Informacje

15.04.2011 06:19 Nagroda im. Barbary i Stanisława Brukalskich

Nagrodzą najlepsze
żoliborskie inwestycje

SERWISY:

Najlepsze budynki, przebudowy i remonty elewacji wykonane na Żoliborzu w ostatnich latach postanowiło docenić Stowarzyszenie Żoliborzan. Patronem nowej nagrody architektonicznej jest małżeństwo awangardowych architektów, które zaprojektowało najważniejsze budynki dzielnicy.

Mimo pozornego spokoju, na Żoliborzu dużo się zmienia. Wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie i właściciele remontują swoje budynki. Niektórzy z szacunkiem dla tradycji przywracają im dawny blask, inni przeciwnie - oblepiają ściany grubą warstwą styropianu, szczelnie zakrywając architektoniczne detale.

- Jestem przerażony tym, co się dzieje. Pod warstwą styropianu znika dobra architektura zarówno z czasów socjalizmu, jak i przedwojenna - ocenia Antoni Ożyński ze Stowarzyszenia Żoliborzan.

I właśnie z tego przerażenia narodziła się nagroda imienia Brukalskich. - Zamiast narzekać na złą architekturę, postanowiliśmy wskazać i promować dobre przykłady - dodaje.

Promować, edukować, doceniać

Stowarzyszenie powołało Nagrodę im. Barbary i Stanisława Brukalskich dla najlepszej inwestycji budowlanej w dzielnicy.

Formuła jest - jak przystało na Żoliborz - otwarta. Kandydatury może zgłaszać każdy, a laureata wybierze jury złożone ze znawców architektury i dzielnicy. Znaleźli się w nim prof. Marta Leśniakowska, prof. Elżbieta Mazur, Baltazar Brukalski, Andrzej Bulanda oraz Tomasz Pawłowski.

Nagroda będzie honorowym wyróżnieniem i promocją dla inwestora indywidualnego, spółdzielni lub wspólnoty, którzy potrafili uszanować klimat dzielnicy. - Ma też cel edukacyjny. Chcemy uwrażliwić mieszkańców na piękno architektury, którą codziennie mijają, a której często nie doceniają - tłumaczy Antoni Ożyński.

Żoliborscy społecznicy chcą też uhonorować Barbarę i Stanisława Brukalskich. Małżeństwo architektów miało ogromny wpływ na wygląd całej dzielnicy. Byli twórcami m.in. koloni IV, VII, IX Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej czy teatru Komedia. Swój dom - pracownię także wybudowali na Żoliborzu. - To pierwszy awangardowy dom w Polsce. Słynny na całym świecie - zachwyca się Ożyński.

Budynek można podziwiać do dziś przy ul. Niegolewskiego 8.

Zgłoszenia do końca kwietnia

Kandydatury do nagrody można zgłaszać do 30 kwietnia mailowo na adres NagrodaBrukalskich@gmail.com. W zgłoszeniu należy podać dokładny adres inwestycji, przybliżoną datę realizacji i krótkie uzasadnienie propozycji. Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 31 maja o godz. 18:00 w Społecznym Domu Kultury (sala restauracji Antrakt, Słowackiego 19a).

OTO NIEKTÓRE KANDYDATURY, ZGŁOSZONE PRZEZ WARSZAWIAKÓW:

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • SM Fenix

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2011 17:23 ~SM Fenix

  Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na profil naszej spółdzielni na Facebooku - http://www.facebook.com/S.M.Fenix

 • mataharii

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2011 14:21 ~mataharii

  Cała ul Słowackiego to domy perełki z historią sięgającą 1928r a na szczególną uwagę zwracają mieszkańcy to pasjonaci prawdziwi rodowici Warszawianie choć nie wszyscy, zakochani w swojej dzielnicy i dbający o estetykę nie tylko na swoim podwórku ale co wazniejsze wokół...
  Tak trzymać GRATULUJĘ!

 • kika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2011 12:06 ~kika

  Tylko dlaczego nikt nie zauważył, że prezentowane budynki były docieplone styropianem? Właśnie trwa kolejny etap remontu sp-ni Feniks to zobaczycie jak to wygląda.
  Więc przestańcie gadać, że styropian szpeci bo jak widać dobrze położony i zachowane zostaną detale to nawet nie widzicie różnicy

 • Łukasz.1978

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2011 10:26 ~Łukasz.1978

  "cooo heh normalnie te budynki na zdjęciach to istne perełki szczególnie ta willa bez polotu i te klocki. Wyjątkiem jest budynek przy Mickiewicza 37"

  ---

  Cały Żoliborz tak ma, zwłaszcza Plac Wilsona. Polotu w tym żadnego nie ma, za to tubylcy mają niesamowite mniemanie o swoim węźle komunikacyjnym i jego okolicy.

  Choć oczywiście trochę urokliwych ulic też się na Żoliborzu znajdzie.

  forumbielany,.wa.pl - bielańskie gorum dyskusyjne

 • TheMarymonciak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2011 09:37 ~TheMarymonciak

  A czy zgłosić można teren stadionu RKS Marymont i budynków, bo tam grzyb to zrobił już takie dzieło, że na całym świecie jeszcze czegoś takiego nie widzieli.

 • HellBoy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2011 08:59 ~HellBoy

  cooo heh normalnie te budynki na zdjęciach to istne perełki szczególnie ta willa bez polotu i te klocki. Wyjątkiem jest budynek przy Mickiewicza 37

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »