Informacje

15.05.2016 10:47 Nagroda SARP

Nagrody SARP dla pracowni JEMS
i autorów Muzeum Katyńskiego

SERWISY:

Nagroda SARP dla najlepszego budynku w Polsce powędrowała w tym roku do architektów z pracowni BBGK. To oni zaprojektowali Muzeum Katyńskie na terenie Cytadeli.

W warszawskiej siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich przy Foksal, wręczono w piątek nagrody dla autorów najlepszego budynku zrealizowanego w Polsce i najlepszego budynku zbudowanego ze środków publicznych w 2015 roku.

W pierwszej kategorii zwyciężyła warszawska pracownia JEMS Architekci i budynek katowickiego Międzynarodowego Centrum Kongresowego w sąsiedztwie Spodka, z charakterystyczną zieloną doliną przecinającą całą, ciemną, geometryczną bryłę.

W drugiej kategorii wygrał budynek z Warszawy - nowe Muzeum Katyńskie, otwarte we wrześniu zeszłego roku na terenie Cytadeli. Ukryte w murach i wałach fortyfikacji budynki zaprojektowali Jan Belina-Brzozowski i Konrad Grabowiecki z zespołem prowadzonej przez nich pracowni BBGK Architekci, a za projekt ekspozycji odpowiadał Jerzy Kalina oraz firma Maksa.

Odciski w barwionym betonie

Muzeum obejmuje południową część Cytadeli z trzema zabytkowymi budynkami. Założenie ma charakter parku z symbolicznym Lasem Katyńskim w centrum. Wejście znajduje się w Bramie Nowomiejskiej, , u wylotu ul. Zakroczymskiej, a najbardziej spektakularną ingerencją w substancję carskiej twierdzy są schody prowadzące do arkad działobitni, umieszczone w dramatycznym przecięciu wału, między wysokimi na 12 metrów ścianami.

Wszystkie nowe elementy wykonano z betonu barwionego na kolor cegieł, z widocznymi śladami deskowania. Dzięki temu nowoczesny charakter muzeum udało się pogodzić z historycznymi murami. Uważni zwiedzający wypatrzą odciśnięte w betonie ślady osobistych przedmiotów ofiar zbrodni katyńskiej - orzełka z rogatywki, ryngrafu, guzika czy odznaki policyjnej.

Sama ekspozycja została zaprojektowana na dwóch poziomach Kaponiery - zabytkowej budowli artyleryjskiej. Trzeci budynek - arkadowa budowla Działobitni w pięciu dużych, przeszklonych arkadach mieści tablice z nazwiskami pomordowanych oficerów.

- Świadomie nadaliśmy architekturze mocny wyraz, który stał się już symbolem tego miejsca - tłumaczy Konrad Grabowiecki, jeden z autorów Muzeum. - Historia Katynia jest w swoim okrucieństwie i bezmiarze zła trudna do pojęcia. 15 tablic upamiętniających przeszło 21 tysięcy ofiar umieszczonych w zabytkowej Działobitni nasuwa pytania o znaczenie pojęć zła, dobra, przebaczenia - dodał.

skw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Niron

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2016 11:32 ~Niron

  ...gdyby rządziła PO ekipa komunistyczna z sektą KOD
  [/cytat_2417580]

  Oto kolejny przykład mowy nienawiści i przemysłu pogardy.

 • gość3000

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2016 05:25 ~gość3000

  Wreszcie doczekaliśmy Muzeum Katyńskie dostało nagrodę wyróżnienie w pełni zasłużone ciekawe czy dostałoby wyróżnienie gdyby rządziła PO ekipa komunistyczna z sektą KOD

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2016 14:20 ~gość

  O Marszu Dla Życia i Rodziny milczycie !!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »