Informacje

10.09.2013 21:55 Pierwszy dzień manifestacji

Najazd związkowców na stolicę. Sparaliżują centrum?

SERWISY:

Aż sześć wielkich manifestacji ma przejść dziś przez centrum miasta. W sumie na ulicę może wyjść nawet 20 tysięcy związkowców. Mieszkańcy stolicy muszą się przygotować na ogromne utrudnienia.

Manifestacje wyruszą sprzed budynków ministerstw: skarbu państwa, pracy i polityki społecznej, transportu, gospodarki, zdrowia, spraw wewnętrznych i sprawiedliwości. Związkowcy przejdą przez centrum miasta i udadzą się przed Sejm.

Tam rozbiją miasteczko namiotowe. Zwołane przez Solidarność zgromadzenie, będzie trwać przez cztery dobry bez przerwy.

ZGROMADZENIA O 10.00

KK NSZZ "Solidarność" rozpocznie zgromadzenie o 10.00 obok Ministerstwa Pracy przy ul. Nowogrodzkiej  i przejdzie ul. Bracką, przez plac Trzech Krzyży na ul. Wiejską. Wymarsz z ul. Nowogrodzkiej od 14.00. Zgromadzenie ma zakończyć się o 17.00.

"Solidarność" manifestować będzie również przed ministerstwem skarbu przy ul. Kruczej. Zbiórka o 10.00. Związkowcy przejdą po godz. 14.00 ul. Żurawią na plac Trzech Krzyży i ul. Wiejską przed Sejm. Zgromadzenie ma zakończyć się o 19.00.

ZGROMADZENIA O 11.00

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zbierze się o 11.00 przed pałacem Kultury. O 11.30 przejdzie Emilii Plater, Al. Jerozolimskie, ul. Chałubińskiego przed ministerstwo transportu. Później przemarsz będzie kontynuowany ulicami: Chałubińskiego, Al. Jerozolimskimi, Nowym Światem na pl. Trzech Krzyży i dalej przed Sejm. Zgromadzenie zaplanowane jest na godz. 11 .00 – 19.00.

OPZZ zbierze się również przed Ministerstwem Gospodarki na placu Trzech Krzyży o 11.00. O 13.30 ma przejść przed Sejm ulicą Wiejską. Zgromadzenie ma zakończyć się o 19.00.

ZGROMADZENIA O 12.00

Forum Związków Zawodowych rozpocznie swoje zgromadzenie o 12.00 przed ministerstwem zdrowia przy ul. Miodowej 15. Następnie przejdzie Traktem Królewskiej i ul. Wiejską przed Sejm. Zgromadzenie ma zakończyć się o 16.00.

FZZ spotyka się również o 12.00 przy ul. Rakowieckiej 2a, skąd ruszy o 13.30 w stronę ul. Puławskiej na pl. Unii Lubelskiej, by al. Szucha dojść do Al. Ujazdowskich i ul. Piękną dojść na ul. Wiejską. Pikiety zaplanowane są przed ministerstwem spraw wewnętrznych, ministerstwem sprawiedliwości i przed Sejmem. Zgromadzenie zakończyć ma się o 16.00.

>>>ZOBACZ W PEŁNEJ ROZDZIELCZOŚCI<<<

Marsze mogą sparaliżować miasto, dlatego w poniedziałek Hanna Gronkiewicz-Waltz zaapelowała do związkowców o nietraktowanie warszawiaków jak zakładników.

Parkingi dla autokarów

Dla związkowców, którzy przyjadą do stolicy autokarami przygotowano parkingi: rejon ul. Bonifraterskiej, pomiędzy ul. Konwiktorską i ul. Długą, rejon ul. Batorego na wysokości MSW,rejon Al. Jerozolimskich na wysokości Muzeum Narodowego.

Później autokary będą czekać na demonstrantów w rejonie hali Torwar, ul. Gagarina, Chałubińskiego, Al. Solidarności i Sobieskiego.

Autobusy na objazdy

Jak podaje ZTM w przypadku braku przejezdności ulic, którymi będą przebiegać powyższe przemarsze, pojazdy komunikacji miejskiej kierowane będą najbliższymi, równoległymi, przejezdnymi ciągami ulicznymi.

ZTM ma na bieżąco informować mieszkańców o utrudnieniach na swojej stronie internetowej.

Policja w ubraniach cywilnych

W związku ze zgromadzeniami po raz pierwszy w zabezpieczeniu ich przebiegu będą brać udział policjanci wchodzący w skład Nieetatowego Zespołu Antykonfliktowego Komendy Stołecznej Policji.

- Policjanci będą w ubraniach cywilnych. Będzie ich można rozpoznać po kamizelkach odblaskowych koloru niebieskiego z napisem: „Policja – Zespół Antykonfliktowy” – informuje komenda stołeczna policji. W skład zespołu wchodzą policjanci pełniący służbę nieetatowo. Ich celem będzie dążenie do rozwiązania sytuacji kryzysowej bez użycia siły.

W czwartek i piątek spokojniej

Środa to dopiero początek maratonu manifestacji w Warszawie.

W czwartek, w godz. 11.30-14.00 przed ministerstwem edukacji zostanie zwołane zgromadzenie z udziałem około dwóch tysięcy osób, które przejdą al. Szucha i Al. Ujazdowskimi przed Sejm, gdzie dołączy do stacjonarnego zgromadzenia przeprowadzanego przez NSZZ Solidarność.

W piątek, 13 września, w godz. 17.00-20.00 jedno ze zgromadzeń zwołanych przez osobę prywatną przejdzie sprzed Sejmu RP przez pl. Trzech Krzyży pod Pałac Prezydencki.

W sobotę 100 tys. związkowców?

Z kolei na sobotę, 14 września, zaplanowane są cztery zgromadzenia, które przejdą trasami: od ronda Dmowskiego do ronda de Gaulle’a (Kluby Gazety Polskiej), od placu Defilad do ronda de Gaulle’a (OPZZ), od Stadionu Narodowego do ronda de Gaulle’a (Forum Związków Zawodowych), a także od Sejmu RP do ronda de Gaulle’a (KK NSZZ Solidarność). Po połączeniu przejdą one Traktem Królewskim do pl. Zamkowego. Organizatorzy przewidują, że w zwołanych przez nich w sobotę demonstracjach weźmie udział łącznie do 100 tysięcy osób.

O co walczą?

Związkowcy domagają się dialogu społecznego, wycofania zmian w Kodeksie pracy, wydłużających okres rozliczeniowy czasu pracy, przyjęcia ustawy wymuszającej szybszy wzrost płacy minimalnej. Chcą, aby odwołać ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza i pozbawić go funkcji przewodniczącego Komisji Trójstronnej.

Chcą też, by rząd wycofał się z obowiązującego już podwyższenia do 67 lat wieku emerytalnego, większych wydatków na pomoc bezrobotnym, ograniczenia stosowania śmieciowych umów o pracę i podniesienia niezmienianych od dawna progów dochodowych upoważniających najuboższych do świadczeń rodzinnych i socjalnych.

Związkowcy 26 czerwca zawiesili prace w Komisji Trójstronnej. W lipcu trzy centrale powołały Międzyzwiązkowy Krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy.


Sierpniowy protest służb mundurowych:


lata/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • an1010

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2013 17:21 an1010

  Czyżby Warszawiacy(albo "słoiki") zapomnieli kto płacił na odbudowe Warszawy!

 • saxana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2013 15:53 ~saxana

  Tylko pracownicy na etatach państwowych pracują, bo prywatne firmy nie mogą sobie pozwolić na takie wypady. Do roboty, a nie sparuje się po stolicy, utrudniając innym życie

 • Spóźniony wszędzie Handlowiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2013 13:49 ~Spóźnion…

  Myślę że są inne sposoby na dotarcie do rządu. Jeśli naprawdę chcecie zwrócić uwagę na problem jaki was dotyka to strajkujcie ale w miejscu w, którym nie utrudnicie życia zwykłym ludziom, którzy będą pisać petycje aby takie zgromadzenia nie miały miejsca. Przecież można strajkować przed sejmem, pałacem prezydenckim lub w innych miejscach gdzie nie będziecie paraliżować całego miasta. Czasy się zmieniły żyjemy w cywilizowanym Państwie więc zachowujmy się na miarę XXI wieku, minęły czasy gdy na rząd wpływały strajki z paleniem opon i wjazdem ciągnikami do miasta. Przykładem na dobre rozwiązywanie tej sprawy jest zebranie podpisów tak jak za referendum w sprawie Prezydent Warszawy.

  Pozdrawiam

 • a4b5

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2013 12:44 ~a4b5

  zwen~zwen

  niech Ci źle zarabiający oddadzą pracę bezrobotnym, co bezskutecznie szukają pracy po parę lat. Ci na pewno nie wyjdą na ulice krzyczeć, że im źle ;)

  To co powiesz na podniesienie wieku emerytalnego? Przecież to jest zabieranie pracy szczególnie młodym na 2 lata na jedną osobę, bo do 67 lat będzie staruszek siedział w pracy aż w niej umrze. Popierasz takie ustawy? Właśnie między innymi o to oni walczą. Ale ty tego nie zrozumiesz...

 • zwxn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2013 12:26 ~zwxn  Warszawa jest nasza~Warszawa jest nasza

  Jako warszawianka nie jestem zwolennikiem strajkujących, szczególnie kilka dni pod rząd. Ludzie dajcie żyć! To nasze miasto! Won ze stolicy! Jak chcecie robić sobie szopki i pikniki to jedźcie na Mrągowo... lub na jakieś odludne miejsce...
  Zenek~Zenek


  Won od Mrągowa krawaciarzu

  Może jesteś warszawianką, ale nie Polką
  dudek~dudek
  jak widać polaka po kulturze poznasz ;) na kilometr ;)

 • zwxn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2013 12:24 ~zwxn  Warszawa jest nasza~Warszawa jest nasza

  Jako warszawianka nie jestem zwolennikiem strajkujących, szczególnie kilka dni pod rząd. Ludzie dajcie żyć! To nasze miasto! Won ze stolicy! Jak chcecie robić sobie szopki i pikniki to jedźcie na Mrągowo... lub na jakieś odludne miejsce...
  Zenek~Zenek


  Won od Mrągowa krawaciarzu

  Może jesteś warszawianką, ale nie Polką
  dudek~dudek
  jak widać polaka po kulturze poznasz ;) na kilometr ;)

 • zwen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2013 12:23 ~zwen

  niech Ci źle zarabiający oddadzą pracę bezrobotnym, co bezskutecznie szukają pracy po parę lat. Ci na pewno nie wyjdą na ulice krzyczeć, że im źle ;)

 • zwen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2013 12:21 ~zwen

  Leon z Kaszub~Leon z Kaszub

  Co mnie obchodzi paraliż Warszawy? To nie problem, nieprawdaż?


  to po wafla tu piszesz ?? Kaszuby nie mają swoich stron ??? idź do siebie ;)

 • Aggi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2013 12:19 ~Aggi

  jan~jan

  Paraliż miasta jest stanem wyższej konieczności, basta!


  to niech sobie ten stan wyższej konieczności urządzą u siebie, i basta !

 • Basia1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2013 12:13 ~Basia1

  Czasy, czy się stoi czy się leży 2 tys. się należy.. skończyły się ładnych parę lat temu. Wyniki owych czasów odczuwamy właśnie dziś. Zastanawiam się tylko kto finasuje protestującym tą 4 dniową wycieczkę do stolicy.... Dlaczego jako mieszkanka Warszawy mam ponosić konsekwencje czyjegoś widzimisie stawać na głowie aby dojechać do domu, czy odebrać dziecko z przedszkola- Tylko dlatego bo ktoś chce wyjśc na ulicę i pokazać się publicznie bo za darmo nic nie dostał!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »