Informacje

20.04.2017 11:11 księcia janusza

Nadzór budowlany uchylił zgodę
na budowę stacji metra

SERWISY:


Czarne chmury nad budową metra na Woli. Nadzór budowlany uchylił pozwolenie na trwającą już budowę stacji metra drugiej linii podziemnej kolejki. Sprawę ponownie będzie musiał zbadać wojewoda mazowiecki.

Decyzja dotyczy stacji Księcia Janusza, która jest budowana w ramach rozbudowy II linii metra na zachód.

Dokument o tym świadczący udostępnił w środę na Twitterze radny miejski Oskar Hejka (PiS). Na piśmie widnieje data 11 kwietnia. Czytamy w nim, że Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego uchyla decyzję na budowę po rozpatrzeniu odwołań między innymi Spółdzielni Mieszkaniowej "Koło" i Towarzystwa Ochrony Przyrody.

Spór o działki

Jak podało internetowe wydanie "Gazety Stołecznej", stało się tak, bo urzędnicy nie wykazali, że są w posiadaniu wszystkich niezbędnych działek pod budowę podziemnej kolejki. Chodzi między innymi o niewielki teren, który ma należeć do spółdzielni mieszkaniowej, a nie do miasta. W pozwoleniu nie było również podpisów wszystkich projektantów.

Jednak prace na tej stacji trwają. Spytaliśmy ratusz o decyzję GINB. - Nie mamy tej decyzji, więc trudno się do niej odnieść - zastrzegła Agnieszka Kłąb, zastępca rzecznika ratusza.

I dodała, że decyzje, którą uchylono, wydał wojewoda mazowiecki. - Wydając pozwolenia na budowę, musiał uznać, że wszystkie dokumenty, które mu dostarczyliśmy, są wystarczające, żeby wydał taką zgodę - podkreśliła Kłąb.

Warto przypomnieć, że w czasie rozpatrywania wniosków o wydanie pozwoleń wojewoda wzywał miasto do ich uzupełnienia. Nieoficjalnie w ratuszu mówiło się, że jego skrupulatność jest przesadna, że może chodzić o opóźnianie budowy z powodów politycznych (wojewoda jest z Prawa i Sprawiedliwości).

Czy najnowsza decyzja nadzoru oznacza, że prace będą musiały być wstrzymane? W czwartek rano ratusz też nie chciał komentować sytuacji i zaprosił na briefing prasowy na godz. 11.15. Do sprawy nie odniosła się również rzeczniczka metra Anna Bartoń.

Rzeczniczka wojewody Ewa Filipowicz podała tylko, że Zdzisław Sipiera zapoznaje się z dokumentacją. – Nie jesteśmy stroną w tej sprawie. Po zapoznaniu się z treścią skargi wydamy stosowny komunikat – ucięła.

"Działania wrogie wobec spółdzielni"

Udało nam się porozmawiać z Januszem Szmigierą, prezesem zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej "Koło".

- Spółdzielnia nie jest zainteresowana blokowaniem budowy metra - zapewnia Szmigiera. Skąd więc wniosek do GINB? - Jeszcze kilka lat przed wydaniem pozwolenia na budowę, próbowaliśmy uregulować z miastem sprawy związane z własnością gruntów na terenie, który był przewidziany pod budowę metra. W sierpniu ubiegłego roku miały być podpisane dokumenty. Dyrektorem był jeszcze Marcin Bajko, tego samego dnia, kiedy byliśmy umówieni, dyrektor został odwołany. I w tym momencie wszystkie rozmowy się załamały, próbowaliśmy rozmawiać z miastem, ale niestety nas lekceważono - relacjonuje prezes,

I dodaje, że nie czuje się traktowany przez miasto po partnersku. Twierdzi, że prace budowlane ruszyły bez wiedzy i zgody spółdzielni.

- Ze zdziwieniem stwierdziliśmy, że miasto w pozwoleniu na budowę stwierdziło, że dysponuje tymi działkami, w związku z tym zdecydowaliśmy się na zaskarżenie tej decyzji do wojewody. W międzyczasie próbowaliśmy składać inne propozycje miastu, ale nie chciało rozmawiać, wręcz podjęło działania wrogie wobec spółdzielni - zarzuca prezes Szmigiera.

Stacja Księcia Janusza to jedna z trzech budowanych obecnie na Woli. Ma powstać pod ulicą Górczewską, w rejonie skrzyżowania z Księcia Janusza. Będą tu także tory odstawcze i komora do zawracania.

ran/pm/kz/b/jb

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Tommy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2017 19:38 ~Tommy

  zły~zły

  To jest dla mnie niepojęte, że w wielkim mieście, jak Warszawa, możliwe jest zablokowanie wielkiej i niezbędnej dla mieszkańców inwestycji przez małą grupkę ludzi… Spójrzcie co się dzieje w Wilanowie – to samo z budową galerii handlowej tam.

  Ciekawe co byś mówił gdyby miasto nie mając żadnego tytułu prawnego do twojej działki weszło na nią i zaczęło realizować "ważną dla mieszkańców inwestycję"?
  A może wejdę bez twojej zgody na dach budynku w którym mieszkasz i pierdyknę na nim antenę telefonii komórkowej?
  Będzie ważna dla innych gdy będą chcieli wezwać pogotowie.

 • facepalm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2017 19:19 ~facepalm

  no i widać jak ratusz nie ogarnia co jest na jego podwórku. Nie doprowadziło do przeniesienia własności to traz wszyscy zapłacimy za to karę.

 • gedres

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2017 18:33 ~gedres

  No tak, czego można się spodziewać po was: Pisowski nadzór budowlany blokuje HGW budowę metra. To w waszym stylu

 • Praxis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2017 18:26 ~Praxis

  zły~zły

  To jest dla mnie niepojęte, że w wielkim mieście, jak Warszawa, możliwe jest zablokowanie wielkiej i niezbędnej dla mieszkańców inwestycji przez małą grupkę ludzi… Spójrzcie co się dzieje w Wilanowie – to samo z budową galerii handlowej tam.

  skoro inwestycja jest śmierdzącą grandą, słusznie ją blokują

 • zły

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2017 17:00 ~zły

  To jest dla mnie niepojęte, że w wielkim mieście, jak Warszawa, możliwe jest zablokowanie wielkiej i niezbędnej dla mieszkańców inwestycji przez małą grupkę ludzi… Spójrzcie co się dzieje w Wilanowie – to samo z budową galerii handlowej tam.

 • DSoL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2017 16:29 ~DSoL

  Ochrona środowiska ? Czyli znowu trzeba będzie haracz zapłacić ?

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2017 15:19 ~qwerty

  Axel~Axel

  Takie jaja to tylko w Polsce, że na rozpoczętej, ważnej dla miasta budowie, wstrzymuje się nagle prace. Urzędnicy powinni płacić z własnej kieszeni za takie decyzje.


  czytaleś wypowiedź prezesa spółdzielni? To przeczytaj jeszcze kilka razy jak nie dociera.
  Takie jaja to faktycznie tylko w Polsce, jeśli się realizuje taką iwnestycję, po czym odwołuje nagle dyrektora i nikt nie jest w stanie go zastąpić. To, ze hgw ma u siebie bajzel i nie panuje z nadzorem, to nie jest wina ani prezesa spółdzielni, ani wojewody. Pretensje wiec to se koleś kieruj do ratusza. Zamiast się lansować w mediach, to niech kaznowska z hgw się wezmą do roboty.

 • uchylny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2017 15:12 ~uchylny

  Teraz czekamy na uchylenie zgody na użytkowanie Lotniska Modlin.

 • bp1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2017 15:05 ~bp1

  Urzednicy przyklepują wszystko co im "inwestor" dostarcza bez sprawdzania. Najlepszym przykładem jest tzw projekt organizacji ruchu na ulicy Olbrachta oraz okolicznych. To był po prostu absurd. Po licznych protestach miasto zlikwidowało cuda wymyślone przez inwestora i przywróciło zasady ruchu obowiązujące przed rozpoczęciem budowy.

 • nemesis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2017 15:01 ~nemesis


  miasto to nie wieś~miasto to nie wieś

  Wjazd z zachodu przez to głupie budowanie metra rozwalony a tu nawet nie mogą budować! No i w d sobie to metro wsadźcie jak nie zostanie pociągniete do Pruszkowa!
  www~www

  Budować, nie przejmować się uchyleniem decyzji, zawsze można wykazać że wstrzymanie budowy jest niemożliwe ze względu na zagrożenie katastrofą, np. zalewanie wykopu wodą i osunięcia gruntu i kamienic w pobliżu. Wojewoda robi na złość ratuszowi i mieszkańcom Bemowa i Woli to jest decyzja polityczna, olać odwołać się od decyzji i budować.

  chciałbyś ciulu, żeby ci ktoś na działce zbudował wiadukt?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »