Informacje

13.09.2016 06:42 Zwołana na wniosek burmistrza

Nadzwyczajna sesja ws. reprywatyzacji na Pradze. "Nie wiemy, co mamy robić"

SERWISY:

– Pani prezydent hucznie zapowiedziała zatrzymanie reprywatyzacji, lecz nie poszły za tym konkretne działania. Co znaczy, że zwroty budynków są wstrzymane? W jakim trybie? Na jakiej podstawie prawnej? – pyta z niepokojem burmistrz Pragi Północ. Na najbliższy czwartek zapowiada nadzwyczajną sesję rady dzielnicy w sprawie reprywatyzacji.

Początek sesji zaplanowano na godzinę 16.00. Wniosek o jej zwołanie złożył zarząd Pragi Północ.

Dlaczego? - Chcemy porozmawiać o reprywatyzacji. Na Pradze mamy szereg budynków, które czekają na decyzję o zwrocie, spisanie aktów notarialnych czy nawet przekazanie. Nie chcemy tego robić. W niektórych przypadkach mamy podejrzenie, że roszczenia zostały nabyte z naruszeniem prawa, dlatego skierowaliśmy zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie – mówi burmistrz Wojciech Zabłocki (PiS).

"Zostajemy z realnymi problemami"

Nie kryje rozczarowania działaniami władz miasta. Przypomina, że kilka dni temu Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała wstrzymanie zwrotów, ale wciąż nie ma żadnej oficjalnej decyzji w tej sprawie.

– Czekamy na jakieś zarządzenie lub oficjalne pismo. Bo co znaczy, że zwroty są wstrzymane? W jakim trybie? Na jakiej podstawie prawnej? – zastanawia się Zabłocki.

- Można organizować konferencję, zapowiadać wielkie zmiany i dymisjonować polityków. Ale co z tego, jeśli my tu w dzielnicy zostajemy z realnymi problemami i pytaniami, na które nie mamy odpowiedzi – żali się.

I przyznaje, że po ostatnich wydarzeniach w ratuszu, mieszkańcy częściej dopytują o zwroty. Z jednej strony niepokoją się o swoje nieruchomości. Z drugiej, mają nadzieję, że uda się je uratować przed oddaniem w prywatne ręce.

"Warszawa to nie tylko Śródmieście"

W ubiegły piątek Hanna Gronkiewicz-Waltz wraz z nowym wiceprezydentem Witoldem Pahlem zapowiedzieli powołanie specjalnego audytu w sprawie reprywatyzacji. Kontrola ma jednak dotyczyć tylko dzielnicy Śródmieście.

Zabłocki przyznaje, że jest zaskoczony tą decyzją. - Warszawa to nie tylko Śródmieście – oburza się. - Na Pradze mamy chyba największy zasób lokalowy i ogromne problemy z reprywatyzacją. Też oczekujemy wyjaśnień – dodaje.

Obecność władz Warszawy na nadzwyczajnej sesji nie jest jednak jeszcze pewna.

– Wysłaliśmy zaproszenie. Czekamy na odpowiedź. Zdaję sobie sprawę, że sama pani prezydent może nie przyjechać, ale odpowiednio przygotowany i umocowany przedstawiciel powinien się stawić – wyraża nadzieję Zabłocki.

- Przecież zapowiadany przez panią prezydent audyt będzie dotyczył nie tylko samego Śródmieścia, ale całej dawnej gminy Centrum. W jej skład wchodziło siedem dzisiejszych dzielnic, w tym Praga Północ. Warto o tym pamiętać - przypomina rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk.

Burmistrzowie idą do prokuratury

Na początku września burmistrz Pragi Północ złożył do prokuratury zawiadomienie dotyczące nieprawidłowości przy zwrocie trzech nieruchomości: Łochowska 38, Jagiellońska 14, Stolarska 9.

- Przejrzałem dokumenty. Jedna z pań, na której nazwisko kuratorzy odzyskują kamienice, zmarła w 1974 r. w Brazylii. Mamy nawet przetłumaczony akt zgonu przez tłumacza przysięgłego. Takich spraw jest więcej – mówił wtedy Zabłocki.

Podobne zawiadomienie (również w sprawie trzech nieruchomości) złożył we wrześniu burmistrz Śródmieścia Piotr Kazimierczak.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT:

kw//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • niezarejestrowany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2016 11:27 niezarejestrowany

  Przykład : 75 letnia babcia ma prawo do roszczeń. Chce to prawo sprzedać bo potrzebuje pieniędzy. Są chętni odkupić to prawo. Jest super !!! Po obu stronach jest chęć zysku, czy jest coś w tym złego?

 • staszko z żolki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2016 16:02 ~staszko z żolki

  Romuald~Romuald

  Urzędniczka z ministerstwa sprawiedliwości na wyniku owocnej współpracy z HGW skasowała 36 mln złotych. Dowodzi to faktu, że za rządów Platformy żyło się lepiej.


  nie wprowadzaj ludzi w błąd. 38 nie 36.

 • miro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2016 12:36 ~miro

  A ja dalej swoje.. Nowogrodzka 14, kamienica warta zainteresowania bo "przechwyciła" ją podejrzany bissnesmen

 • ON666

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2016 12:24 ON666

  Praga to wizytówka Demokracji w Polsce :D hahaha

 • Romuald

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2016 11:50 ~Romuald

  Urzędniczka z ministerstwa sprawiedliwości na wyniku owocnej współpracy z HGW skasowała 36 mln złotych. Dowodzi to faktu, że za rządów Platformy żyło się lepiej.

 • prawnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2016 11:44 ~prawnik

  Gronkiewicz + Tusk + PO + KOD + Nowoczesna + Unia Europejska + Komisja Wenecka = PAKT NISZCZENIA PANSTW ,KTORE SPRZECIWIAJA SIE POLITYCE UNIJNEJ jako pierwsza jest POLSKA.

 • ciocia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2016 11:06 ~ciocia

  Powinno sie przeswietlic Cale 27lat co komu za co dlaczego kazdego w calym kraju nowobogackiego,dzialki,domy,zaklady pracy likwidowane ich tereny komu i za ile,dziwne tylko gdzie pracowali by dojsc do takich majatkow,jak to dziala tez prcowalem Cale lata 45lat ale jakos ciezko bylo sie dorobic.

 • andre_valenducq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2016 10:58 ~andre_valenducq

  NO a CO Z Kamienica HANKI ??

 • afera

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2016 10:38 ~afera

  CZY KOMISJA WENECKA SPOTKA SIE Z GRONKIEWICZ?

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2016 10:00 ~Xavery

  Stan~Stan

  Najwyższy czas zrobić z tym porządek. Ale są ludzie którzy na tym zbijają kasę.

  Czas na to już dawno minął. Teraz czarno na białym widać konsekwencje zaniechań i ulegania populistycznym krzykaczom i "obrońcom narodu" dla których każda próba reprywatyzacyjna to był delikatnie mówiąc "przekręt" i działanie przeciw "zwykłym ludziom".
  No to teraz tych "zwykłych ludzi" wycyckali przekrętasy i cwaniaki a ci głośni obrońcy jakoś się pochowali.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »