Informacje

12.09.2011 16:21 HINES NIE ZBUDUJE WIEŻOWCA PRZY TWARDEJ

Naftowy baron buduje
wieżowiec przy Twardej

SERWISY:

Nie firma Hines, lecz naftowy baron z czołówki listy najbogatszych Polaków buduje 160-metrowy wieżowiec w centrum Warszawy. Inwestycją kieruje były naczelny architekt miasta.

Budowa 160-metrowego apartamentowca przy ulicy Twardej właśnie "wyszła z ziemi". Gotowe są już fundamenty, garaż na blisko 300 samochodów i konstrukcja niższego budynku. Budowa wyższego ma się zacząć lada dzień, a sprzedaż 250 mieszkań ma ruszyć w styczniu 2012 roku. Tymczasem firma Hines, która do tej pory występowała w mediach jako inwestor wieżowca, poinformowała właśnie, że z dniem 15 września kończy swój udział w projekcie.

Formalnie inwestorem od samego początku była spółka Tacit Development. W mediach występowała jako spółka celowa, należąca do firmy Hines (praktyka powoływania osobnych spółek do realizacji różnych inwestycji jest na polskim rynku powszechna). Nigdy jednak nią nie była, choć Hines nie dementował błędnych informacji, a wieżowiec, który wciąż nie ma oficjalnej nazwy, nawet przez urzędników ratusza nazywany jest "Hines Tower".

Hines był jednak tylko deweloperem projektu - na zlecenie inwestora przygotował projekt, zdobył pozwolenie na budowę i znalazł wykonawcę. Na tej samej zasadzie zrealizowana była poprzednia inwestycja z udziałem Hines'a - budynek Metropolitan przy pl. Piłsudskiego, zaprojektowany przez Normana Fostera.

Tajemnica do czwartku

- Firma Hines nie jest i nie była inwestorem wieżowca. Buduje go firma Tacit, należąca do osób prywatnych - potwierdza w rozmowie z portalem tvnwarszawa.pl Michał Borowski. Były naczelny architekt Warszawy jest od maja prezesem spółki Tacit. Kim są jej udziałowcy, powiedzieć nie chce. Podkreśla tylko, że wieżowiec budują "ze środków własnych", a nie na kredyt. A po szczegółowe informacje odsyła na konferencję prasową, która ma się odbyć w czwartek, 15 września.

Odpowiedzi na pytanie o właścicieli można się jednak doszukać w Krajowym Rejestrze Sądowy. Wynika z niego, że udziały w spółce Tacit mają w niej dwie cypryjskie spółki: Plio Limited i Chione Limited.

Ta druga na początku roku zainwestowała 20 milionów złotych w firmę Bioton. Występowała wtedy w mediach jako "podmiot kontrolowany przez Sławomira Smołokowskiego". Smołokowski to z kolei jeden z założycieli handlującej ropą firmy J&S Energy.

Drugim jest Grzegorz Jankilewicz, który w latach 2005 - 2007 zasiadał w zarządzie firmy Tacit. To właśnie w tym czasie spółka kupiła od polsko-amerykańsko-izraelskiej fundacji Shalom działkę przy Twardej, z warunkami zabudowy, pozwalającym na budowę wieżowca (ratusz wydał je w okresie, gdy Borowski pełnił funkcję naczelnego architekta miasta). W dodatku spółka Tacit zarejestrowana jest w Warszawie, przy ul. Karowej 31. Pod tym samym adresem znajduje się siedziba Grupy Zwierciadło - należącego do Jankilewicza wydawnictwa.

Czy właściciele J&S są ciągle udziałowcami firmy Tacit? Czy budują wieżowiec przy Twardej? - Nie potwierdzam, ani nie zaprzeczam. Zapraszam na konferencję prasową - mówi Borowski. Konferencja ma się odbyć w hotelu Rialto, który należy spółki MOT. Udziałowcem tej ostatniej jest firma Chione Limited. Udziały przejęła od Sławomira Smołokowskiego.

Taras na 44. piętrze

Wieżowiec przy ulicy Twardej zaprojektował Helmut Jahn, autor kompleksu Sony Center w Berlinie. Budynek będzie miał 160 metrów wysokości i 44 kondygnacje. Wewnątrz znajdzie się 250 mieszkań, które inwestor będzie sprzedawał wykończone pod klucz. Na samym szczycie mają powstać cztery penthouse'y z tarasami.

Co ciekawe - i nietypowe w wieżowcach - wszystkie pomieszczenia będą miały otwierane okna. Ich szyby pokryte będą tak zwanym frytem - nadrukiem zahartowanym razem ze szkłem. Jego złoto-brązowy kolor będzie się zmieniał zależnie od pory dnia i oświetlenia, co w połączeniu z otwieranymi oknami ma dać niecodzienne, plastyczne efekty na elewacji. Budynek ma być gotowy w połowie 2013 roku.

Wieża przy Twardej to kolejny po Złotej 44 wieżowiec mieszkalny w centrum miasta. Budynek zaprojektowany przez Daniela Libeskinda ma być gotowy pod koniec 2012 roku.

Karol Kobos

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2011 13:56 ~ania

  Ten budynek jest świetny, zresztą projektował go Helmut Jahn, ten od Sony Center w Berlinie. Piękne miasto nam rośnie.

 • architekt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2011 12:19 ~architekt

  Tak wyjdziemy na ulice z szablami:]architekt jest od projektowania, urzędnik i prawnicy od ustalania prawa.

 • Olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2011 15:42 ~Olo

  `architekt, nie chodzi mi tylko o moją wygodę, ale wygodne życie każdego z mieszkańców w tym mieście. Jeżeli takie przepisy rzeczywiście są to powinien ktoś się tym zająć, ktoś kto jest za to odpowiedzialny i zmiennić to. W innym przypadku za kilka lat w żaden sposób nie będzie można poruszać się po tym mieście, czy to pieszo, samochodem, czy komunikacją miejską. A architekci w tej kwestii powinni też zadziałać.
  Myślę, że zgodzisz się ze mną w tej kwestii.

 • forfiterek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2011 15:39 ~forfiterek

  To że w Warszawie jest powszechny nieład architektoniczny nie ulega wątpliwości, ale dobrze że powstaja wieżowce. Coraz blizej nam do nowoczesnych miast. Super wieżowiec.

 • B-FACEBOOK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2011 14:21 ~B-FACEBOOK

  NAFOTWY :):)

 • wa-wa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2011 14:03 ~wa-wa

  No proszę. A jeszcze nie tak dawno temu, Pan Borowski, jako Naczelny Architekt Miasta, nakazywał budować nisko, w tak zwanej "warszawskiej skali". Teraz, będąc po drugiej stronie barykady, zmienił zdanie? Mdli mnie.

 • architekt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2011 11:44 ~architekt

  Olo, ilość stanowisk postojowych została ściśle określona przepisami. W strefie śródmieskiej jest to 1 st. post.na 1 mieszkanie, biura 1st. post. na 1 usługę. Zamiast jechać na architektów, którzy projektuję zgodnie z obowiązujacymi przepisami, pomyśl dlaczego tak się dzieję. To miasto wydaję wz dla każdej nieruchomości. Nie licz na to, że jakikolwiek inwestor dla twojej wygody zapewni, więcej stanowisk postojowych niż jest to wymagane. To mu się nie opłaci.

 • Olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2011 10:53 ~Olo

  Garaż na 300 samochodów?!?! A mieszkań 250, do tego dojdą jeszcze lokale użytkowe/biura, które będą tam się mieścić. Jednym słowem pod wieżowcem, będzie jeden wielki syf, brak możliwość zaparkowania i chodnikiem nie będzie można przejść.
  Czy architekci nie myślą? Przecież ten budynek będzie w centrum miasta. Powinno być przynajmniej dwa razy więcej miejsc parkingowych w tym budynku.

 • zadowolony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2011 09:01 ~zadowolony

  Budujemy nowy dom, jeszcze jeden nowy dom. Naszym przyszłym, lepszym dniom, Warszawo!

 • pablos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2011 08:35 ~pablos

  Mnie sie nie podoba takie miasto gdzie rosna wierzowce ani to ładnie nie wyglda ani nie jest dla szarych ludzi i co z tego ze to ma byc atrakcja turytczna,trzeba mniec myslenie kury zeby tak myslec.Pozatym w warszawie jest nieład architektoniczy wiec nic do siebie nie pasuje.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »