Informacje

06.03.2016 13:34 11 koncertów w cztery dni

Najgłośniejszy saksofonista świata świętuje urodziny

SERWISY:


Peter Brötzmann bywa nazywany najgłośniejszym saksofonistą świata, dlatego nie ma się co dziwić, że urodziny będzie miał najdłuższe. Potrwają aż pięć dni, a złożą się na nie premiera filmu biograficznego i cztery koncertowe wieczory w klubie Pardon To Tu. Będzie głośno.

75-letni artysta to jeden z najbardziej bezkompromisowych saksofonistów jazzowych w historii tego instrumentu. Jego album "Machine Gun" z 1968 roku uchodzi za kamień milowy free jazzu, choć kanon tej najbardziej dzikiej odmiany jazzu wykuwał się po drugiej stronie Atlantyku.

Przełomowy koncert

Brötzmann odegrał także szczególną rolę w mniejszej historii – klubu przy placu Grzybowskim. – Gdy pięć lat temu zakładałem Pardon To Tu wydawał mi się kimś nieosiągalnym, ale w 2013 udało się go zaprosić. To był na pewno jeden z najważniejszych koncertów w historii klubu. Otworzył nam wiele furtek, ułatwił dostęp do wielu innych artystów - wspomina Daniel Radtke, właściciel Pardon To Tu.

Plakat z tamtego występu do dziś wisi w honorowym miejscu. - To jeden z niewielu prawdziwych artystów. Pokorę łączy z wielką bezkompromisowością i przekonaniem, że to co robi to cały jego świat – twierdzi nasz rozmówca. Potem muzyk zagrał tu jeszcze dwa razy, a przez otwarte już furtki weszło wielu kolejnych czyniąc z Pardon To Tu jednym z ciekawszych miejsc koncertowych w naszej części Europy.

Od malarstwa do muzyki

Peter Brötzmann zaczynał jako malarz, kształcił się w tym kierunku. Przez pewien czas był związany z awangardową grupą Fluxus. Potem pochłonęła go muzyka, a owocem tej pierwszej pasji są dziś tylko okładki płyt, które sam projektuje. Jak opowiadał w jednym z wywiadów, ostry styl, który wypracował był radykalnym zaprzeczeniem muzyki klasycznej, wśród której się wychował. Jak wielu Niemców z powojennego pokolenia odrzucał świat swoich rodziców na wielu poziomach.

Grał z wielkimi. Był częścią Globe Unity Orchestra, freejezowego big bandu założonego przez pianistę Alexandra von Schlippenbacha. Po kilku latach ich drogi się rozeszły, ale potem krzyżowały się wielokrotnie. W latach 80. niemiecki saksofonista trafił do zespołu Last Exit amerykańskiego basisty Bila Laswella. Przekraczali gatunkowe granice miedzy światami jazzu i heavy metalu.

Saksofonista grał także w European Orchestra Cecila Taylora, gdzie spotkał naszego Tomasza Stańkę. A w ostatnich latach koncertował i nagrywał głównie basistą Williamem Parkerem i perkusistą Hamidem Drakem (skądinąd muzykami dobrze znanymi bywalcom Pardonu).

Warszawskie urodziny

Lista gości na urodzinowych koncertach też jest imponująca. Poza wspomnianym von Schlippenbachem z mistrzem będą świętować muzycznie: trębacz Toshinori Kondo, perkusista Han Bennink, gitarzystka Heather Leigh, wibrafonista Jason Adasiewicz, perkusista Steve Noble i basista John Edwards. W poniedziałek, wtorek i środę odbędą się po trzy sety, w tym dwa spontaniczne. Do ostatniej chwili nie będzie wiadomo, którzy muzycy wyjdą na scenę. W czwartek, na finał, zagrają wszyscy zaproszeni artyści.

- Pomysł długo dojrzewał. Zrodził się dwa lata temu. Zapytaliśmy pana Brötzmann, co robi na 75. urodziny, powiedział, że jeszcze nie wie. Z jakichś względów postanowił nam zaufać. Chciał tu wrócić – opowiada Radtke.

Na muzyce atrakcje 5-dniówki się nie kończą. Już w niedzielę odbędzie się polska premiera filmu dokumentalnego "Rohschnitt Peter Brötzmann". Będzie można porozmawiać z reżyserem dokumentu Peterem Sempelem, a siwobrodemu mistrzowi złożyć osobiście życzenia urodzinowe.

5 Nights with Peter Brötzmann
Niedziela-czwartek, godz. 20.30
Pardon To Tu, pl. Grzybowski 12/16
Wstęp 15-80 zł

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »