiolonczeliści pokażą się w Warszawie

SERWISY:

 

Ten konkurs do dla nich pierwszy krok do kariery. Już 2 lutego na Zamku Królewskim w Warszawie rozpocznie się 8. Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy. 10 lutego poznamy zwycięzcę. 

W konkursie wystartuje 64 młodych wiolonczelistów z 22 krajów.

- Jest to jedyny na świecie konkurs adresowany do młodych wiolonczelistów - podkreślił obecny na konferencji laureat 6. edycji konkursu Marcin Zdunik. - Dzięki ograniczeniu wieku uczestników do 24 lat konkurs pomaga stawiać pierwsze kroki przyszłym osobowościom gry na wiolonczeli. W konkursach, które nie mają limitów wiekowych, młodzi muzycy uważają, że nie mają czego szukać - dodał.

Możdżer zainauguruje konkurs

Koncert inauguracyjny odbędzie się 2 lutego na Zamku Królewskim. Wystąpi m.in. sopranistka Agata Zubel oraz pianista Leszek Możdżer. Towarzyszyć im będzie Warszawska Grupa Cellonet pod kierownictwem Andrzeja Bauera.  

3 lutego rozpoczną się przesłuchania konkursowe, w których weźmie udział 13 Polaków. Pozostali uczestnicy konkursu będą reprezentować m.in. Niemcy, Włochy, Austrię, Francję, Wielką Brytanię, Chiny, Japonię, Koreę Północną i Południową.

10 lutego w Filharmonii Narodowej wyłonieni w przesłuchaniach finaliści zagrają koncerty Josepha Haydna, Roberta Schumanna i Witolda Lutosławskiego. Wiolonczeliści zagrają z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod batutą Piotra Dąbrowskiego. Tego dnia nastąpi także ogłoszenie laureatów oraz rozdanie nagród.

Pula nagród to 15 tys. Euro

Obok nagród pieniężnych o łącznej wartości 15 tys. euro na zwycięzców czekają zaproszenia do występów m.in. w Belwederze, Filharmonii Narodowej, Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina i Filharmonii Śląskiej w Katowicach.

Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego jest, obok Konkursu Danczowskiego w Poznaniu, jednym z dwóch międzynarodowych konkursów gry na tym instrumencie w Polsce. Co dwa lata jest organizowany przez Fundację na Rzecz Promocji Młodych Wiolonczelistów.

Uczestników konkursu będzie oceniać dziewięcioosobowe jury pod przewodnictwem Mirosława Błaszczyka, który objął tę funkcję po Kazimierzu Kordzie.

myk/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • W

    zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2011 22:15 ~W

    Konkurs im. Danczowskiego jest ogólnopolski. A oprócz Konkursu im. Lutosławskiego w Polsce organizowane są jeszcze międzynarodowe: Konkurs na Wiolonczelę Solo im. Drohomireckiego w Katowicach, Konkurs Wiolonczelowy im. Pendereckiego w Krakowie (od 2008) i dla młodszych Konkurs im. Wiłkomirskiego w Poznaniu.

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »