Informacje

09.12.2011 17:07 na razie wyklucza samowolę

Nadzór budowlany sprawdza reklamę na Centralnym

SERWISY:

Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego zajął się budzącą kontrowersje reklamą na elewacji Dworca Centralnego - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl. Prezes spółki Dworzec Polski uważa, że działa zgodnie z prawem, zatrzeżenia mają za to projektanci modernizacji Centralnego.

Projektanci przebudowy dworca dopiero co wyjaśniali, że nie zaplanowali na budynku tak wielkiej reklamy.

Wyrazili też wątpliwość, czy zawisła ona zgodnie z prawem:

"Bez zgody odpowiednich służb miejskich, konsultacji, niezgodnie z zatwierdzonym projektem, w sposób arbitralny, nie można podejmować decyzji co do wyglądu i charakteru takiego budynku, w tym zasłonięcia go w całości reklamami. Projekt nie przewidywał reklamy na elewacji, jedynie "galerię sztuki" na jej fragmencie i TYLKO w wypadku, gdyby nie udało się jej wyremontować" - napisało w otwartym liście Towarzystwo Projektowe.

W kolejnym, skierowanym dziś do mediów, podkreślono, że reklama powinna uzyskać zgodę wojewody, bo nie przewidywał jej projekt.

Zapytaliśmy o to rzeczniczkę Jacka Kozłowskiego, Ivettę Biały. Ta odesłała nas do wojewódzkiego nadzoru budowlanego.

Sprawdzają papiery

- Prowadzimy postępowanie wyjaśniające - potwierdził w rozmowie z tvnwarszawa.pl Jaromir Grabowski, wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego.

Urzędnicy sprawdzają wszystkie dokumenty związane z odnowieniem dworca. Mają już pierwsze wnioski. Te są korzystne dla spółki Dworzec Polski.

"Na razie nie ma mowy o samowolce"

- W dokumencie było zapisane, że w czasie robót powstaną elementy umożliwiające zamontowanie nośnika reklamowego. Jak na razie nie ma tutaj mowy o samowolce zarządcy obiektu - wyjaśnia Grabowski.

Postępowanie wyjaśniające zakończy się w przyszłym tygodniu. Jak dodał wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego w rozmowie z tvnwarszawa.pl, wszystko wskazuje na to, że nie zostanie przeprowadzone postępowanie administracyjne, które mogłoby skończyć się nałożeniem kary na spółkę Dworzec Polski i nakazem zdjęcia reklamy.

Prezes: działamy zgodnie z prawem

Prezes Dworca Polskiego, Jacek Prześluga, w tekstach publikowanych na swoim blogu podkreślał, że zgoda miasta nie jest w tym wypadku wymagana prawem ("Ponieważ teren dworca położony jest w obszarze kole­jowym zamknię­tym, a tenże nie jest objęty miejskimi planami zagospo­darowa­nia przestrzen­nego" - argumentował.), a urzędowi wojewódzkiemu "mon­taż kon­strukcji pod siatki wielko­for­ma­towe dookoła dworca" zgłoszono. "Woje­w­oda Mazowiecki nie zgłosił żadnego zas­trzeże­nia czy zapy­tań, co inwestor, zgod­nie z prawem, uznał za akcep­tację złożonej doku­men­tacji remontowej" - napisał Prześluga.

bf/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • gaga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2011 19:36 ~gaga

  nie mozna winic projektanta. Wini się osobę, ktora zatwierdziła projekt oraz inspektora inspekcji. Projektanci b. czesto mają wizje, które są korygowane przez inspektorów budowlanych. Ale kiedy inspektor to koleś prezesa, a po drodze każdy został posmarowany, zeby trzymać gębę na kłódkę - kółeczko kolesiów zarobiło na tym podwójnie. Typowe polskie bagno. Ustawki przetargów, łapówkarstwo, korupcja - gorsze niż w Tajlandii itp. Tfu!

 • tadeusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2011 13:17 ~tadeusz

  Przesluga do dymisji!! Bezczelnosc tego faceta przewyzszyla pisowcow!

 • qwerty2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2011 04:29 ~qwerty2

  WP ostatnio podawało, że inspektor nadzoru budowlanego by go mieć to koszt około 100 tyś zł...

 • ted

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2011 23:36 ~ted

  karykatura Państwa i to w zgodzie z prawem

 • roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2011 22:37 ~roman

  @ Maciek twoje poczucie estetyki uprawnia cię do mieszkania w Bangkoku albo Islamabadzie

 • komin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2011 20:25 ~komin

  kolej dba o przestrzeń publiczna dlatego reklamę zawiesiła tylko na miesiąc. W styczniu wszyscy znowu będą podziawiać piekny DC.

  kolej dba o przestrzeń publiczną, bo nie chce dopuścić do ponownego "zarośnięcia" dworca. Dlatego szuka dochodu gdzie się da - to się nazywa gospodarność- żeby na wiosnę zmyć ostatni remontowy kurz.

  Przecież wszyscy wiedzą, że kolei brakuję srodkow na utrzymanie dworców. Dlaczegó więc krzykacze (a niektóre media szczególnie) nie zrzucą się na bieżące sprzatanie dworca w imię ochrony przestrzeni publicznej?

  wiem, pytanie retoryczne:-(

 • Maciek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2011 20:19 ~Maciek

  Polak zawsze jest na nie, z zasady. Mi osobiście podoba się to i przynajmniej pkp zarobi. Polskie prawo jest tak dziuirawe ze ciezko powiesic reklame niezgodnie z prawem:-) NIech sobie sprawdzają.

  Reklama na centralnym to najbardziej przeszkadza Gazecie Wyborczej (czyli AMS) bo to kolejna lepsza powierzchnia reklamowa od ich tablic nastawianych w całej Warszawie

 • marko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2011 19:39 ~marko

  Dworzec Centralny wyglada teraz jak; kurna chata. Przesluga przeslugowal, pytanie; za ile?

 • AK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2011 19:21 ~AK

  PKP jako spółka Skarbu Państwa powinna także liczyć się z opinia Warszawian, a tu chyba opinie są jednoznaczne. Szkoda, ze władz PKP nie interesuje wygląd miasta na terenie którego działają.

 • łysy30

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2011 18:24 ~łysy30

  Po co było remontować ten dworzec za kilka milonów skoro wystarczyło go owinąć w reklamy i dodatkowo na tym zarobić. Czy włądze PKP w ogóle myśl? Tak właśnie postyąpiono z Mostem Średnicowym - zamiast wyremontować, powiesili czerwoną kratownice na białym tle (koszt który się nie zwróci) by w klika miesięcy później zdjąć baner i zawiesić baner sponsorów EURO2012

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »