Informacje

30.07.2013 13:31 plany na 70. rocznicę

Nagrobki, alejki, schody. Odnowią Cmentarz Powstańców Warszawy

SERWISY:


Największy cmentarz wojenny Warszawy ma przejść gruntowną renowację przed 70. rocznicą Powstania Warszawskiego. Będą nowe nagrobki, schody, odnowione zostaną też alejki i mur. Koszt remontu to ok. 10 mln zł.

Jeszcze w tym roku odnowionych zostanie 37 z 52 kwater w głównej część cmentarza. Płyty nagrobne wymieniane są na granitowe, a na nich umieszczana jest symbolika powstańcza.

Wymiana do 2014 r.

- Wymiana wszystkich 52 nagrobków powinna zakończyć się w 2014 roku, przed 70 rocznicą Powstania Warszawskiego. Wojewoda mazowiecki sfinansuje również remont otoczenia pomnika Polegli Niepokonani usytuowanego na kurhanie z prochami około 50 tys. mieszkańców Warszawy, którzy zginęli w powstaniu – informuje Ivetta Biały, rzecznik wojewody.

Powstaną nowe schody, alejki i ułatwienia dla osób niepełnosprawnych. Koszt prac to około 2,2 mln zł. W renowacji uczestniczy także Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która będzie remontować kwatery zlokalizowane wzdłuż muru nekropolii. Na granicy cmentarza powstania z kolei żywopłot, a od strony ul. Wolskiej pylony w kształcie kolumn z napisami i symbolami.

Powstanie ściana pamięci

We współpracy z Archidiecezją Warszawską zostanie wybudowane nowe ogrodzenie od strony cmentarza kurialnego. W przyszłości za ołtarzem ma powstać ściana pamięci, na której zawisną tabliczki z imionami i nazwiskami (lub pseudonimami) pochowanych osób. ROPWiM chce przeznaczyć na ten cel około 2,5 mln zł.

Część prac sfinansuje dzielnica Wola. Urząd ma zająć się wymianą sadzonek róż na skarpie oczka wodnego (będą w kolorach białym i czerwonym), a także odnowieniem alei dochodzącej do cmentarza od strony Parku Sowińskiego. Uporządkowane będzie też otoczenie cmentarza od strony ul. Wolskiej.

Cmentarz Powstańców Warszawy przy ul. Wolskiej to największy cmentarz wojenny Warszawy. Spoczywa na nim ok. 104 tys. uczestników Powstania Warszawskiego, ofiar cywilnych oraz żołnierzy poległych w okresie II wojny światowej. Cały czas trwa identyfikacja pochowanych, dotychczas udało się ustalić tożsamość 3,5 tys. osób. Nekropolia znajduje się pod opieką wojewody mazowieckiego zgodnie z ustawą o grobach i cmentarzach wojennych.

ran/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Łukasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2013 15:24 ~Łukasz

  W celu identyfikacji pochowanych oraz dodania badź zmian danych na płytach epitafijnych na Cmentarzu Powstańców Warszawy należy kontaktować się z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim bądź Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

 • Kwiatek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2013 20:14 ~Kwiatek

  Do aha: Skąd można pobrac taki formularz i gdzie go wysłać ?

 • Henio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2013 15:47 ~Henio

  Mieszkam w okolicy, a co tam jest do remontu? Wszystko w dobrym stanie jest

 • aha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2013 15:34 ~aha

  Taaak... Udało się do tej pory zidentyfikować... A jak ja wysłałam zgłoszenie na specjalnym formularzu to nikt się nie odezwał... A chciałam to załatwić, póki Babcia żyje i jeszcze może podać więcej szczegółów...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »