Informacje

09.12.2015 20:30 Wybrano Piotra Kazimierczaka

Nagła zmiana burmistrza.
"Na dłużej niż 2 miesiące"

SERWISY:

Po dwóch miesiącach radni Śródmieścia znów zmienili burmistrza. Nowym został Piotr Kazimierczak, samorządowiec Prawa i Sprawiedliwości. Jego poprzednik stwierdził: - Nie spodziewałem się, że będę musiał tak szybko odejść.

Dopiero co 9 października pisaliśmy, że w Śródmieściu doszło do przewrotu. Platforma Obywatelska straciła większość w radzie, bo jej koalicjant (Klubu Radnych Mieszkańców Śródmieścia) poparł Prawo i Sprawiedliwość. Wówczas burmistrzem został Mateusz Mroz, ale… długo nie rządził.

Półtorej godziny spóźnienia

W środę radni rządzącej koalicji postanowili go zmienić. Zaplanowana na godz. 16.30 sesja zaczęła się jednak dopiero ok. 18. Radni PiS i KRMŚ spóźnili się półtorej godziny. – To brak szacunku – stwierdził Marcin Rolnik (PO).  - Bardzo przepraszamy – mówił z kolei Michał Sas (KRMŚ). Ale powodu spóźnienia nie podał.

Sesja zaczęła się od odwołania Mroza ze stanowiska burmistrza. – Poproszono mnie o przejście w inne miejsce. Gdy byłem wybierany tutaj, była inna rzeczywistość i sytuacja. Sam się nie spodziewałem, że po dwóch miesiącach będę musiał odejść – stwierdził Mroz.

Nie chciał jednak powiedzieć, czym dokładnie teraz będzie się zajmował, a radni PO zwracali uwagę, że zbyt szybko zostawia dzielnicę. Pytali też o podsumowanie działalności burmistrza Mroza. Ten jednak na to się nie zdecydował. Mroz został odwołany większością głosów w tajnym głosowaniu. Za było 24 radnych, a jeden przeciw.

"Ogrom wyzwań"

Następnie radni zdecydowali, że zarząd dzielnicy zostanie powiększony – będzie zasiadał w nim burmistrz i trzech jego zastępców, choć dwa miesiące temu koalicja przekonywała, że dwóch wiceburmistrzów wystarczy. - Ogrom wyzwań wskazuje, że czterech członków zarządu musimy mieć – tłumaczył teraz Wojciech Chojnowski (PiS).

A chwilę później zgłosił na stanowisko burmistrza Piotra Kazimierczaka, który od trzech kadencji był radnym Śródmieścia z ramienia PiS. - Można to skwitować jednym zdaniem: dobra zmiana, dobra kontynuacja – przekonywał Chojnowski.

Kazimierczak to absolwent Politechniki Warszawskiej, posiada uprawnienia członka rad nadzorczych spółek skarbu państwa. Od 2001 roku jest związany z działalnością Komitetu Śródmiejskiego Prawa i Sprawiedliwości. Uczestniczył w tworzeniu programu "Pomocni Prawnicy", był członkiem zespołu przygotowującego program wyborczy Lecha Kaczyńskiego w wyborach na Prezydenta Warszawy w 2002 r.

- To będzie na dłużej, nie na dwa miesiące – zapewniał w środę Kazimierczak. Odniósł się także do umowy koalicyjnej z Klubem Radnych Mieszkańców Śródmieścia, która nie została dotąd opublikowana. – Umowa, która nas wiąże nie uległa zmianie, nie będzie nowinek. Wyznacza nasze cele. O ile pamiętam umowa między PO a SLD w mieście sprzed paru laty, nie została do tej pory upubliczniona - stwierdził. Nie powiedział jednak, kiedy będzie opublikowana ta śródmiejska.

"Bierzemy się do pracy"

Kazimierczak został wybrany w środę na stanowisko burmistrza w głosowaniu tajnym. 13 radnych było za, 11 przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. – Od jutra bierzemy się do pracy – zapewnił nowy burmistrz.

Wiceburmistrzami pozostali dwaj dotychczasowi zastępcy, czyli Paweł Suliga i Mateusz Siepielski. Dołączyła do nich Anna Sobolewska. Jak poinformował radny Andrzej Kozicki (klub mieszkańców), jest ona m.in. absolwentką stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Wrocławskim. Była także konsulem w Odessie i Lwowie. – Wdrażała projekt Karty Polaka. Kierowała zespołami urzędniczymi – wyliczał Kozicki.

Wybór wiceburmistrzów został także zatwierdzonym w tajnym głosowaniu. Każdy z nich otrzymał 13 głosów za i 8 przeciw swojej kandydaturze.

Jak zaznaczył Kazimierczak, podział kompetencji członków zarządu zostanie przedstawiony na następnej sesji radny dzielnicy.

W listopadzie pisaliśmy o politycznym zamieszaniu na Pradze Północ. Część radnych chciało odwołać przewodniczącego rady dzielnicy.

ran/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • MJN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2015 12:06 ~MJN

  Jak się cieszę, że głosowałem na MJN. Dzięki nim, Śródmieściem trzęsie PiS. O to mi chodziło!

 • Futro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2015 12:09 ~Futro

  Żeby tak sie dało zrobić w Wilanowie...
  Może pare normalnych spraw ludzi by sie udało załatwić a nie tylko te z układu PO.
  Teraz załatwienie sprawy zależy wyłącznie od widzimisie burmistrza... Niestety realne argumenty nie przemawiają od ponad 8 lat.

 • denm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2015 12:04 denm

  nika~nika

  Dopóki samorząd będzie traktowany jako polityczna trampolina dla partii nic z tego nie będzie. Jaki to samorząd...skoro wszystkich mamy narzuconych z góry. Tu nie da się awansować, dojść do czegoś... obowiązuje zasada mierny ale wierny.


  Ależ oni właśnie tam są aby "awansować, dojść do czegoś", bo tak jak piszesz, to jest traktowane jak za PRLu, jak za komuny, jako trampolina do partii!!! To są stołki kariery, a nie dobrych rządów...

 • księgowy z urzędu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2015 09:41 ~księgowy…

  ważne że dobra odprawa poszła :)

 • nika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2015 08:42 ~nika

  Dopóki samorząd będzie traktowany jako polityczna trampolina dla partii nic z tego nie będzie. Jaki to samorząd...skoro wszystkich mamy narzuconych z góry. Tu nie da się awansować, dojść do czegoś... obowiązuje zasada mierny ale wierny.

 • gosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2015 08:23 ~gosc

  Rozumiem ze KRMŚ otrzymało ofertę współpracy nie do odrzucenia od PIS, że tak magicznie zmieniło front? ehhh... nie ma to jak deptać własną godność.

 • Posiedzi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2015 22:16 ~Posiedzi

  Realista_Praga~Realista_Praga

  Ten za to posiedzi sobie na stołku 63 dni ;-|

  Jak to, przecież To PiS-man.

 • Realista_Praga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2015 21:58 ~Realista_Praga

  Ten za to posiedzi sobie na stołku 63 dni ;-|

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »