Informacje

19.12.2013 17:42 raport na temat stanu zdrowia

Najdłużej żyją mieszkańcy Wilanowa i Wesołej

SERWISY:


Mieszkańcy warszawskich dzielnic znacznie różnią się stanem zdrowia; najkrócej żyją mieszkańcy Pragi Północ, najdłużej Wilanowa i Wesołej - wynika raportu nt. stanu zdrowia mieszkańców Warszawy przedstawionego w czwartek w stołecznym ratuszu.

Prof. Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego powiedział, że chociaż w ostatnich latach nieco zmniejszyły się różnice w stanie zdrowia mieszkańców poszczególnych dzielnic, to wciąż są ogromne.

Kobiety żyją dłużej

Z raportu wynika, że średnia długość życia mężczyzn w Warszawie to 75 lat, a kobiet 82 lata. Mężczyźni najdłużej żyją w Wilanowie (średnia długość życia 82 lata), a kobiety w Wesołej (85 lat). Najgorsze wyniki dotyczące długości życia odnotowano na Pradze Północ: mężczyźni żyją tam średnio 70 lat (wzrost o blisko cztery lata w stosunku do okresu 2004-2007), a kobiety 78 (w porównaniu do tego samego okresu wzrost o ponad dwa lata).

Także najwyższą umieralność odnotowano na Pradze Północ (po wyeliminowaniu różnic wynikających ze struktury wieku). W przypadku mężczyzn poziom umieralności jest o 50 proc. większy niż w pozostałych dzielnicach; w przypadku kobiet o jedną trzecią. Wysoką umieralność odnotowano także na Woli.

Śmiertelność niemowląt

Wojtyniak zaznaczył, że za stan zdrowia w największym stopniu odpowiada styl życia, w mniejszym system ochrony zdrowia. W tym kontekście przywołał dane dotyczące umieralności niemowląt.

Wynika z nich, że na Pradze Północ należy on do najniższych w Warszawie (3,7 na tysiąc urodzeń), co - jak mówił - świadczy o dobrym systemie zdrowotnej, opieki neonatalnej. Z kolei – jak zaznaczył - fatalna sytuacja dotyczące śmiertelności niemowląt jest na Żoliborzu (blisko 11 zgonów na tysiąc urodzeń). Wysokie wskaźniki są też w Śródmieściu (ponad osiem zgonów na tysiąc urodzeń) oraz w Rembertowie (osiem na tysiąc urodzeń).

Najczęstszymi przyczynami zgonów mieszkańców Warszawy, podobnie jak ogółu miast Polski są choroby układu krążenia i nowotwory złośliwe, które w 2011 r. były odpowiedzialne w sumie za 72 proc. ogółu zgonów mieszkańców miasta.

Problemy z oddychaniem

Wojtyniak zwrócił uwagę, że w Warszawie, znacznie częściej w porównaniu z resztą kraju, jako przyczynę zgonu wskazywano problemy układu oddechowego (8 proc.; wynik dla Polski to 5 proc.). Z kolei w stolicy wyraźnie mniejszy jest wskaźnik odsetka zgonów, których przyczyna jest niedokładnie określona lub nieznana (2 proc. w porównaniu do 6 proc. w Polsce).

Liczący ponad 340 stron raport "Stan zdrowia mieszkańców Warszawy w latach 2009 - 2011" opublikowano na stronie internetowej urzędu miasta. Jak podaje stołeczny ratusz, wiedza zgromadzona w raporcie służy planowaniu działań prozdrowotnych. Jest narzędziem pomocnym w wytyczaniu kierunków rozwoju ochrony zdrowia w stolicy.

W OSTATNICH DNIACH GŁOŚNO BYŁO TEŻ O SPRAWIE KLINIKI BUDZIK. NIEDAWNO WYBUDZIŁ SIĘ TAM KOLEJNY PACJENT:

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • janusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2015 12:07 ~janusz

  Mam pytanie czy jest statystyka obecnie najdłużej żyjących i mieszkających w wawie rdzennych warszawiaków?

 • Warszawiak z Górnego Mokotowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2014 16:03 ~Warszawiak…

  Zacznijmy od tego że Warszawiacy to Stary Mokotów, Ochota, Śródmieście, Wola, Żoliborz, Praga Północ i Południe, tam słoikom nie łatwo kupić mieszkanie, reszta dzielnic to od 1945 roku słoikarnia, tam gdzie Warszawiacy kiedyś palili ogniska co weekend, dzisiaj mieszkają słoiki, co do Wilanowa to jeszcze nie tak dawno tam gdzie obecnie stoi to luksusowe osiedle dla słoików, chodziło się na spacery z ukochaną, kto by wtedy pomyślał że w 2014 ktoś będzie prowadził tam statystyki dotyczące długości życia Warszawiaków, o Wesołej to nawet nie warto się wypowiadać bo to wieś za lasem

 • Wesoła

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2013 21:06 ~Wesoła

  wwx~wwx

  wiadomo luksusowe dzielnice na przedmieściach w otulinie lasów mazowieckiego parku krajobrazowego{Wesoła} spoko życie ,bez korków ,spalin i innego syfu blokowisk


  Chyba nigdy nie zawitałes w Wesołej skoro myślisz, że nie ma tu korków moge Cię zapewnić, że się grubo mylisz! W godzinach szczytu dzieje się masakra!

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2013 19:51 ~jar

  antyLemming~antyLemming

  Bo tam mieszkaja lemmingi, a wiadomo.. lemming nic nie wie, nic nie widzi, nie myśli, to i się nie przejmuje i dłużej żyje!

  leming to fajny gryzoń.

 • dete

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2013 19:13 ~dete


  purysta~purysta

  W Wilanowie...? Chyba na na Wilanowie...!
  Kasia~Kasia  Chyba purysto niedawno zjechałeś do Warszawy, więc niedziwne, że nie ogarniasz. Kiedyś wsiadało się w autobus linii B i jechało się do Wilanowa a nie na Wilanów. Bo ciotka Mela mieszkała w Wilanowie a nie na Wilanowie a do ciotki Basi jeździło się na Ochotę. I nie pouczaj Warszawiaków tylko spróbuj sam to pojąć.

  ...a brat Antek siedzi na Białołęce...:)))- idz Ty Warszawiaku od siedmiu boleści

 • KarolJuve

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2013 13:24 ~KarolJuve

  Coraz głupsze te sondaże.

 • wwx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2013 13:14 ~wwx

  wiadomo luksusowe dzielnice na przedmieściach w otulinie lasów mazowieckiego parku krajobrazowego{Wesoła} spoko życie ,bez korków ,spalin i innego syfu blokowisk

 • STM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2013 12:58 ~STM

  antyLemming~antyLemming

  Bo tam mieszkaja lemmingi, a wiadomo.. lemming nic nie wie, nic nie widzi, nie myśli, to i się nie przejmuje i dłużej żyje!


  widzę że wykształcony sąsiad z innej dzielnicy, tylko pozazdrościć

 • antyLemming

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2013 10:32 ~antyLemming

  Bo tam mieszkaja lemmingi, a wiadomo.. lemming nic nie wie, nic nie widzi, nie myśli, to i się nie przejmuje i dłużej żyje!

 • Piszcie na temat proszę

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2013 10:10 ~Piszcie na…

  Skoro mają dużo więcej pieniędzy i czasu na lekarzy to czemu się dziwić że dłużej żyją hm ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »