Informacje

22.05.2012 16:31 Koniec squatu

Nagrobek dla Elby

SERWISY:

Przed bramą Elby stanęły znicze, a na ogrodzeniu zawisła tabliczka nagrobna z napisem "Elba żyła 8 lat". To koniec legendarnego żoliborskiego squatu.

- W obecności świadków squattersi obiecali opuścić teren przy Elbląskiej najpóźniej 20 maja. Niestety, naszym przedstawicielom nie udało się wejść we wtorek rano na teren squatu – mówi Maria Rochowicz ze Stora Enso Poland, która jest właścicielem terenu przy Elbląskiej 9/11.

Przed bramą pojawiły się znicze i nagrobne wieńce. Powieszono także tabliczkę nagrobną z napisem "Elba żyła 8 lat".

Brama wciąż jest związana łańcuchami, a na podwórku leżą porozrzucane rzeczy mieszkańców.

"Zamknięty, ale otwarty"

- Teren jest opuszczony. W poniedziałek zrobiliśmy nawet śniadanie przed bramą w oczekiwaniu na firmę Stora Enzo, ale nikt się nie pojawił. Brama jest zamknięta? Nie chcieliśmy by ktoś to zasquatował. To jest śmieszne. Mogą przeciąć kłódki – odpowiada Andrzej Grzybowski z Elby.

Zapewnia również, że nikt ze squattersów nie rości sobie już prawa terenu przy Elbląskiej, a Stora Enzo w każdej chwili może przejąć squat.

Wlaka o teren przy Elbląskiej trwała już od kilku lat. Squattersi zajmowali budynek od 2004 roku do maja 2012. Gdzie się teraz przeniosą? Jak zapewnił redakcję tvnwarszawa.pl Andrzej Grzybowski w tej chwili mieszkańcy szukają nowego miejsca. – Jest wśród nas frakcja, która dąży do porozumienia z miastem i taka, która dalej chce nielegalnie zajmowac pustostany – mówi.

Bartosz Andrejuk
b.andrejuk@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Szmul

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2012 14:00 ~Szmul

  @"Pio" - przywłaszczanie cudzej własności nazywasz "ideą wolności"? Ciekawy tok rozumowania. A czy nie jest ograniczaniem WOLNOŚCI uniemożliwienie rozporządzania swoją własnością? Pomyśl logicznie kto tu komu ogranicza WOLNOŚĆ. A jeśli ja zaproszę do twojego domu swoich znajomych na imprezę to jak to nazwiesz? Oczywiście będzie to połączone z wystawą malarstwa.

 • Pio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2012 11:57 ~Pio

  Smutna wiadomość... :( Ale jestem przekonany, że idea wolności w końcu zwycięży nad "świętym prawem własności prywatnej" i człowiek stabnie na piedestale wartości. Skłotersi, wasza idea przetrwa!

 • Szmul

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2012 08:24 ~Szmul

  do @"komuch bo" - oczywiście że tak, ponieważ komunizm powstał w wyniku chorego wypaczenia socjalizmu (który i tak był debilny) ale powiedz mi, że miłośnik wolnego rynku i kapitalizmu w pełni świadomie zajmie nie swoją nieruchomość i w jego mniemaniu ma do tego prawo. Tym właśnie różni się ta ekipa od "wolnorynkowców" dla których prawo własności jest święte. To są LEWACY, nie rozumieją prawa do ochrony własności, i jeszcze te siłowe próby powstrzymania eksmisji... a feee, to zwykła próba kradzieży. Sprawa jest prosta, niech kupią sobie nieruchomość i tam urządzą najwspanialsze miejsce kulturalne w całym układzie słoneczznym.

 • mELBA z bitą śmietaną

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2012 14:07 ~mELBA z…

  ELBA? Tak. Ale za własnę pieniądze i na własnej nieruchomości. Wtedy tak jak każdy mogą w ramach prawa sobie robić co im się podoba. Wiem, że wy lewicowcy, anarchiści uważacie, że macie prawo mówić nam jak mamy żyć, myśleć i ogólnie uważacie, że przeciętny człowiek błądzi i jest niewolnikiem systemu ale właśnie takie rozumowanie pt."ja wiem lepiej jak ty masz żyć i co myśleć" prowadzi w linii prostej do totalitaryzmu, już tu tacy byli co podobnie podchodzili do innych wysyłajac ich w "zaświaty" z "trzecim okiem w potylicy" - oczywiście w imię idei. Tak więc ogarnijcie się i stańcie się bardziej tolerancyjni a nade wszystko zacznijcie przestrzegac prawa i szanowac nie swoją własność....

 • komuch bo szmul tak mowi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2012 13:52 ~komuch bo…

  Szmul baranie w twoim mniemaniu każdy kto siedzi na skłotach jest komuchem czy lewakiem ??ogarni baniak kretynie

 • Ojciec Prać

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2012 13:17 ~Ojciec Prać

  11:04 ~synek

  Legandarna, tak chyba nie masz pojecia o tym ze ludzie z calego swiata przyjezdzali na elbe chociażby z japoni,szwecji,norwegii,mexyku.. malo wiesz na ten temat.

  Synek, legendarna to jest Twoja znajomość ortografii...
  Nie ma takiego pisania na forum! Koniec Elby i koniec imprezy :D !!!

 • Dżulietta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2012 12:40 ~Dżulietta

  no i nadszedł koniec, choć pocieszam się że koniec jest zawsze początkiem czegoś nowego, to i tak serce mi pęka i płacze nad jej śmiercią. Elba to jedno z najwspanialszych miejsc w jakich mogłam być. Najwspanialsza atmosfera, super imprezy, ludzie mili i otwarci. Oby więcej takich miejsc i takich ludzi!

 • henryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2012 12:34 ~henryk

  gaw~gaw

  Wywalcie też brudasów ze sqotu na Wilczej


  Wilacz to nie sklot, to dogadane miejsce z prywatnym wlacicielem..

 • Prawica Antyfaszystowska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2012 11:35 ~Prawica…

  Lewactwo przynajmniej potrafi zorganizowac imprezy kulturalne, jakies warsztaty, wplywa na polityke mieszkaniowa, a nie tylko pisze na forach.
  Sami squatujcie kanaly sciekowe, banda cwiercinteligentow, wracac do roboty a nie komenty wrzucac... a aa zapomnialem, pewnie na socjalu siedzicie albo u mamusi przy komputerze.

 • gaw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2012 11:09 ~gaw

  Wywalcie też brudasów ze sqotu na Wilczej

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »