Informacje

07.10.2013 15:51 po niedzielnej tragedii

Nagranie kluczowych chwil biegu. Analiza reportera TVN24 i świadka zdarzenia

SERWISY:

Od chwili, gdy podczas warszawskiego biegu zmarł jeden z uczestników, pojawiły się pytania, czy pomoc przyszła na czas? Wszystko działało tak jak należy, czy coś zawiodło? Reporter "Czarno na białym" TVN24 Wojciech Bojanowski - uczestnik warszawskiego biegu i świadek niedzielnych wydarzeń - przygotował analizę nagrania wideo, do którego dotarła TVN24, pokazującego akcję ratunkową na mecie "Biegnij Warszawo 2013".

Analiza Wojciecha Bojanowskiego powstała na podstawie rozmów ze świadkami wydarzenia, komunikatów spikera i numerów startowych osób przekraczających linię mety, w porównaniu z listą wyników.

1. Nieprzytomny mężczyzna wniesiony na metę

Nieprzytomny mężczyzna został przeniesiony przez metę przez trzy osoby. Wnosił go między innymi zawodnik z numerem 14984. Wynik tego zawodnika 0:50:14. Na nagraniu widać, że w tym samym czasie, kiedy nieprzytomny mężczyzna trafia na metę, przebiega przez nią również zawodnik z numerem 5667 - wynik 50.22.

Także byłem świadkiem tego wydarzenia. Przybiegł na metę około 30 sekund później. Widział tę sytuację. Jego czas: 50:57. Zaczął biec niemal z samej linii startu. Ten odbył się niemal punktualnie o 12.00. Na tej podstawie można wnioskować, że nieprzytomny mężczyzna znalazł się na mecie najpóźniej o godzinie 12.51.

W pobliżu mężczyzny był przez kolejne 15 minut. Oddychał, jednak był nieprzytomny. Wymiotował i nie dało się z nim nawiązać kontaktu. Na miejscu było trzech ratowników medycznych w czerwonych kombinezonach i zawodnicy, którzy się nim zajmowali. Widać to na nagraniu.

Ratownicy nie mieli jakiekolwiek sprzętu diagnostycznego czy leków. Ich pomoc ograniczała się do monitorowania stanu mężczyzny. Wciąż nie było z nim kontaktu. Kiedy mężczyzna dostał drgawek, został przykryty kocem termicznym, jego stan się pogarszał. Na nagraniach widać, jak ratownicy w rozmowach telefonicznych i przez krótkofalówki próbują wzywać karetę.

2. Zatrzymanie akcji serca

Na filmie widać, że reanimacja zaczęła się w momencie, kiedy metę przekraczała grupa osób w strojach gladiatorów: między innymi to zawodnik z numerem 13934 (czas 1:05:52) i zawodniczka z numerem 14906 (czas 1:05:52). Świadczy to o tym, że od chwili kiedy nieprzytomny mężczyzna został wniesiony na metę do chwili, kiedy doszło do zatrzymania akcji serca i zaczęła się reanimacja, minęło przynajmniej 15 minut.

Dla celów tej analizy to istotne, że zarówno grupa biegaczy w strojach gladiatorów, jak również ja (numer startowy 14620), startowaliśmy właściwie z samej linii startu.

Podczas masowych imprez biegowych zawodnicy przekraczają linię startu przez 10-15 minut. Czas brutto biegu to czas od wystrzału startera do przebiegnięcia linii mety. Czas netto to czas od minięcia linii startu przez konkretnego zawodnika do momentu minięcia przez niego linii mety. Tylko wtedy, kiedy startuje się z samej linii startu, zaraz po wystrzale startera, czas netto jest równy czasowi brutto.

Tak było w moim i gladiatorów przypadku. Bieg wystartował o godzinie 12.00. Stąd też możemy wnioskować, że omdlałego zawodnika wniesiono na linię mety o godzinie 12.51, a do zatrzymania akcji serca doszło o 13.06.

3. Reanimacja

Kiedy trzy osoby zaczęły reanimować mężczyznę, pobiegłem po pomoc. Reanimację prowadził od początku ratownik medyczny i trzej uczestnicy biegu: zawodniczka z numerem startowym 1283, zawodniczka z numerem  777 i trzecia osoba, której numeru nie widać na nagraniu. Po pewnym czasie do akcji włączają się inni ratownicy medyczni.

4. Karetka

Na filmie słychać głos spikera. W momencie, kiedy karetka pojawia się na miejscu, spiker mówi, że metę przekroczyło już 10 tys. osób. Zawodniczka, która przybiegła na 10-tysięcznym miejscu, miała numer startowy 7628. Według oficjalnej listy wyników jej czas to 1:06:46.

Nie znamy czasu brutto, czyli nie wiemy, ile minut po wystrzale startera zawodniczka przebiegła linię startu.

Czas jaki upłynął od momentu strzału startera do momentu, kiedy przebiegła linię startu, należy dodać do jej wyniku netto, by wiedzieć, kiedy dokładnie na miejscu pojawiła się karetka. Start biegu w przypadku 12 tysięcy uczestników może trwać od 10 do 15 minut. Jeśli zawodniczka z numerem 7628 była dokładnie na linii startu w momencie wystrzału, karetka pojawiła się po 17 minutach od momentu wniesienia nieprzytomnego mężczyzny na metę. Jeśli przed startem zawodniczka ustawiła się bardziej z tyłu, do momentu przebiegnięcia przez nią linii startu mogło minąć 10-15 minut.

5. Czas

Ale analiza nagrania, komentarzy spikera i listy z wynikami (czas netto) pozwala stwierdzić, że karetka pojawiła się na miejscu minimum 17 minut po tym, jak nieprzytomny człowiek został wniesiony przez linię mety. Maksymalnie mogło to być około 27-32 minuty.

Czytaj też na tvn24.pl

Wojciech Bojanowski//TVN24

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • LUKASZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2013 16:01 ~LUKASZ

  KOBIETA KTÓRA REANIMOWAŁA TEGO ZAWODNIKA TO ZNANA MI PANI DOKTOR PRACUJĄCA NA CO-DZIEŃ W SZPITALU DZIECIĄTKA JEZUS W WARSZAWIE .

 • ixi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2013 15:11 ~ixi

  Nie mylcie pojęć, "Ratownik" a "Ratownik Medyczny" to sa dwie zupełnie inne osoby, a na filmie widać że pierwszej pomocy udzielali Ratownicy (nie Medyczni). "Ratownik Medyczny" to osoba z takim napisem na plecach, po szkole medycznej i pracująca w pogotowiu ratunkowym. Natomiast "Ratownik" to osoba po ukończonym kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy, najczęściej strażak albo policjant, która poza swoją pracą udziela się w organizacjach pozarządowych, takich jak np. PCK. Na plecach ma tylko "Ratownik" i jemu nawet nie wolno podawać żadnych leków, poza tymi co poszkodowany ma przy sobie. Ratownik może prowadzić sztuczne oddychanie, masaż serca, podać tlen, urzyć defibrylatora i zaopatrzyć rany, bo na takie działania ma dyplom, ale nie może podawać żadnych leków! Dlatego Ratownicy nie mają z reguły przy sobie specjalistycznego sprzętu i są pomoca dla Ratowników Medycznych. Warto o tym wiedzieć!

 • lew

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2013 10:37 ~lew

  no analiza tvn24 najlepszych fachowców....buhaha

 • yaro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2013 10:13 ~yaro

  dlaczego reanimuje go zawodniczka a nie ratownik do jasnej cholery?

 • dziad 67

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2013 08:28 ~dziad 67

  warto przebrnąć przez te reklamy.

  00:41 - Bardzo Ładna Pani

 • Pawel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2013 07:50 ~Pawel

  rwe~rwe

  paskudny TVN ze wszystkiego robia sensacje

  żebyś miał co komentować, bo bez tego twoje życie byłoby puste, buntowniku zza klawiatury.
  Nie pasuje - nie czytaj, nie musisz się na siłę pałować newsami, które ci nie pasują.

 • rwe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2013 00:55 ~rwe

  paskudny TVN ze wszystkiego robia sensacje

 • panika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2013 22:47 ~panika

  Autor przed napisaniem artykułu powinien lepiej zapoznać się z tematyką ratownictwa. Trzech "ratowników medycznych" w czerwonych strojach to nie ratownicy medyczni, tylko RATOWNICY uprawnieni do kwalifikowanej pierwszej pomocy. Oni nie mogą podawać leków - mogą podać jedynie tlen.

 • Nie biegam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2013 22:39 ~Nie biegam

  Co za jakaś moda z tym bieganiem, przecież człowiek to nie antylopa na miłość Boską! Spacery, rowery pływanie a nie ciagle to bieganie i bieganie - nic dziwnego, że ludzki organizm nie wytrzymuje...

 • Tak pytam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2013 22:38 ~Tak pytam

  A nie mówiliśmy, że to Hanki wina ? Dwanaście tysięcy ludzi, a impreza nie ma statusu masowej ? To ile powinno ich być, sto tysięcy ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »